kereviz

0 /
memet
ne kadar sevildigini basligin simdiye kadar acilmamasindan belli olan sebze. yine de yapraklari salatada kullanildiginda gayet guzel tat verir.
376
’’yok abi bu kereviz kesinlikle yenilecek bir şey değil. insanoğlu bi yerde hata yapmıştır bu kereviz bu tadla olsa olsa anca boya malzemesi olur’’ dedikten sonra ’’ulan ilerde evlenirsem karım bana yemek olarak kereviz yaparsa direk boşanma nedenim olur’’ dediğim tuhaf bir şey.
zehnterdorf
"apium graveolens" gibi karizmatik bir ismi olan ve soyu sopu aslen güney avrupalara uzanan bir asil bitkidir. garibin yemek hali çoğunlukla sevilmez.
angelus
besin zincirinde kendine hangi özelliği ile yer bulduğunu merak ettiğim bir maddedir. bu sebze için "yenilebilir" raporu veren bireyi, merciyi alınlarından öpmek istiyorum.
urban f
( apium graveolens ) :maydanozgiller familyasından, kökleri ve yaprakları sebze olarak kullanılan kokulu, iki yıllık bir bitkidir. içeriğinde sedanonik anhidrit, sedanolin, limonen, palmirik asit, gayakol gibi maddeler vardır. yaprakları ve baş kısmı kullanılır.

kullanıldığı yerler:
uyarıcı ve idrar söktürücüdür. iktidarsızlığı giderir. cinsel istekleri kamçılar. şeker, guatr ve yüksek tansiyonda faydalıdır. böbrek, akciğer ve karaciğer hastalıklarını önler. mideyi kuvvetlendirir. iştah açar. sürmenajda faydalıdır. sinir yorgunluğunu giderir. kanı temizler. karaciğer şişliğini giderir. böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesinde yardımcı olur. safra ifrazatını düzenler. nikris ve romatizmada faydalıdır. susuzluğu keser ve vücuda serinlik verir. kalp hastalarına tavsiye edilir. ses kısıklığını giderir.
phaloe
kansızlığa ve gut hastalığına iyi gelir. kokusu ise burun kanallarını tıkayarak bir süre hiçbir şeyi koklamamak isteğine sebep olur.
don real
genelde sevilmeyen kötü kokulu tadı bi ilginç olan ve bazı damat tadı olmayanlar tarafından uğruna ölünen bi r sebze
zifir
yiyerek kalori kaybettirebilen bir yiyecektir. kendisini yerken harcadığımız kalori içerisindekinden daha fazlaymış. yani kereviz yemek egzersiz oluyor bi yerde. uzun zamandır yerken bunu düşünüyorum. hayat biraz daha çekilebilir oluyor
nickmickyock
kendileri tam bir trojandır. sayesinde karşılaştığım bütün patates yemeklerine şüpheyle yaklaşmaktayımdır. kendisine olan nefretimden dolayı kokusunu kilometrelerce öteden alabilmekteyimdir.
mouscronoise
pazardan aldığım esnada kokusu direk elime siner ve parfümmüşcesine saatlerce koklayabilirim .

çorbası ise ayrı bir güzelliktir,artık pişsede yesek....
sarhosatlarzamani
doğru yöntemlerle yapıldığında gurme restoranlara yakışan sebze. kereviz, patates ve havuçları parmak şeklinde doğrayıp limonlu suya atınız. soğanları yarım piyazlık hazırlayınız. yaklaşık 2 su bardağı kadar portakal, greyfurt ve limon suyu karışımı hazırlayınız. hepsini tencereye koyunuz, tuz ve yeter miktarda zeytinyağı ilave ediniz. taze yeşil dallarından da biraz ekleyebilirsiniz. varsa tane kararbiber de pek yakışır. tencerenin ağzını folyo ile sıkı sıkı kapatınız ve kısık ateşte ( çok önemli ) pişiriniz. çıkan kokusundan piştiğini algılayamıyorsanız 40 dakika kadar sonra açıp kontrol ediniz. bu yöntemle kerevizden nefret eden pek çok kişi tarafımdan kereviz bağımlısı yapılmıştır.

not: kalan yemeği ertesi gün parçalı kalacak şekilde blenderdan geçirerek sebze çorbası olarakta sunabilirsiniz.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol