inci

0 /
collenchyma
kronos oranosu(babasini) hadim ettigi zaman bu erkeklik organinin menisiyle afrodit olustu.afrodit kibrisa bir istirideye icinde geldi ve elinde guzellik gostergesi oalrak inciyi tutuyordu.
inci guzelligi simgeler.
utopya
cok degerli bir tastir... incinin olusumu edebiyatimizda cokca deginilen bir efsaneye dayanir. efsaneye gore, nisanda sahile cikan istiridye, kapakcigini acarmis. o sirada yagan yagmurun damlasini yutup denize donen istiridyenin karnindaki bu nisan yagmuru damlasi, inci olusmasina sebep olurmus.
expert3
inci, başta istiridye,tarak ve bazı midye türlerinin içinde oluşur.bunlar denizlerde yaşayan yumuşakçalar sınıfından kabuklu yaratıklardır.işte, yaratıkların yumuşak vicutları içine giren yabancı bir maddenin zararsız duruma getirilmesi için çevrelerinde kılıflar oluşmaya başlar.böylece soyutlanan yabancı madde zamanla kalınlaşan ve çeşitli katmanlardan oluşmaya başlar.böylece soyutlanan yabancı madde zamanla kalınlaşan ve çeşitli katmanlardan oluşan yuvarlak bir biçim alır.daha çok istiridyenin içinde gelişen bu kat kat kılıflar sedef katmanıdır.inci bu katmanların tümünün küresel bir biçimde oluşmasıdır.
doğal inci, özellikle iri taneli inci az ve zor bulunan bir şeydir.çıkarılanlar arasında değerli olanlarda çok azdır.bir incinin değeri göz alıcı doğal pırıltılarının yanısıra kendine özgü değeriyle ölçülür.incinin renk ve parlaklığı alttaki katmanların ışığı yansıtma ve kırmasıyla oluşan ilginç bir olaydır.ama gerçekten çok değerli bir incinin ışığı yansıtmasının yanı sıra şekliyle yapı düzlüğünün de göz önünde tutulması gerekir.
incinin rengi istiridyenin cinsine,suyun içirdiği tuzun niteliğine suyun derinlik ve ısı derecesiyle de yakından ilgilidir. inci genellikle beyaz,fildişi,pembe yada açık gül renginde, mavimsi hatta siyah olmaktadır.bunların içinde beyaz ve pembemsi renklerde olanlar en çok arayanlardır.siyah inciler ise çok az bulunduğundan ayrı bir değer taşımaktadır.
istiridye ve öteki yumuşakçaların oluşturduğu her inci değer taşımaz.değerli inci yapabilmek istiridyenin kabuğunun iç yüzeyini kaplayan sedef tabakasının parlak,düzgün ve temiz renkli olmasına bağlıdır.bu niteliklerin en çok rastlandığı türü ise tropikal denizlerin ılık sularında yaşayan pinktada istiridyesidir.ama iran körfesinin arp yarımadası kıyılarında 2000 yılından beri çıkarılmakta olan inciler arasında çok değeğrli inciler görülmüştür.sri lanka adasının mannar körfezi beyaz ve gümüşsü incileriyle ünlü ünlüdür.abd ile meksika’nın batı kıyılarında ise siyah inci çıkar.avusturalya,güney pasifikler,venezuela ve panama yakınlarındaki inci adaları da ,inci çıkarılan bölgelerdir.deniz dibindeki istiridyeler sualtında 70 saniyeden 1,5 dakikaya hatta daha uzun süre,kalabilen dalgıçlar tarafından çıkarılır.
denizlerin dışında abd’nin missisipi nehrinde yaşayan bir istiridye türünde de tatlı su incileri elde edilmektedir.
çinliler bundan yüzlerce yıl önce istiridyeler içine konan bazı cisimlerin sedefle kaplandığını biliyordu.belkide onların bu deneyiminden yararlanan japonlar 1800 yıllarda istiriden daha çok ve daha ucuz inci elde etmenin yollarını geliştirmeye giriştiler.bugün ??kültür incisi’’ uretimi japonya’da büyük bir sanayi durumuna gelmiştir.
kültür incisi elde etmek için ufak ve yuvarlak bir sedef parçası canlı istiridyenin içine yerleştiriliyor.sonra bunlar dibe serili ağdan yataklar uzerine indirilerek orada 3-5 yıl süreyle bırakılır.böylece istiridye içinde oluşan inciler oluşan inciler sayı bakımından çok olursada gerçek inciler kadar değerli değildir.ama bunların iyilerini doğal olanlarından ancak deneyimli gözler ayırt edebilir.

http://inci.uzerine.com/index.jsp?objid=434
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol