kafasına göre kural esnetmek

profesyonelogrenci
adı çok itici gelmesine rağmen herkesin alelade yaptığı suçtur.

dediğim başlık başlığında da bahsettiğim üzere sözlüğümüzde bir kural var: tanım girmek. ondan sonra yorum mu yapıyorsun, hikaye mi anlatıyorsun ne yaparsan yaparsın. ama tanım girmelisin. kural bu.

bazı uyanık arkadaşlar tanım girmek sözlüğün asli kuralı değilmiş, tecrübe aktarmak asli kuralmış, zaten başlıklar tanım girilsin diye değil yorum yapılsın diye açılıyormuş, arada şık dursun diye tanım girilirmiş gibi aklına eseni yazıp sonuna dandik bir söz ekledi diye formata uygun yazdı zannediyor.

halbuki doğrusunu bilmiyor mu? hadi diyelim bilmiyor, uyarıyorsun bu sefer de seri eksi veriyor. neden? yaptığın yanlış dedin diye. hele bir de çoğunluğu arkasına aldı mı mümkün değil yanlışını kanıtlayamazsın, ısrarla kuralı kafasına göre şekillendirmeye devam eder. çünkü arkasında kendi gibi yapan çoğunluk var, yani bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışan insan linç edilmeli ki bir daha çoğunluğa baş kaldırılamasın. yanlıi hareket çoğunluk yapıyor diye yapılmaya devam edilsin.

ne oldu? tanım gir diye bir kural vardı, çoğunluk bunu yanlış yaptı ve artık o kural o yöne esnedi. yanlış diyorsun hayır doğru deniliyor. herhangi bir sözlükte herhangi bir yazara bak bakalım böyle dandik enrty göremezsin. çünkü ya entry silinir ısrarla yaparsa yazar uçurulur veya mod sessizse yazarlar yerden yere vurur. ama burda bu çoğunluk bu işi yapıyor diye doğru kabul ediliyor.

kimseden çıkıp özür dilemesini veya o dandik, entry sandıkları yorumları bu başlığın altına girmesini beklemiyorum. ama bi durun düşünün bakalım o yerden yere vurduğunuz akp de çoğunluğu arkasına aldı diye kuralların amına koyerken utanmadan "ee bu yolsuzluk, hak var, hukuk var, yasa var, kural var" diyebilecek misiniz.
ruknettin
salt tanım üzerine kurulu oluşum, wikipedia tarzı bir site demek olur ve bir başlığın tek entry' den oluşmasını gerektirir bu yüzden bu şekilde bir format saçmadır.
asıl önemli olan ilk entry' nin bir tanımı içeriyor olması, ardından girilenler ister tanım içerir ister yorum
zaten başlık açıklaması düzgün yapılırsa uygun format sağlanmış demektir
bu tür oluşumlarda tanım yapılıp bilgi verilir, yorumlar ise bu bilgiyi besler

ayrıca; d.s. butonum nerede benim ?

edit : yazar, "kafasına göre kural esnetmek" kavramının tanımını yapmamış, savunduğu ve olmasını istediği formatı uygulamamış ve yorum içerikli tanım barındırmayan başlık açmıştır. yani silinmesi gerekir başlığın
independence
basligin tanimi olan entryde yazilan pek cok seye +1 imle katiliyorum ve ifade ediyorum ki "bugune kadar sildigim entry sayisi, veritabaninda hali hazirda canli sekilde bulunan entrylerin en az %10 u". istatistiksel verilerle de desteklenebilir bu iddiam.

katilmadigim ve hatta hayretle karsiladigim cumle su oldu;

"herhangi bir sözlükte herhangi bir yazara bak bakalım böyle dandik enrty göremezsin. çünkü ya entry silinir ısrarla yaparsa yazar uçurulur veya mod sessizse yazarlar yerden yere vurur."

boyle bir cumleyi yazmak icin baska sozluklerin varligindan haberdar olmak ancak o sozluklere hicbir sekilde goz atmamak gerekir. yok eger baska sozluklerin varligindan haberdar olundugu gibi bir de icerikleri hakkinda da fikre sahip olunmussa o zaman el insaf demekten baska sey gelmez elimden.

yine iddia edebilirim ki bilgi sozluk, sozlukler dunyasinda gerek imla kurali olsun gerekse sozluk konsepti olsun en cok dikkat edilen sozluktur. hali hazirda aktif bulunan yazarlardan sadece bir kaci silinen entrylerinin sayisini soyleseler eminim ki ilk entryde bulunan ithamlar yelde savrulan toz zerrecikleri gibi kalacaklardir.

sozlerimi su sekilde bitirmek istiyorum israrla;

el insaf.
kukulak
namık kemal formatı uygundur,

diyeceğini de önce ,
sonra faydalı bilgiler vermende bir sakınca yok.
çünkü sana faydası olan şeylerin başkasına da faydası olabilir.
(namık kemal bu pratiği, montaigne den yürütmüş olabilir)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol