joe biden

harvard universitesinde yaptigi bir konu$mada $unlari soylemi$ti bir iki gun once;

“bölgedeki müttefiklerimiz, suriye’deki en büyük problemimizdi. türkler, ki çok iyi dostumuzdur ve benim de uzun süre vakit geçirdiğim erdoğan’la harika bir ilişkim var. suudiler, emirlikler vs… ne yapıyorlardı? esad’ı devirme ve bir sünni-şii vekalet savaşı çıkarmada çok kararlıydılar. ne yaptılar? esad’la savaşacak herkese yüz milyonlarca dolar para ve on binlerce ton silah akıttılar, el nusra, el kaide için destek olacak, dünyanın diğer yerlerinden gelen cihadistlerin aşırı unsurlarını kabul ettiler. birden bire herkes uyandı. cumhurbaşkanı erdoğan, ki eski bir dosttur, bana dedi ki, siz haklıydınız, çok fazla insanın (suriye’ye) geçişine izin verdik, şimdi sınırı mühürlemeye çalışıyoruz”

cumhurba$kani erdogan bu konu$madan sonra bunlari kesinlikle soylemedigini dile getirerek biden’in kendisinden ozur dilemesi gerektigini soyledi. bunun uzerine biden erdogan’i arayarak ozur dileri. beyaz saray’dan yapilan aciklama $u $ekilde;

“başkan yardımcısı joe biden, harvard üniversitesi’ndeki yorumlarını netleştirmek için bugün türk cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ile konuştu. başkan yardımcısı, türkiye, bölgedeki diğer müttefik ve ortakların işid’i ya da suriye’deki diğer şiddet yanlısı aşırıları bilerek desteklediği ya da büyümesini kolaylaştırdığı yönündeki her türlü ima nedeniyle özür diledi. başkan yardımcısı, abd’nin türkiye dahil, dünya genelindeki müttefik ve ortaklarımız tarafından işid belası ile mücadele etmek için ortaya konulan taahhüt ve fedakârlıklara büyük değer verdiğine açıklık getirdi. iki lider, işid’e karşı koymak için abd ve türkiye’nin beraber yakın çalışmasının önemine vurgu yaptı”

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27329797.asp
bu başlıktaki tüm girileri gör