istiklal mahkemeleri

kizilisikli
ilk tbmm’nin kendisine karsi cikan ayaklanmalari bastirmak icin kurdugu ve gucler birligi ilkesinin yargi erkini kullanan mahkemelerdir.bazilarinin korkulu ruyasi olan mahkemelerdir.yakin zamanda da kurulacak olan mahkemelerdir.
xerxes
ozellikle 1925-1929 yillari arasinda yani takrir-i sukun kanununun yürürlükte oldugu yillarda pek islevi olan bir mahkemedir. ozellikle vatana ihanet eden kisilerin davlarini gormek ve yargilamak amaci guden mahkemelerdir. yeniden acilmasi siddetle gereklidir, cunku bu mahkemelerde yargilanmasi gereken o kadar cok vatan haini varki, hepsinin isimlerini buraya yazmaya gerek yok sanirim...
seyhmerat
tez zamanda tekrardan kurulmasi gereken mahkemelerdir,tabi tek basina yetmez bir de hiyanet-i vataniye kanunu’nu tekrardan cikarmak gerekir.
darth sidious
içinde istiklal lafı geçtiğinden olsa gerek, bilip bilmeyen herkesin iyi birşey oldugu konusunda birleştiği despotik mahkemelerin genel adı. oysaki adalet ve hak kelimelerinin yan yana kullanılmasının bile haksızlık oldugu, çok insanın keyfi asıldığı, üç aliler divanı olarak bilinen sadist takımın yönettiği mahkeme. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olundugunda nesilden nesile yanlış anlatım da mümkün. daha önce bu başlık altında uzun tartışmalar oldugundan tarafımdan silinmişti. herkes yazdığına kaynak gösterirse bu konuda daha yararlı olunabilir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol