kartal

0 /
permatik
kartal sımdı oldugu gıbı eskı turklerde de sahıp olunması guz hep albenısı olan bır kus turudur atalarımız belkıde bu nedenle kus tuyu kullanmayı bır ustunluk sımgesı kabul etmıslerdır hatta turklerın ınandıkları tabıat guclerın ıcınde kartalda vardır turk totemınde kartal onemlı yere sahıptır.tabı gunumuzdede mıllıyetcı ve delıkanlı olan besıktas taraftarının sımgesıdır.dıger taraftarlar uzerıne alınmasın
tiryaki
tüm görkemiyle en karizmatik hayvanlar kategorisinde ilk sırada yer alabilecek ,heybetli mi heybetli bir kuştur bu.
elinde bir adet tesbihi eksiktir.
ifa
beşiktaşın simgesi olan kocaman yırtıcı kuş ve aynı zamanda kuş serisi dörtlemesinin bir parçası olan benzin düşmanı stationwagon sınıfındaki tofaş üretimi dandik otomobil.
rdm
kartal,ku$ türleri içinde en uzun ya$ayanıdır.70 yıla kadar ya$ayan kartallar vardır. ancak bu ya$a ula$mak için, 40 ya$ındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır.
kartalın ya$ı 40’a vardığında pençeleri sertle$ir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. kanatları ya$lanır ve ağırla$ır. tüyleri kartla$ır ve kalınla$ır. artık kartalın uçması iyice zorla$mı$tır. dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:
- ya ölümü seçecektir,
- ya da yeniden doğu$un acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.
bu yeniden doğu$ süreci 150 gün kadar sürecektir. bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir $ekilde kayaya vurmaya ba$lar. en sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve dü$er. kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartla$mı$ tüylerini yolmaya ba$lar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir ya$am bağı$layan me$hur yeniden doğu$ uçu$unu yapmaya hazır duruma gelir.
su hayat bitsede gitsek
olen yavrularından birini digerinin yasaması icin yiyip sonra kusarak diger kardesine yemek yapabilen kustur.pike yaparken 400 km/sa.hıza ulasabilir.olagan ustu gorme duyusu vardır.gokte ucarken 1000 km. den bir tavsanı net gorur.kafası sabit iken goruz acısı 300’dir.kesin olarak hatırlamıyorum ama gozlerinin 1mm karelik yuzeyınde 1 milyondan fazla hucre bulundurur.bu ısıga olagan ustu tepki vermesini daha aydınlık gormesının daha az ısık ile gorebilmesini saglar.bu bir hikayedir ve kafkas mitolojisinde dedelerin kendilerini ucurumdan atmalarına esin kaynagı olduguda soylenır.olecegı zaman cıkabildigi en yuksek mevkiye cıkıp kendını bosluga bırakırmıs.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol