leonardo da vinci

0 /
j lo
15 nisan 1452 de italya nin anchiano kentinde dogdu.monalisa isimli tablosuyla dunyada une kavusan unlu ressam 8nisan 1519 da floransa da oldu.
sinirsahibi
mikelanj’in nun kanli bicakli dusmanidir kendisi.
gercek bir oykuye gore;
mikelanj musa heykelini yaptigi siralarda mikelanjin ba$ina dadanip artizlik yapmistir. cok guclu oldugu soylenen leonardo abimiz bir demir cubugu egerek mikelanjin onune firlatmis ve "al da duzelt" seklinde bir posta koymustur. ancak bu lafi leonardo’ya yedirmeye dogustan yeminli mikelanj kardes "senin bozdugun her seyi ben mi duzeltmeliyim" diyerek leonardo abimizin hyper threading ozelligi olan karizmasina reseti basmis, kendi egosuna overclock yapmistir.
despina
15 nisan 1452’de dunyaya gelen leonardo da vinci, yarattigi eserlerle ronesans sanatina yon vermis, unu zamani asarak gunumuze kadar ulasmis ender sanatcilardan biridir.
despina
bu meshur sanatcinin yasamindaki zorluklara bakis acisi soyledir:
"engeller, zorluklar beni yildiramaz.
her engel, beni daha iyiye dogru kacinilmaz bir degisime iter.
gozunu bir yildiza diken kisi, kararini degistirmez."
karpuzz
hakkinda bu kadar az ve eksik entry oldugunu gorunce sasirdigim baslik.
leonarda da vinci anatomik arastirmalari hayranlık uyandırır; çünkü kendisi mezardan çıkardığı cesetler üzerinde incelemeler yaparak anatominin temellerini atmıştır.insan vucüdunu üzerindeki merakını bu şekilde geçiren ve uzmanlaşan da vinci insan bedenindeki mükemmel oranı bulmuş ve bu oranı tablolarına da yansıtmıştır.bu kadavralar icin kiliseden özel izin aldigi ya da gizli gizli gerceklestirdigi soylenir.
aslen muhendis olmasinin ötesinde bilim adami;, ressam, kasif, muzik konusunda etkin, esprili, guzel gorunuslu cok yonlu bir dehadir.solaktir lakin hem sag hem sol elini kullanir.bilindigi uzere ’mona lisa’ isimli eserindeki bayan; kendisinin cizdigi bayan halidir.dan brown’un ’da vinci’nin sifresi’ adli romaninda bu konu ve kendisi ile alakali; bir cok bilgi bulunmaktadir.
kisi kendine benzer cizimler gelistirir. velhasil kendisinin de cizdigi butun figurlerde, melekler dahi buyuk burunludur.
asil adi; leonardo di ser piero da vinci dir.
aysemayse
zamanın milano dükü’nün hizmetine girebilmek için köprüler, silahlar, gemiler,heykeller ve daha nicelerini yapabileceğini anlattığı, ancak göndermediği mektup bütün zamanların en olağanüstü iş başvurusu sayılırmış.
lactamento
babası, oğlunun çizimlerini dönemin ünlü heykelcisi ve ressamı olan verrocchio’ya göstermiş. verrocchio, henüz 17 yaşındaki leonardo’nun yeteneğini ilk bakışta anlamış ve onu yanında çalıştırmak üzere floransa’daki atölyesine almış. kendisi hocasının ona bir gün “isa’nın vaftizi” adlı resimde meleklerden birini yapma görevi verdiğinde, leonardo’nun çiziminin kendisinden üst bir düzeyde olmasından mahcup olup, bir daha fırçasını eline almamıştır. kendisi sfumato tekniğini de çok iyi kullanan karışık bir kişidir.
reddevil
leonardo da vinci, 15 nisan 1452 - 2 mayıs 1519 tarihleri arasında yaşamış bir italyan rönesans mimarı, müzisyen, anatomist, mucit, mühendis, heykeltraş, geometrisyen ve ressamdır. en önemli yapıtları mona lisa (1503 - 1507) ve son yemek’tir (1495 - 1497).

rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapıtlarıyla değil çok çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biridir.

reddevil
aynı zamanda el yazmaları dünyanın dört bir yanına dağılmıştır ve zengin kişilerce koleksiyonu yapılmaktadır.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol