kosova

0 /
cocabora
statüsü: sırbistan ve karadağ sınırlarına dahil bm idaresinde bölge
nüfus: 1 milyon 800 bin
başkent: priştine
başlıca diller: arnavutça, sırpça
başlıca dinler: islam, hıristiyanlık
yeraltı kaynakları: kömür, kurşun, çinko, krom, gümüş.......

genel bilgiler

kosova avrupa’nın en yoksul bölgelerinden biri. halkının neredeyse yarısından fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

her ne kadar bölge zengin yeraltı kaynaklarına sahip olsa da temel ekonmik gelir kaynağı hala tarım.

bölgedeki arnavut sayısı 1.5 milyon. 1999 sonrası sırpların bölgeden akın akın kaçması sonrasında ise hala burada kalan 80 bin kişilik bir sırp toplumu var.

sırbistan ve karadağ devleti sınırları içinde kalan ve denize çıkışı olmayan kosova bölgesi 1999 yılından bu yana fiilen birleşmiş milletler idaresinde...........
cocabora
babam gitmişti,sırp ve arnavut nüfus arasındaki gerginlik çıktığı zamandı....berbat durumdaymış,ama insanların çoğu topraklarını bırakmamada kararlıymış..
craps
amerikan ordusunun uranyum yatagının üstüne yattıgı hatta her aksam sokakları sabunlu suyla yınanan ulke
ankakusu
bagimsizlik amacinda olan bölgedir.

türkiye’nin balkanlar iyice karismadan adam gibi bir durus ortaya koymasi gerekmektedir. diyelim kosova bagimsizlik ilan etti nasil tavir alacagiz?

diyelim ki tanimadik bunlarin artilari eksileri nelerdir? bize ne kaybettirir? diyelim ki tanidik bunun beraberinde getirdikleri nelerdir? bu tanima sonrasi ne gibi hamleler yapilmalidir? diyelim ki karari abd ve ab’ye biraktik bunun getirecekleri nelerdir?

su siralarda sirbistan cumhurbaskaninin türkiye’ye yakinlasma çabalari tesadüf degildir. belkide sirp cumhurbaskaninin son umudu türkiye bilemiyorum... kosovali arnavutlara, türkiye’nin bir göz kirpmasi bagimsizlik konusunda geri dönüsü olmayan bir durumu beraberinde getirir. kosovali arnavutlari daha da yüreklendirir. hos zaten su durumda da bagimsizlik ilani geri dönüsü olmayan bir hal içinde.

o halde... tamam tanidik diyelim. peki yarin sirplar bosna hersek içindeki sirp cumhuriyetinin bagimsizligini ilan ederse ne edecegiz?

günlük siyasi tavirlara balkanlarda saglam bir politika izlenemeyecegi ortada. tamam bugünü kurtardik diyelim ama bir de bu isin yarini var. türkiye’nin artik bir balkan pakti kurmasinin vaktinin geldigi kanaatindeyim. bizim agabeyligimizi kabul edebilecek, bosna, arnavutluk, makedonya’dan olusan bir pakt hos olur mesela. biz görmesek bile, bu balkan ülkelerinde insanlarin önemli bir kismi türkiye’yi bir agabey olarak görmekte.

biz istesek bile balkanlarda olup bitene seyirci kalamayiz, kalmamaliyiz da zaten.
freagl dreams
ve yine birleşmiş milletler iradesine tabi bir başka bölge hem de makedonyada bir zamanlar orada boşnakları teslim etmişlerdi sırplara bizde oradaydık hiç içi sızlamadı orduların.

#638697 bu yeniden yaşanmamalı bedeli ne olursa olsun karşısında durulması gereken organizasyon buydu. biz duramadık yada durmadık. bazen onur savaşarak korunur.
greyfurt
1-2 dk önce tek taraflı bağımsızlığını ilan etmiş ülkedir. (tsi 13:00). hayırlı olsun.

edit: sadece bir haber kaynağından etkilenerek, üstelik kontrol etmeden girmiştim bu entryi. sonuç olarak kosova bağımsızlığını ilan etti ama tsi 13:00’da değil. büyük özür sözlük.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol