karga

0 /
imgoindeeperunderground
karga; avrupanin ovalarinda ve asyanin cesitli bolgelerinde yasayan parlak tuylu buyuk bir kustur. guney avrupaya gocen bu kuslar, goc zamani gelince binlercesi bir araya toplanarak buyuk suruler halinde ucarlar.
obur yaratiklar olan kargalar ekilmis alan ve ormanlarda; bocek, tirtil gibi kucuk hayvanlarla ve sevdikleri tarla faresiyle beslenirler. bunun yani sira tatli olarak tohumlar ve yeni cikan filizleri de yiyerek tarla ve bahcelere zarar verirler. butun bunlarin yani sira akilli ve keskin duyulari olan kuslardir.
en onemlisi, oteki kuslarin otusleriyle, bagirislarini ve hatta insan sesini taklit edebilirler.
oteki hayvanlarin cagiris ve bagirislarini, turlu cesit sesi taklit edebilir. bazen birkac sozcuk soylemeyi ogrenebilirler.
ve siki durun! bazen kedi, kopek gibi kendinden buyuk hayvanlara saldirirlar ve rahatlikla les yerler.
yinede taktir edilmesi gereken bir ozellikleri var. ciftlesme mevsiminde sogut ve kavak agaclarinin sik oldugu alanlarda gorulurler. 15-20 cift birden ayni agaca yuva yapip dostca yasarlar. erkek kuslar, disilerine sahip olabilmek icin hirsla savasirlar ve eslerine kur yaparlar.

(bkz: grup seks yapan kargalar)
made in heaven
kus beyinli deyisini curutecek derecede akilli hayvan.gecenlerde haberlere konu olan bir adam,agactan dusup olen bir karga yavrusunu yerden alirken kendisini gorup yavruyu oldurdugunu dusunen kargalarin kendisine dusman kesildigini hatta kendisini takip ederek evini ogrendiklerini,gordukleri yerde kendisine saldirdiklarini anlatti.adam kargalar tarafindan taninmamak icin sapka falan takarak kilik degistirme yoluna basvuruyormus.
bok bocegi
national geographicin bu ay ki sayısında okuduğum bir yazıya göre kargalar yiyeceklerine ulaşmak için ince dal parçaları kullanırmış, hatta bazı kargaların kabuklu yemişleri kırmızı ışıkta duran arabaların lastikleri altına yerleştirdikleri gözlenmiş.. bunu yapan başka bir hayvan olduğu da sanılmıyor.. kargaların insanlara en çok benzeyen özelliği ise bir karganın eşi öldükten sonra yavrularını alıp anne ve babasının yanına gidiyor oluşu..
hamartyl
meksika yerlileri tarafından bilge kabul edilir. castenada " don juan ın öğretileri " adlı kitabında sıkça bahseder. yakın tarihte, adını anımsıyamadığım, bir asya ülkesinde , sayıları anormal artan kargaları avlamak için özel timler oluşturmuşlardı. ama kısa süre içinde kargalar kullanılan silahların menzili dışında kalarak girişimi sonuçsuz birakmıştı. sanıldığından zeki hayvanlardır.
paulina
kadıköy’de barlar sokağı diye anılan yerde bulunan, 2. katında bulunan avizesine hasta olduğum sakin, oturma yerleri rahatsız olan mekan.
made in heaven
sabahin korunde hava nasil diye bakmak amacli pencereden kafami uzatmamla beraber hemen pencerenin ustune tuneyip sanirim bokunu yemekle mesgulken benden urkup kafama carpmaktan son anda kurtularak ucuveren ve beni de altima sicirtan canli.isin garibi sonra ayni yere geri donup elimi uzatsam dokunabilecegim bir mesafeden pis pis suratima bakti,tirsip perdeyi suratina kapattim.
instrument
sürüler halinde yaşayan hayvandır. çok iyi organize olurlar. benim en sevdiğim kuştur. hatta bi tane vardı, karga dede. sürekli gelirdi bizim bacaya konardı.
instrument
kargaların gaaaakhh gaakhh diye öttüklerini biliriz. ama öyle değldir. iğrenç sesli bir hayvandır evet ama öyle olmayanları da vardır. geçenlerde bir tane gördüm. o kadar güzel sesler çıkarıyordu ki hayrn kalırsınız. kafayı kaldırıp da o sesin kargadan çıktığnı görünce şaşırdık tabi.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol