iran

0 /
independence
13 eylül tarihinde 22 yaşındaki kadın Mahsa Amini'nin ahlak polisleri tarafından öldürülmesinin ardindan ulkede cok buyuk protestolar basladi ve 3 aydir devam ediyor. protestolarda resmi makamlarin soylediklerine gore icerisinde guvenlik guclerinin de bulundugu 200 den fazla kisi yasamini yitirdi. Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu (IHR) ise 29 Kasım'da yayımladığı raporda, gösterilerde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 448 kişinin hayatını kaybettiğini bildirmişti.

olaylarin ardindan iran başsavcısı ahlak polisinin lağvedildigini acikladi. hatta "Meclis ve Devrim Yüksek Konseyi, sonuçları önümüzdeki günlerde belli olacak olan başörtüsü konusu üzerinde çalışıyor ve inceliyor" seklinde de konusuldu.

iran'da kartlar yeniden dagitiliyor.
independence
amerika icin intikam yeminleri etmeye devam ediyor ve bunlarin etkili olmasi icin bir de animasyonlar hazirliyorlar. valla cizgi film niyetine izledim, animasyon basarili, muzik basarili.

ancak anlamadigim sey, kartal mi egitiyorlar intikam icin, bi de o kartal beyaz saray'dan iceri nasil girdi.

neyse, yine de etkileyici bir animasyon. ben begendim.

independence
Dini hükümlerle yönetilen ülkelerin cehaleti bitmedi, bitmeyecek.

Ülkede coronavirüse iyi geliyor diye millet cümbür cemaat alkole yönelmiş durumda. Üstelik içtikleri içkiler hep sahte. Sırf sahte içki içmeleri sebebi ile yaşanan can kaybı sayısı 6 Mart tarihinden bu yana 339 kişi. Sahte içki sebebi ile hastanelere başvuran kişi sayısı ise 3.117 kişi.

Ülkede coronavirüs sebebi ile yaşamını yitiren kişi sayısı bugüne kadar toplamda 3.739 kişi.
independence
Wuhan virüsünden nasibini alan ülke ve bildiğiniz üzere sınır komşumuz. Şu ana kadar 5 kişi virüs sebebi ile yaşamını yitirdi ülkede ve tespit edilebilen şüpheli vaka sayısı 750. İran sağlık bakanı virüsün her ile yayılmış olabileceğini açıkladı. Biz hala virüs Türkiye de yok diyelim, ilk ölüm gerçekleştikten sonra hiçbir şeyin önünü alamayız.
independence
batı dünyası ile yapmış oldukları nükleer anlaşmalara uymaları sebebiyle 14 seneden bu güne kadar uygulanan ekonomik ambargo dün itibari ile tamamen kaldırıldı. iran'a uygulanan ekonomik ambargoların kaldırılması sonucunda dünya petrol piyasasına her gün yaklaşık yarım milyon varil daha petrol gelecek ve bu sayede tarihinin en ucuz günlerini yaşayan petrol fiyatları yüksek ihtimalle daha da düşecek. tahminime göre bu durumdan en çok petrol zengini olan suudi arabistan kötü etkilenecek. ekonomik ambargoların kaldırılması sonucunda etrole anlamında rahatlayacak olan iran aynı zamanda ülkeye girecek olan yedek parça ve ilaç sebebiyle de rahatlayacak. ekonomik ambargoların kaldırılması kısa sürede iran halkının yüzünü güldürecek. umarım iran bu şansı iyi değerlendirir.
independence
ırak ordusuna dani$manlik yapmak uzere irak’ta bulunan ust duzey bir generali ışid tarafindan oldurulmu$;

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27856284.asp
independence
2011 senesinde abd’ye ait bir iha’yi az hasarli olarak ele gecirmislerdi. dun yaptiklari aciklamaya gore abd’ye ait iha’nin teknolojisini kopyalayarak yeni bir iha uretmisler ve bunu ucurmayi basarmislar. goruntulerini de yakinda kamuoyu ile paylasacaklarmis.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27550974.asp
independence
a$agidaki verillerle birlikte ortadogunun en guclu 5. ordusuna sahipmi$.

savunma bütçesi: 6.3 milyar dolar
aktif cephe personeli: 545.000
tank: 2.409
hava aracı: 481
independence
sadece 2014 senesinde bugune kadar ikisi kadin olmak uzere 170 kisi idam edildi bu ulkede. kimi idam mahkumlari da tam idam edilecekleri dakikada ya da sandalye ayaklarinin altindan cekildigi anda maktul yakinlari tarafindan affedildi.
independence
halkin onunde ibret olmasi icin adam asip duran ulke.

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/79289/2/1/25816440/iranda-iki-kisi-herkesin-gozu-onunde-idam-edildi
independence
20 ocak 2014 tarihi itibari ile uranyumu zenginle$tirebilmek adina kurulmu$ kimi tesislerini kapatip, ellerinde bulunan zenginle$tirilmi$ uranyumu ise saf di$i birakacaklarmi$.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/25554832.asp
independence
stoklarinda yeterli derecede yakit bulundugu gerekcesi ile uranyum uretimini gecici olarak sonlandirmi$;

http://www.hurriyet.com.tr/planet/24975139.asp
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol