kuma

lazaroni
"araba da bile yedek lastik var" kendi içinde tutarlı fakat maktıksız bir cümle;
tümden gelim; "her yedek lastiği olan şey arabadır" mantıksız.
arabaların bile yedek lastiği var, ben bir arabayım, benimde yedek lastiğim olmalı demek gibi olmuş, bu yüzden mantıksız bir önerme.

"ben kadınları seviyorum, esmeri de, kızılı da, sarışını da, kumralı da, aralarında seçim yapamıyorum, muhatabım olan kadınlar da kabül ediyor ben dört kadınla evlenmek istiyorum" tutarlı ve mantıklı.

aralarında adaleti her bakımdan sağlayabileceksen, kadınlar bunu kabül ediyorsa, maddi durumun elverişliyse, amacın sadece sex yapmak değilse, şeri hukuka uygun olarak allah müslüman'a bu konu da cevaz vermiş evlenmesinde bir sakınca yok.

buna karışmaya hiç kimsenin de hakkı yok.
rapunzelkibritsatar
ortaokuldayken din hocama sorduğum soruyu hatırlıyorum.

-hocam dinimizde kadın-erkek eşitse; neden kadınlar da birden fazla erkekle evlenemiyor?
+çünkü o zaman çocuğun hangi kocasından olduğu anlaşılmazdı.
-ama bugün bu anlaşılabilir. allah bunun böyle olacağını bilmiyor muydu, neden o güne göre kural koydu?
+tamam o zaman sen bir kaç tane adamla evlen.

aklıma geldi yazayım dedim.

şimdi kadını kendi erkekliğine hizmet olarak gören, erkeğin isteğidir. islam dininde yeri vardır. tabiiki amsalak kişiler tarafından çıkarılmış, günümüzde de onlar tarafından devam ettirilmektedir.

üstteki yazara cevap niteliğinde bir şey yazmak istemiyorum. çünkü bence bu onun gerçek düşünceleri değil. burada yazdıkları sadece sözlükte karmaşa yaratır. düşüncelerini, isteklerini kitlelere ulaştırmaz. gerçekten bunun olmasını isteyen kişi, gider daha büyük mecralarda yazar. çünkü bu kişiler yeri gelince açıklamıyor düşüncelerini. sadece provokatör entryler giriyor. sadece bu konularda yazıyor. kaldı ki bunlar gerçek düşünceleriyse bile, fikirlerini empoze etmek için yazmıyor. bu tarz da iki yazar var ve ben ikisinin aynı kişi olduğunu düşünüyorum. biri yeri gelince güldürüyor beni iyi hoş. ama artık gerçekten sıkıldım. bu çağda böyle şeyler görmekten bıktım. ya bu sözlüğü iyi bilen biri bizimle eğleniyor, ya da jediler sözlüğü canlı tutmak için kasıtlı olarak bunu yapıyor. her neyse ne ben artık gerçekten sıkıldım böyle entryler okumaktan. alakasız bir başlığa yazdım ama zaten bu sözlükte ne alakalı ki?

bir diğer konu; türkiyede kadınlar, feministler işte nelerle uğraşıyor. bu adam için demiyorum bunu. bu adam sadece bir hayal ürünü. sokakta onun gibi binler var ama. hal böyle olunca, feminist gruplara kötü diyorsunuz bir de. ne yapalım bu adama yani, çiçek mi atalım? umarım bir gün bizde sadece, topuklu ayakkabı giyilmesini zorunlu kılan işyerlerini protesto ederiz. yedek olarak kadın isteyen amsalakları değil.
lazaroni
konu grup sex olunca feminist yada ateistlerin yada mürtetlerin sesinin çıktığı yok (bkz: #1123914) 4 adet eksi oy var biri benim diğerleri kimse artık.

biz gelip nekadar iğrenç, bu nasıl bir çağdaşlık felan demiyoruz, müslüman olmadığını düşündüğümüz için karışmıyoruz, 4 kadınla evlenen bir müslümanın 2 veya daha fazla kadınla aynı anda yatağa girmesi haramdır demiyoruz, zina zaten haram ona hiç girmeye gerek yok.

siz ateist ve mürtetler bizim dini inançlarımıza niye karışıyorsunuz faşistmisiniz?
lazaroni
nerde sizin laik devletinizin adaleti, nerde!
bu mu lan sizin sosyal bir hukuk devleti anlayışınız!
ben mecburmuyum hristiyanlar gibi tek kadın ile evlenme hukukuna uymaya, müslümanım ben!
beğenirsin veya beğenmezsin, seni keyfine göre hareket edecek değilim ey gayri müslüm güruh.
bu son yazım, alın sözlüğünüzü başınıza çalın faşist güruh.
akillibirdeli
müslümanlığı sadece sapkın istekleri için kullanan ve islamı da kendi iğrenç abazalığına dayanak etmeye çalışan şahsiyetlerin açtığı ve görüşüne katılmayanları da ateist ilan ettiği başlık. yazık!!!
kukulak
kapitalizmin ortak böleni ; meta
sosyalizmin ortak böleni; eşitlik
faşizmin ortak böleni; ben

gördüğünüz gibi bu yaşam pratiklerinin hiç birinde din yok ,

geniş çerçevede gelmiş geçmiş yaratılmış veya yaratılacak tüm ideolojileri
yukarıdaki şu üç başlığa (ki sıralaması tamamen rastgeledir oluşum süreçlerinden bağımsız)indirgeyebilir siniz.

siz sosyalist takılın ben faşit olacağım dediğiniz anda din bir argüman olarak ortaya çıkar.
amaç ben merkezli mutlu/mesut çerçeveni oluşturmak ve seçim skalanı olabildiğince bol tutmaktır.

din'in inançla/arayışla/benlikle uzaktan yakından alakası yoktur.

yaygın/pratik geçmişte kuma'lar, dul'lardır, yani kocası bir sebepten ölmüş kadınlar , gereği güncel sosyal ihtiyaçlardır.
ama ki ve belli ki bu birilerinin çok hoşuna gitmiş bu uygulama , günümüzde ki sosyal/güncel imkanlar/anlayışlar/eğitim göz ardı edilerek , geleceğe teşmil edilmeye çalışılagelmiştir.


zina yasasını dinsiz chp çıkarmıştı , dinli akp kaldırdı.
biri diğerini doğrulamaz bu açmazın , ama vardır işte böyle bir gerçek ,
tümden gelin veya gidin oyalanın durun!!!!

tümden gel veya tüme var , mantık olan vaka yı çözümlemeye uğraşıyorsa ona istatistik denir (ki istatistik belkide kimya ile birlikte insanlığa hizmet eden yegane bilimdir),
yok eğer olacağı çözmeye yelteniyor ise sıçar , hep böyle olmuştur.

insan bilincinin ürettiği her bilgi özüne(rom) hizmet eder,
yani hayatta kal ve çoğal.....
goodprospect
islam hukuku kadını ezip ötekileştirdiği için medeni hukuk ta kadını islamcılara karşı koruyor. çok karmaşık bi konu değil. 4 kadınla seks yapmak isteyen yapabilir. medeni hukuk kimin kimle seks yaptığına karışmaz. bireylerin haklarını korumaya çalışır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol