kürtçe

0 /
imaginationismoreimportantthanknowledge
guneydogu anadolu ve dogu anadolunun ortak resmi olmayan dilidir.. bu dili bilenler, ingilizce ve ozellikle de fransizcayi cok cabuk ogrenebilirler.en basit ornekleri:

kurtce yumurta : heg
ingilizce yumurta : egg

kurtce ben : jie
fransizca ben : je

... denerek ornekleri cogaltilasi bir dil.
maliyeci
iyi kotu bir dildir nihayetinde,ister 600 kelimesi olsun ister milyon tane.kokeni olmayan bir dil de olabilir,farsca,arapca,turkce,ermenice gibi bi suru dilden kelime almis olabilir.bir kisim insan bunu konusmaktadir demek ki bu bir dildir.burada bir sikinti yoktur,ancak bu isteyene kurtce egitim hakki verir mi?
tiryaki
yaşadıkları coğrafyadaki(ortadoğu) tabiat güçlükleri ve siyasi karmaşa otomatikman bu dilin yapısına da yansımış,gırtlak ünsüzlerinin bolca kullanılmasına kaynaklık etmiştir.bugün arapça,farsça veyahut ibranice dillerinde de aynı durum söz konusudur nitekim.bu yüzden kürtçe için kaba tabirini kullanmak,bilimsellikten uzak yorumlar getirmek oldukça yanlış bir tutumdur.
tiryaki
kürtçe bir dildir:
grameri vardır,edebiyatı vardır yeryüzündeki her dilde olduğu gibi.türkiye’de ve tüm dünya’da da milyonlarca konuşanı vardır.bunu ta milattan önceki verilerle ispat eden tarihe karşı içerlenip duruyor birileri sürekli.yenemedikleri hırsları akıllarının önüne geçiyor sürekli.
kürtçe bir dildir:
gidin,bir zahmet elinizde bulunan mousea bir kere basın hint-avrupa dil ailesi hangi dillerden oluşuyor bakın bir kere.hakkında zerre dahi olsun bilgi sahibi olmadığı bir konu hakkında yüzlerce nefret satırı karalıyor birileri devamlı.
kürtçe bir dildir:
iran’da ırak’ta,suriye’de hatta ve hatta ermenistan’da çeşitli çeşitli lehçeleri konuşuluyor bugün her zengin dilde tabii olmak üzere.biliyor çoğu kişi bilmek istemeyerek,reddedercesine.
kürtçe bir dildir:
farsça’ya,arapça’ya,ermenice’ye hatta ve hatta fransızca’ya onlarca,yüzlerce kelimesini bağışlamıştır.birileri kendi dilinin (türkçe)nimetlerini,güzelliklerini her geçen gün acımasızca katlederken,çocuğunun ninnisini bile ingilizcelerden ithal ederken,başka bir evladının kendi öz dilini konuşmasına ’’kaba’’diyecek yüzü kendinde bulabiliyor.
kürtçe bir dildir:
dostluğu,güzellikleri,barışı birbirimize anlatacak;’’ dilden’’ daha başka bir organımız yoktur.niye kabullenmedik bir türlü?


axin ciwan
kürt dili hint-avrupa dila ailesinin hindu-irani kolunda kuzey-batı irani grubunda yer almaktadır.zazaki,kurmanci,gorani ve sorani olmak üzere 4 lehçesi ve birçok şivesi vardır.alfabesinde 31 harf vardır ve 100 bin nin üzerinde kelime vardır.kürt dili türkiye,ırak ,iran,suriye ve ermenistan devletlerinde konuşuluyor.kürtçede cansız varlıklarda erkeklik ve dişilik vardır.grameri, edebi eserleri,sözlüğüde mevcuttur.internetten biraz araştırırsanız bilimsel gerçeklerle yüzleşirsiniz.
bir de ilk entry de bir düzeltme yapmak istiyorum.
kürtçede yumurta: hék
kürtçede ben: ez
demektir.
wotanmituns
kürtce latince’ye de kelimeler vermistir, lakin latince’den kelime aldıgını soylemek dogru olmaz, bunun haricinde, bir dilin daha koklu dillerden kelime alması gerektigi yerde kelime vermesi gerektigini dusunmenin mantıga aykırı tek tarafı yoktur.ayrıca, 128 milyon insan tarafından konusulan bir dil(latince degil bu),pekala max. 30 milyon kisi tarafından bilinen/konusulan bir dil’e(kurtce) degil kelime vermek, kelime alır ve hatta o dilden dil bilimi konusunda gerekli ihtisası saglar.bununla beraber kürtce’nin alfabe(ler)i vardır, tarihten bu yana kullanıla gelmis olan, masi sorati ve yezidi bunlara ornektir daha sonraları arap alfabesinden olusan bir kurt alfabesi ve nihayet latin-kurtce alfabesi uygun gorulmustur (stabilize calısmaları sona ermistir heralde).ozgun bir sayma sayıları sistemi yoktur kurtce’nin, ama ne yazık referans veremeyecegim bence vardır ve hatta roma rakamları da kurtce’ye aittir, sonradan romalılar sahip cıkmıstır.evet.
idiamin
gectiğimiz yıllarda alfabesi de olusturulmustur.
fakat kurtcenin en ilginc yanı ise koyden koye bile farklılık gostermesidir. zira bir diyarbakırlıyla hakkarili kurtce anlasamazlar, farklı illerde farklı kurtceler konusulur.
bir de anektod aktarmak istiyorum;
lisede bir arkadasım memleketine bilet alıp gelmisti, kurtce: 6 numaraya bilet aldım dedi, biz bile anladık, gulduk falan, sonra koca okulda herkese sorduk: 6 numaralı koltuga bilet aldım nasıl soyleniyor? diye, kimse dogru duzgun soyleyemedi. işte kurtce boyle tuhaf bir "dil" dir.
freagl dreams
eğitimi baltalanan dilden sanat eseri beklemek tezat bir yaklaşım olur. gerçekçilikten uzak laf salatası yapmanın uzun cümlelerle kafa bulandırmanın mümkün olmadığı bir dildir ayrıca çekince sündüğü de pek duyulmamıştır.
fantuzzi
kürtlerin anadili. istedikleri yerde istedikleri gibi konuşabildikleri dil. mesela dolmuşçular aralarında bağıra çağıra konuşabiliyorlar. bu dilde gazete bile çıkartabiliyorlar. ama bütün bunlara rağmen gerçek niyetleri türkiye’yi bölmek olan şovenist zihniyetin (bkz: kürt şovenizmi) ve onları destekleyen alkolik lumpen solcuların halen bizim dil özgürlüğümüz yok diye bas bas bağırmalarına sebep olan dil. çoğu insanın anadil ve resmi dil kavramını anlaması zamanı geldi.
freagl dreams
doksanlı yılların başına kadar konuşulması dinlenmesi neredeyse düşünülmesi bile yasak olan dil. oysa ne çok sevilirmiş meğerse herkes ondan bahsediyor.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol