joseph goebbels

westkhan
1933 ilâ 1945 yılları arasında halkı aydınlatma ve propaganda bakanlığı yapmış alman politikacıdır. kendisi hitlerin ölümünden sonra bir günlüğüne üçüncü reichin şansölyeliğni yapmıştır. büyük yalan adlı hitabet stilinin en önemli örneğidir. hitlerin ölümünden sonra karısı magda altı çocuğunu zehirleyip öldürmüş sonra kocası magdayı vurmuş sonrada intihar etmiştir. son saniyeye kadar hitlere bağlılığını ve reich’a inançını sürdürmüştür.
bellatrixlestrange
Adolf hitleri hitler yapan iki kişiden biridir. Diğeri için (bkz: Hermann Göring). Her ne kadar himmler, hess gibi adamlar olsa da etrafında, özellikle muhteşem ve tutkulu hitabetiyle goebbels insanları onun tarafına çekmiş, göring ise çevresi, ağırlığı ve zenginlerle olan münasebetiyle hitleri zirveye taşımışlardır.

Joseph goebbels, Nasyonal sosyalist alman işçi partisinin propaganda bakanıdır. Eşi magda goebbels ve çocuklarıyla ilgili olan ölüm sahnesi onun ve ailesinin hitlere bağlılığını gösterir ancak bilinenin aksine, Joseph goebbels'in el yazması notlarında hitleri çoğu kez eleştirdiği ve inandığı şeylerden farklı bir yola girildiğini anlattığı görülmektedir.

Hafızalara şu efsane sözüyle kazınmıştır: (bkz: wollt ihr den totalen Krieg)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol