işletim sistemi

sekerlik
temel islemleri uygulayan (klavyeden girdi,ekrana cikis,hardware management) ve bilgisayarin yapisindaki karmasik programlari ayni anda calismasini saglayan bilgisayarin en onemli programi. ayrica isletim sistemleri son kullanicilar cogu ceyden feragat eder.. misal "ben x dosyasini y klasorune kopyalamak istiyorum" diyip bunu rahatliklar yapilabilmesini saglayan programlardir. kac tane disc drive var manufacturer i kimdir bunun gibi guzelliklerle ugrasilmaz. mistir.
bir kac ornek vermek gerekirse... macosx, windows, dos, linux.

boot recorda kendisini bir guzel yerlestirip bilgisayarinizi ilk actiginizda yuklenmelerini de saglarlar bu hinzir programlar
serco
yazilim geli$tirilmesini kolayla$tirmak icin ve tum yazilimlarin bir arada ahenk icinde cali$masini saglayan nadide bir ortam olu$sun diye yazilmi$ programlardir.. bilgisayar acildiginda diskten yuklenip ilk cali$tirilan $eydir ve windows 98 95, os2, dos gibi isimlere sahiptirler..
jokerboy
bir bilgisayarı kontrol eden, kullanıcıların bu bilgisayara giriş yapabilmesini ve kendi programlarını çalıştırabilmesini sağlayan ana program. örnek olarak windows, linux, mac os vb. gösterilebilir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol