mantar

0 /
coni
pek yaygin olmasa da "mantar olmusun abi sen git ol" seklinde kullanildigina sahit oldugum ot gibi bir anlama gelen kelime.
sak
saraplarin ince kapagini actiktan sonra karsimiza cikan ve sarabi dis etkilerden korumak icin kullanilan seye verilen isim.
ithilquessir
cesidine gore zehirleyici, besleyici, uyusturucu, uyarici ozellikleri olan, fotosentez ozurlusu bir yaratik. ayrica "super mario" bunyesinde ani buyumeye sebep oldugu da gozlenmistir.
barborospasa
havadaki ve topraktaki nisbi nemin artmasi ile filizlenen sporlarin gelismesi sonucu dagda bayirda yetisen ve alim gucu olmayan gariban vataslarimizin yalanci et olarak tukettikleri ve zehirli oldugu zaman yiyenin tukendigi fungus.
pixie
kisinin kendisini psikolojik olarak zehirleyebilecegi tek madde.
bunye zehirlenmekten oyle deli gibi korkmaktadir ki, mantar yedigi anda sanki zehirlenmiscesine karin agrilari, kusma, halisunasyonlar baslar. oysa ki olayin kahramani mantarin bunda hicbir etkisi yoktur. olayi fobi haline getirmis bunye kendisini tamamen psikolojik yoldan zehirler.
bu insanlar mantari solumaktan da zehirlenebileceklerini dusunurler. psikopat olmuslardir adeta. mantarlar kabuslarina girer.
tiryaki
bilim adamlarının üzerinde sürekli olarak celişkiye düştükleri konulardan birisidir mantarlar.halen bir hayvan ya da bitki olduğu kanıtlanamamıştır.hareket yeteneğine sahip olmayışları ve sporla üremeleri bitki türlerinden biri olarak anılmalarına neden olsa da kök ve gövde gibi temel bitki uzuvlarına sahip olmamaları, ayrı bir çeşit canlı olarak kategorize edilmelerine kaynaklık etmiştir. agaricus bisporus,pleurotus,shiitake,volvariella ve morchella gibi çeşitli türleri mevcuttur.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol