mavi marmara

0 /
huni delisi
şahsi fikrim sudur ki bu yardım başka bi yolla da yapılabilirdi kara veya hava gibi.israil’li yetkililerin tüm uyarılarına rağmen bu tutum inatla sürdürülmüş ve neticede bu tatsız olaylar meydana gelmiştir.bu tutum bariz bi şekilde bilinçli dir.fakat neye hizmet ettiğini tam olarak anlamıs değilim.umarım tayyip beyi yeniden kahraman yapmak adına düzenlenmemiştir.

(bkz: davos)
(bkz: one munit)
lost kidy
birşeyin olacağı bu kadar belliyken, gemiye çocukta alıp binen, düşüncelerinin yardım etmek mi yoksa politik bir krize neden olmak mı oldugu belli olmayan insanlar taşıyan gemi. mavi marmaranın son durumu twitter’dan da takip edilebilinir. gemideki biri uygu bağlantısı kesilene kadar mesaj geçiyordu. son tweet 20 saat önce.
independence
neredeyse israil’in bile savunamayacagi saldiriyi savunabilen sozluk yazarlarimiz cikacak ortaya.

kimse, israil’in hangi hakla kendi karasularinin 70 mil civari aciginda, uluslararasi sularda insani yardim amacli bulunan bir gemiye nasil saldirabildigini du$unmuyor, ele$tirmiyor, bir grup sivil insanin ister insani yardim amaci ile isterse de protesto amaci ile oralarda bulunmasini sorguluyor. ismi uzerinde, uluslararasi sular. hangi milletten hangi ulkeden olursa olsun ve her ne sebebi ile olursa olsun insanlarin izin almaksizin tamamen bagimsiz bir $ekilde bulunabilecegi bir bolgeden bahsediyoruz. ister insani yardim ta$ir, ister hayvanat bahcesine zurafa ta$ir, kimse bunun hesabini israil’e vermek durumunda degil. ortada bir katliam var, konuyu gozden kaciriyorsunuz gibi geliyor bana.
kalimera
israil’in saldırısına maruz kalan yardım gemisi.
eurovizyonda bize zerre puan vermedikleri yetmiyormuş gibi, bir de gemimize saldırmış hain küstahlar. ama asıl benim sinirlerimi gece gece k2 ye tırmandıran face’de bizim bayrağımızı boykot etmeleri. manyak mı lan bunlar? biz boykot ediyorsak, savaş suçu işliyorsunuz ondan ediyoruz, siz nedemeye ediyorsunuz ulan. insani yardım yapmamız mı sizi hayvani standartların altına iten. komiksiniz pisrail!

"gün gelecek, öldürmediğim her yahudi için bana küfredeceksiniz."

zannediyorum o gün, bu gündür sayın hitler! katildin, caniydin, vicdansızdın belki ama ileri görüşlüymüşsün aynı zamanda...

lost kidy
uluslararası sularda saldırılmasını elbette kınadığım ama çokta masum olmadığına inandığım gemi. yardımın yolları vardır. eğer bu yolla yardım edemeyeceğiniz kesinse bunun amacı sadece kışkırtmaktır.
independence
yardimin yollari vardir ve yardimin yollarini belirlemek sadece yardimi yapan $ahsa yahut kuruma kalmi$ bir haktir. ben birisine yardim edeceksem ve aklimda bu yardimi yapmak icin kimi yollar varsa, x ki$i yahut kurum yahut kurulu$ bana "hayir sen bu yardimi bu $ekilde yapamazsin" deme hakkina da sahip degildir luksune de sahip degildir. bir de bu yardim, daha yari yolda uluslararasi bir alanda silah gucu ile engellenip insanlarin canina mal olan hareketlerle kisitlaniyorsa, bunun ne savunulabilecek bir durumu olur ne de bir aciklamasi.

mavi marmara’nin %100 yardim amacli bolgeye gittigini de kimse iddia etmedi zaten, ancak eger var olan bir zulmu protesto etmek de "suc" ise ve bu sucun cezasi "ölüm" ise nasil bir dunya icerisinde ya$adigimizi yahut ya$amak istedigimizi yeniden sorgulamaliyiz. hic bir kanunda yeri olmayan bir suc ve hic bir kanunda yeri olmayan bir cezalandirma sistemi. sen bana ta$ at ben sana mermi.

bir $eyleri savunmak guzel $ey, eger savunulabilecek bir yeri varsa.
huni delisi
bu gemiye yapılan saldırı kesinlikle insanlığa aykırıdır ve her aklı basında insan kınıyor protesto ediyor.fakat bazı şeyleri de söylemek gerekli.kör göze parmak misali kimsenin karsı çıkmayacağı seyleri tekrar tekrar yazmak yerine olaya bir de bu yönden bakılması gerekli.kimse israil’i savunmuyor.bunu böyleymiş gibi göstermeye calısmanın kimseye faydası olmaz.
kalimera
yurdum insanı tarafından çok masum olduğuna inanılmayan gemi. savaş çıksın diye gitti zaten bunlar, yardım mardım hikaye. bu yüzden içinde bir buçuk aylık masum çocuk ve bir sürü bayan gönüllü vardı. şüphelenilmesin diye danışıklı konuldu onlar hep bu gemiye.(!)

her şey planlı, her şey organize.

te allam ya. orda insanlar şehit, biz burda en paranoyak kurgularla devam edelim mizansenimize.
orqn
ölüme giden gemidir. gelmeyin, yardımları kabul etmeyeceğiz, gelirseniz gerekeni yaparız dendi açık açık. sen hala hangi akla hizmet gidiyorsun oraya? bir de neden 300 kişiyi doldurup gidiyorsun? neden bu yolcuların içinde çocuklar da var? bu gemi ticari gemi statüsünde olmasına rağmen bu kadar yolcu almanın mantığı nedir?

israil’ i savunacak kadar aptal değilim ama bizim yaptıklarımızın ne kadar mantıklı olduğunu da elinizi vicdanınıza koyup bir düşünün. bu ısrar niye? o gemideki 300 kişi neye güvenerek gitti oraya?

bu olayla ilgili tek tesellim; gemide bulunan okul arkadaşımın burnu bile kanamadan kurtulmasıdır. gerisi umrumda değil.

edit: gemi ticari gemi değil, yolcu gemisi statüsündeymiş.
lost kidy
yardımın yolları elbette var ve kapalı bir yoldan gitmek yardım etmek midir? karsında deli israil oldugunu bilmek, kontrolsüzce ve arkasında görünmeyen güçleri ile israile ben geliyorum sen izin versen de vermesen de ben bu yardımı yapacam demek mantıgın neresine sığar. zira israil’in yaptıgı şeyin katlim oldugu ve israil’in filistine yaptıgının yanlışlığı değil konu. konu mavi marmara adlı türk gemisidir. ve bu gemi ulaştırması imkansız olan bir yardımla yola çıkmıştır.
sonuçlarına bakmak gerek durumun. israil mavi marmara yola çıktıktan sonra ne kadar besleyip pkkyı ne kadar şehit vermemize sebep olmuştur. ya da pkk’nın 1 hazirandan itibaren saldırılarını arttıracagını dünya basınına açıkmalası bir tesadüf müdür? iyi niyetle birşey yapmak zaten jeopolitik açıdan kritik olan ülkemizi ne gibi risklere sokmuştur bunu da düşünmek gerek?
sırf olay mavi marmaraya saldırılması değildir. mavi marmara’dan sonra olanlar ve olacakları iyi izlemek gerek. ama bu hata aslında devletin hatasıdır. bunun sonucunun bu olacagı bu kadar belliyken bu yardıma izin vermek akıl karı değil.
orqn
konuyla alakalı en güzel yorum cem şancı’ dan gelmiştir:

" yahudiler de arap familyasından olduğuna göre biz bu aile meselesine karışmasak da yine güzel dilberlerimize ve zevk-ü sefamıza dönsek? "
lost kidy
mavi marmara bir insani yardım gemisi ise o kadar insanın ve sanırım bir çogugun o gemide ne işi var diye düşünmek gerek.
orqn
olaylarla ilgili denizhaber’ de rastladığım ve her kelimesine katıldığım bir okuyucu yorumu:


-------------------------------- alıntı --------------------------------

diyelim ki türk yetkililer bu gemiyi gümrük kontrolüne tabi tuttu ve silah vs. gibi aykırı bir durum bul(a)madı.

evet, geminin nereye gideceği ve başına ne gelebileceği biliniyordu.

ilginç olan şu ki, gemiye comoros islands bayrağı çekiliyor. yani, olası bir askeri müdahalenin sonucundan çekinilmiş. " aman hocam, şimdi tamam siz gidiyorsunuz oralara, iyi güzel. ama ne yapıyorsanız kendi başınıza yapıyorsunuz, devleti/hükümeti karıştırmayın. zaten ortalık gergin, bir de bunun sonuçlarıyla uğraşmayalım." denilmiş olabilir.

hükümet, siyasi tabanının israil’e olan tepkisi ile israil’in arkasındaki büyük güçlerin (abd, ab) kendilerine kızgınlığı (davos vb. sebepler) arasında sıkışıp kalmış ve düzgün bir politika üretememiştir.

ne gemiye "dur" diyebilmiş, ne de abd’ye.

diyebilir mi ki zaten? siz göbekten bağlı olduğunuz bir yere "dur bakalım" diyebilir misiniz?

böyle saçmasapan ve tutarsız, mahalle kabadayısı ağzı ile yapılan bir politikanın sonucunda, sayısını bile bilemediğimiz, öğrenmek için israil tv’lerinin ağzının içine baktığımız, vatandaşlarımızı kaybettik işte!

aynı politikalar yüzünden aynı gün 7 askerimizi de şehit verdik.

burada bir oyun oynanıyor ve türkiye cumhuriyeti oldu-bittiye getirilip bölgede bir savaşa sürüklenmeye çalışılıyor. bu oldu-bittiler nedeniyle 100 sene önce başımıza neler geldi..

şimdi kalkmış birileri "ordu göreve, israil’e savaş açalım" diye savaş naraları atıyor.

biz önce, aydınlanmalı, üretmeli, zenginleşmeli, gelişmeli, halkımıza huzur ve mutluluk sağlamalı; dışa bağımlı olmamalı, ordumuzu (maddi ve manevi) güçlendirmeliydik. sonra bize kafa tutan, saldıran bir devlete, arkasında nasıl bir güç olursa olsun haddini önce diplomasi, o da yetmiyorsa, e bizim de elimiz armut toplamıyor ya, silahlı gücümüz ile yaptırımlarımızı o devletin "hükümetine" uygulayabilirdik.

tarihte bunu en güzel uygulayan, bölgede dengeyi ve güveni sağlayan tek lider çıkmıştır: atatürk.

kendisini son padişah, dünya lideri olarak görenlerin icraatları ise ortadadır.


saygılarımla,

oytun ayik (u. yol baş müh) 01-06-2010 09:34:02

-------------------------------- alıntı --------------------------------
daruga
aylar sonra türkiye’ye dönmüş ve coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanmıştır. bu kalabalığa katılmak için şehirler arası plan yapan bir aklı evveli hayretle izledim bugün. hipnotize edilmiş olduğuna kanaat getirdim.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol