mars

Bilgi Sözlük Android Uygulamasını İndirmek için lütfen tıklayınız.
gunes’e yakinlik siralamasinda 4. sirada,dunya’ya yakinlik siralamasinda 2. sirada bulunan gunes sistemine ait dis gezegenlerden biri.diger adlari kizil gezegen ve merih’tir.
mars gezegeni agustostan itibaren geceleri gokyuzunun en parlak cismi olacak. mars ciplak gozle dolunay kadar buyuk gorunecek.27 agustos’ta mars dunyaya 34,65 milyon mil yaklastiginda en buyuk gorundugu gun olacak. 27 agustos gecesi 00:30’da gokyuzunu izleyin. dunyanin iki ay’i varmis gibi gorunecek.mars’in dunyaya bu kadar yakin gececegi bir sonraki tarih
2287 yili. bunu dostlarinizla paylasin. bugun hayatta olan hicbir kimse bu olayi tekrar goremeyecek.

not:forward edilen bir mailden.onemli olabilir durtusuyle copy paste ediverdim.
ulkerin metrosu ile taklit etmeye calistigi ve saka maka baya benzettigi super bir olaydir.
mars (eski adıyla merih), güneş sistemi’nin dördüncü gezegenidir. ismi eski roma’daki savaş tanrısı mars’tan gelmektedir (bu tanrı eski yunan mitolojisinde ares’e karşılık gelir). gece temiz bir havada basit bir teleskopla kırmızılığı görülebilir.

mars’ın 1877 yılında amerikan astronom asaph hall tarafından keşfedilen phobos ve deimos adında iki uydusu vardır. bu uyduların nasıl oluştukları bilinmemekle beraber, mars’ın kütle çekim alanına kapılmış asteroitler oldukları düşünülmektedir. bu uyduların isimleri eski yunan mitolojisinde ares’in afrodit’ten olma iki oğlu phobos ve deimos’tan gelmektedir.

gel-git etkileri yüzünden, tıpkı dünya ve ay gibi her iki uydunun da yalnız bir yüzü mars’a dönüktür. phobos mars’ın çevresinde mars’ın kendi ekseni etrafında döndüğünden daha hızlı döndüğü için yörüngesi giderek küçülmektedir. bu nedenle ileriki bir tarihte phobos mars’a çarpacaktır. buna karşın, deimos mars’tan yeterince uzakta olduğu için, yörüngesi giderek büyümektedir.

0 /