masonluk

alman
en cok tartisilan konulardan biri.kimilerine gore yahudi kokenli bir orgut kimine gore de baris ve kardesligi hedef alan orgut.bundan birkac sene once kanal 7 televizyonunda gosterilen gizli kamera cekimleri bircok insani dehsete dusurmustur.masonluga uye olan kisiler sirlarin aciklanmasi durumunda iskence yapilarak olecekleri seklinde tehdit aliyor.son goruntu ise sadece ust duzey masonlarin katildigi bir ayin.salonun ortasinda kesilen bir kecinin kanini ustad masonlarin lideri iciyor.ortada satanistlere ait bazi amblemler var.
queen
bir cok locadan olusan, aralarina katilabilmek icin onerilmenin ve en az 11 uyenin onayini almanin gerekli oldugu birlik.bu birlikte din, dil ve irk ayrimi gozetilmez. uyelerine mason adi verilir ve birbirini fazlasiyla korurlar, zaten hepsi son derece nufuzlu insanlardir. cirak, ustat, buyuk ustat gibi kademeleri vardir. birbirlerine birader diye hitap ederler. dinciler onlardan nefret eder ve masonlar iki gruba ayrilmislardir; bir grup gizli masonken bir grup acikca mason oldugunu soyler.
utopiano
finansal anlamda super zengindirler. dunya capinda belki de en iyi orgutlenmi$ birliktir bu. temelleri yahudiligin bir takim altyapilarindan alinmi$, modern hayata uyarlanmi$tir. bir masonun ruhsal gucleri saglamdir ve hisleri de kuvvetlidir.
purplish
din ve millet ayricaligi gozetmeden insanlar arasinda kardesligi ve sevgiyi guclendirme amaciyla calistigini ileri suren uluslararasi bir dernektir.mason denilen uyelerden,kendi aralarinda buyuk bir dayanisma gostermeleri istenir.birbirlerini isaret ve amblemlerle tanirlar.mason olmak isteyenler birtakim deneylerden gecirilir.uygun gorulen aday yemin eder,kendisine onluk ve eldiven verilir.calismalarini localar halinde surdururler.genel toplanti yapilmaz.en az 7 mason bir loca kurabilir.localarin yoneticileri her yil gizli olarak secilir.buyuk loca,ayni tore kurallarina gore calisan localarin olusturdugu birliktir.uluslararasi toplanti ve kongre yapilmaz.cesitli ulkelerdeki buyuk localar,bir merkeze bagli degildir.ayrica birinin otekine ustunlugu de soz konusu degildir.masonlukta dine karsi saygili olmak zorunludur.loca toplantilarinda konusulanlar gizli tutulur,ayrica yapilan torenler de uye olmayanlara aciklanmaz.komunist ulkelerde masonluk yasaktir.turkiyede 1723 te duzenli bir sekil almistir.osmanlilarda da mason olan taninmis devlet adamlari vardir.
p t n
osmanli’daki lonca sisteminin benzeri bir yapilanmayla tugla iscilerinin birlesmesiyle kurulmustur. babadan ogula gecen uyelik icin bir oncelik vardir. girecek olan kisi iyi bilmelidir ki yukselmesinin ardindan ondan da birilerini yukseltmesi beklenecektir. ayrica mason olup da meydan da "masonum ulan ben heyt" diye esip gurleyen bir zeki alasya’yi bilirim. masonluk kabul edilmis ve hur bir kurum ve teskilatlanmadir ama gene de kendilerini acik etmekten hoslanmazlar.
ithilquessir
mason ingilizcede duvar ustasi tabirinden gelmektedir. gumumuzde varligini surduren en etkili orgutlerden biridir. guclu bir hiyeralsik yapisi vardir. beyoglun’daki subeleri southpark cafenin tam karsisinda bulunmaktadir, eskiden isimleri subenin uzerinde yazmazken yeni dernekler hukuku sebebiyle varliklarini eskisi kadar gizli yurutememektelerdir.
uyelerine haftalik gonderilen mektuplarda asla "mason" lafi gecmez.
ayegulnazcan
masonlukla ilgili birkac kisa bilgi:
-masonlarca bilinen isim kelimelerin yerine isaretler kullanilir.
-mabet adi verilen binanin icinde kesinlikle din ve siyaset konusulmaz.
-gizlilikleri bircok kesimin dikkatini cektigi ve tepkisini aldigi icin artik acik olmayi tercih etmektedirler.
seyhmerat
http://www.mason.org.tr adresinden kendilerini topluma iyi tanitmak icin bir cok yalan dolan sey yazmislar, ayrica nasil uye olunacagina dair ve uyelik sartlarina dairde bir suru sey yazilmakta, bir cok eski pasanin ve unlunun uye oldugunu soyleyip bu yuzden tarikat olmadiklarini savunmalarina ragmen, ataturk’un zamaninda kendi localarini kapatmasina cevap verememis olan orgutlenme.
starmaster
çeşitli dereceleri vardır

1.derece: çırak
2.derece: kalfa
3.derece: usta
4.derece: sır üstadı
5.derece: mükemmel üstad
6.derece: sır katibi
7.derece: nazır ve hakim
8.derece: bina emini
9.derece: dokuzların seçilmiş üstadı
10.derece: onbeşlerin seçilmiş üstadı
11.derece: yüce seçilmiş şövalye
12.derece: büyük mimar üstadı
13.derece: krallık şövalyesi
14.derece: yüce üstad-kutsal kubbe büyük seçilmişi
15.derece: doğu şövalyesi, kılıç şövalyesi
16.derece: kudüs prensi
17.derece: doğu ve batı şövalyesi
18.derece: salipverdi şövalyesi
19.derece: büyük pontif-yüce iskoçyalı
20.derece: düzenli locaların büyük saygıdeğer üstadı
21.derece: prusya şövalyesi
22.derece: kral baltası
23.derece: sır sandığı başkanı
24.derece: sır sandığı prensi
25.derece: tunç yılan şövalyesi
26.derece: iskoçyalı papaz
27.derece: kudüs tapınağının hakim amiri
28.derece: güneş şövalyesi
29.derece: saint andre
30.derece: beyaz-siyah kartal şövalyesi
31.derece: büyük müfettiş kumandan
32.derece: kutsal sır yüce prensi
33.derece: hakim büyük genel müfettiş
broken
son zamanlarda yolsuzluk iddiasıyla yeni ve eski üstatlarını ihraç etmişlerdir. bence bunda şaşılacak hiç bir şey oktur.çünkü masonluk zaten maddiyata dayalıdır.masonların localara girme ve buralarda barınma amaçları, sadece ve sadece paradır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol