kedilerin garip huyları

independence
kedi olarak adlandirdigimiz bu 4 patili tüy yumaklarinin kendilerinden hic beklenmeyecek yedi cihana saskinlik veren huylari da vardir.

orneklendirelim;

- siz onu seversiniz o sizi isirir.

bi gun koyucam kapinin onune, sabaha kadar o ayazda titrerken anlayacak degerimi.

- kimileri balık sevmez.

ben bu duruma kendi kedimde sahit oldum. annemle babami riva'ya bir balık restaurantina goturmustum. masada balik namina eksik hicbir sey yok, neredeyse her cesitten siparis verilmis ama yenilemedi tabi pek cogu. paket yaptirdim eve getirdim. yemin ederim paketin icerisinde cinekopundan hamsisine, lüferinden tekirine, alabaligindan palamutuna envayi cesit balik vardi. aldim bunlari koydum kedimin onune, baliklarin bulundugu tabagin yanindan bile gecmedi, gitti kuru mamasini yedi serefsiz. kedi balik iliskisi benim gozumde o gun bitti.

- gece avcisi ya haspam, sen misil misil uyudugun anda evde parti vermeye baslar. sabah bi kalkmis bakmissin ki masanin uzerinde bulunan tum evraklar dislenmis sekilde yerlere savrulmus ama kedi de ayaginin dibinde misil misil uyuyor.

- gunduz tiki cikmaz ama gecenin kör bir saati sokak kapisinin onune yatip apartmani ayaga kaldiracak sekilde miyavlar.

-bir oyuncagi ile en fazla 3 dakika oynar, sonra dikkati dagilir yine gelir seni isirir.

- kimileri kedi nanesine bayilirken kimisinin umurunda bile olmaz.

boyle iste.
okanbilgi
büyük bir hevesle aldığınız cicili bicili, yumuşacık yastıklı sepetini beğenmez, gelir laptop klavyesinin üstüne tüneyiverir. kedidir, ne yapsa yeridir.
simplist
kendilerini hayvan gibi gören ve hayvan gibi davrananlar açısından sıradan, can olarak görüp candan davrananlar açısından şaşırtıcı davranışlarıdır.
edinir, sahiplenir ve aileden biri gibi davranırsanız bir süre sonra bilinçaltınızda onlardan da insan mantığına uygun tepkiler vermesini beklemeye başlarsınız. bu gayet normaldir zira insanca davrandığınız için insanca tepki beklersiniz. oysa kediler zeki ve öğrenebilir canlılar olmasına rağmen içgüdüleri ve kalıtımsal karakterlerini de yitirmezler. insanlığını yitirenler ile mukayese edilirse aslını muhafaza konusunda insanlardan daha istikrarlıdırlar.
simplist
her gün bir yenisini veya sebebini öğrendiğimiz pisicik davranışları.
çağırınca gelmemeleri konusunda araştırma yapılmış, ihtiyaç duymadıkları için bu konuyu öğrenmediklerine hükmetmişler.
kaynak: http://kirmizitilki.com/2016/09/18/kediler-cagirildiklarinda-gelmezler/
kaynağın kaynağı: http://www.independent.co.uk/news/science/cats-recognise-their-owners-voices-but-never-evolved-to-care-says-study-8966580.html
hmmmmmtmmcnm
Dişli küçük saç tokaları olur ya benim kedi o tokalarima deli olur. Gordugu yerde veya masaya bıraktığımda çıkan küçücük çıtt sesinde ses hızından önce fırlayıp tokayi ağzıyla kapıp benden kaçıyor sonra al alabilirsen. Böyle böyle bir tokam kaldı gözüm gibi bakıyorum kapmasın diye. Zor yerlere girdiğinde rüşvet olarak tokayı gösteriyorum ve çıkıyor. Alıncada yaptığı şey o kadar saçma ki ağzıyla ileri fırlatıyor ordan alıp daha ileri fırlatıyor bütün evi bütün gün böyle geziyor.

İkinci olarak bizde uykusuz dergisinden çıkan memolu magnet var. O magnetin yeri kesinlikle halının altı. Çıkarttığımız zaman resmen sinir oluyor ve geri sokuyor. Pisligine memoyu çıkarıp önüne atıyorum o da meeev diye bağırıp iki patiyle sürükleye sürükleye halının altına itiyor ya da kendince saklıyor bilemedim. Bazen emin olmak için patisini sonuna kadar sokuyor garanti olsun diye itebildiği kadar ileri itiyor. Bir de bi keresinde aldığım bu kolyenin ucunda toprak adam yazan etiket gibi karton vardı. Toprak adamın yeri de memonun yanıydı. Sonra o kayboldu.
criminalwhiterabbit
bizimki "gel al kizim" cümlesini çok iyi biliyor. köpek gibi koşarak geliyor. gece yanıma geliyor uyumak için kiciyla beni ittiriyor az öteye gitsene sigmiyom bakışı atıyor. he birde saklambaç oynamayı seviyor. saklanıyor onu bulduğunda deli gibi heyecanla koşturuyor. bunu yapan 2,5 yaşında kedi yani yavru filan değil.
independence
Sabahin 4 ünde yataktan sebepsizce firlayıp evin dort bir yanında bir şey kovalamaları. Hayır ortada bir sey de yok, misil misil uyurken neyin pesinde dustun de bu entryi yazdırdın bana guzel kizim benim.
bigcoder
bizim kedinin pencereden balkona cikip oradan apartman koridor penceresinin pervazina, oradan da evin diger balkonuna atlayip oteki odadan salona geri gelmek gibi mutemadiyen yaptigi extrem spor meraki var.
bikeresinde 4. kattan asagi dustu, ayagi incindi sadece.
hmmmmmtmmcnm
Benimkiyle toto totoya yaşamaktan her gün farklı garipligini keşfediyorum ama onu güzel yapan da bu tatlı gariplikleri. Artık hanımefendi alarmın ne demek olduğunu, benim o sesle kalkmam gerektiğini vs biliyor ve ben erteleye basıp uyanmazsam bizzat kendisi tepemde bağırıp uyandırıyor. Tebrikler, kedim annem olacakmış son dk yanlışlıkla kedi olup bizim eve dusmus.
hmmmmmtmmcnm
iş ustunde iki kedinin yanında oturup bosluga erkek kedinin dişiye yaptığını yapan dişi bir kedim var. öeef be bunun üzerine gariplik goremem ben.
hmmmmmtmmcnm
Alınganlık. Sen kedisin olm yaa ne oyle 13 yaşında kız tripleri? Bir hareketine dalgınlığımıza gelsin ev ahalisi olarak gülelim, koltugun kenarına yatıp kafasını ve ön patilerini bosluga sarkıtıyor en az 10 dakika yuzumuze bakmadan bosluga bakarak bekliyor. Hanımın gönlünü al alabilirsen.
hmmmmmtmmcnm
benimki mesela herhangi bir masanın üstüne aniden zıplayıp güzelce kuruluyor. sonra önünde arkasında yanında ne varsa ona göre fazlalık olduğu icin bir pati darbesiyle yere fırlatıyor. sonra tosur tosur uyuyor. çok bencilsin kedim çok.
bigcoder
bizim salak kedi cocugun besikinde uyuyor. kac sefer kizdim hala ayni. benim kokumu alinca besikten firlayip kaciyor ama haaala huyundan vazgecmiyor.
gaia
evdeki dostlarımı götürdüğüm veterinerin; "kedileri bugüne kadar tam anlamıyla çözemedik ve çözemeyeceğiz" demesi üzerine, artık çok da garipsemediğim huylar bütünüdür.

örneğin evdeki bir tanesi, sigara içtikten sonra, sigarayı tuttuğum parmaklarımı yalamaya ve bazen de kendinden geçerek ısırmaya bayılır. tam bir nikotin bağımlısı! bunu bile gördükten sonra çok normal geliyor her davranışları.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol