hz. isa

0 /
independence
hz meryem in bakire oldugu halde mucizevi bir $ekilde dunyaya getirdigi inanilan, hristiyan dunyasinin peygamberi..dogumu miladi takvimin de ba$langic olarak esas aldigi 0 a denk gelmektedir..kimi inani$lara gore carmiha gerilerek katledilmi$, kimi inani$lara gore ise carmiha gerilen kendisi degil havarilerinden birisiymi$.bu konu ile alakali ce$itli soylentiler gunumuze kadar kesinlik kazanmadan gelmi$tir.

laluska
ortadogunun bagrindan kopmustur lakin bati dunyasinda nedense sarisin, mavi gozlu ve beyaz tenli bi kisi seklinde tasvir edilmistir... saygi duymak lazim gelir. allah birdir, dinler kardestir.

(bkz: hepimiz kardesiz)
nick nicki nickince
hakkinda dusunulmesi ve tartisilmasi gereken cok seyler olduguna inandigim peygamber.
ornegin butun evreni yaratan, butun bu guzellikleri denetleyen tanri, elcisini daha duzgun bir yolla yollamasini hazirlayacak sartlari yaratamamis miydi da bu din adamini spekulatif bir yoldan ’oglu’ olarak gonderdi. ayrica isa meryem’in kocasindan olsaydi peygamber olamaz miydi? hadi diyelim ki meryem bakireydi. o zaman dunyada baska kadin mi kalmamisti da isa bakire meryem’den tanrinin ’oglu’ olarak dogdu.

’keske yazarlarin numaralarini bilseydim. o zaman kitaplarini okuduktan sonra onlari arayip sorular sorabilirdim.’ holden caulfield
ankakusu
kuran i kerimde yazmasada hadislerde asil carmiha gerilenin o olmadigi belirtilmektedir.
ilginc olan bu dusuncenin daha hristiyanligin ilk doneminde hristiyanlar arasinda var oldugudur.
iraeneus adli bir kisi boyle dusunen hristiyanlari sapkin olarak nitelendirmistir.
yazdigi contra haereses adli kitapta bunlari yazmistir.
onlara gore carmiha gerilen isa degil simon adli biridir. bu kisinin yuzu mucizevi bir sekilde isaninkine benzetilmistir.

anlasilacagi uzere bu hristiyanlara gore sapkin dusunce hadislerle bagdasmaktadir.
quantitatif
isa bilindiği gibi yahudidir,ve bu toplumun özelliklerinden birisi ve en önemlisi belki de;belli bir yaşa gelmiş her yetişkin yahudi erkeğinin evli olması ve aile kurması gerekir.aksi takdirde toplum tarafından dışlanır.isanın da peygamberliğini ilan etmesi yankı uyandırır ve o dönemde kudüste romanın valisine götürülerek bu adam kendisinin tanrının oğlu ve elçisi olduğunu söyler,bu bizim tanrılarımıza hakerettir denilir.yapılan müzakere sonucu vali bizimde pek çok tanrımız var ne olacak götürün bu zavllıyı zaten evli eğil bir ailesi de yok belli ki hakir birisidir diyerek,sorunu kendi hahamlarının çözmesini,kendilerini ilgilendirmediğini belirtir.isa denilen kişi de romanın atadığı kudüsün kralı tarafından ve hahamlar tarafından dinlenir ve pekte ciddiye alınmaz;ama hahamlardan birisinin kurnazlığı bu olayı romanın hakimiyeti kırmak için bir sebep olacağını düşünmesi olayı büyütür.zaten toplumdan dışlanmış olan isanin kafasına kadınların taktığı bir taca benzeyen bir şeyle kudüs sokalarında dolaştırılır.

yukarıda anlatılanlar aslında benim dinlediğim araştırmacı-yazar bir kişinin bahsini yaptığı ve belgeler-delillerle desteklediği bir şeydir.vatikanında bu konuyu bildiği hatta haçlı seferlerinde tapınak şovalyelerinin kudüse gittiklerinde bu konun farkına varıldığı ve bilindiğini söyler.bunula ilgili sonraları kostantinus zamanında belgelerinde olduğunu ama siyasi ve egemenlik çıkarları sebebiyle inkar edildiğini belirtir.

aslına bakıldığında hikaye gibi gelen bu anlatılanlar(diğer tüm insanlı tarafından da bilinen-çarmıha gerilme,mesih,işkence vb.pek çok şeyde bir hikaye olabilir)bazı şeylerin sorgulanmasına teşvik edebilir.

tüm anlatılar şeyleri belirten kişi(ismini hatırlayamadım.)yukarıda bahsettiğim bu iki italyan avukat tarafında da belge destekliyicisi olarak avrupa insan hakları mahkemesinde uzman olarak çağrılan kişidir.
quantitatif
iki italyan avukatın vatikanın kabül ettiği incil de bahsi geçen isa diye birisinn olmadığı kanusunda mahkemeya basvurur ve bunun ispatlanmasını isterler.italyan mahkemesi de bu konunun onları aştığını avrupa insan hakları mahkemesine başvurmaları gerektiğini söylerler.şimdi vatikana açılmış bir dava var bu şakilde.tüm insanlığın kandırıldığı ve başka sebeplerden dolayı(vatikanin siyasi ve ekonomik çıkarlarının korunması güdüsü)yalanların ve hikayelerin uydurulduğu,gerçeklerin açığa çıkması gerektiği amaçtır.bununla beraber isa ile bilinen tüm şeylerin kandırmaca olduğu ve sonuçlarını merakla beklediğim olayı anımsatandır hazreti isa.
su hayat bitsede gitsek
hz.isa, (m.ö. 8 ila 2 - m.s. 29 ila 36). doğum ve ölüm tarihleri ile ilgili olarak kimi tarihçiler ve araştırmacılar farklı görüşler belirtirler. "nasıra’lı isa" (jesus of nazareth) olarak da bilinir. hristiyanlık’taki temel figürdür. türkçe’de kullanılan adı arapça kökenlidir. anadolu’da sözcüğün "ese" ve "esi" biçiminde kullanıldığı da görülür. hristiyanlara ve müslümanlara göre isa, mesih’tir. teolojide kullanılan, isa’nın yaşamına dair ana kaynaklar yeni ahit’teki dört kanonik incil’dir (matta, markos, luka ve yuhanna). genel kabule göre bunlar i. yüzyılda yazılmışlardır.
tarihçilerin ve incil konusunda araştırma yapan din alimlerinin bir çoğu, isa’nın galile’li bir öğretmen olduğu, şifa dağıttığı, vaftizci yahya tarafından vaftiz edildiği, "halkı isyana teşvik etmek" suçuyla, yahudiye valisi romalı pontius pilate’nin emri ile kudüs’te çarmıha gerildiği konusunda hemfikirdir. buna rağmen az sayıda tarihçi ve araştırmacı, isa’nın gerçek bir şahsiyet olduğu konusunda şüphecidirler. dini metinlerde ve incil’de sıkça bahsinin geçmesini, tarihi belgelerde ismine rastlanmayışını, mitolojik bir karakter olabileceğine yorarlar.
hristiyanlık dışında isa’nın önemli bir figür olarak kabul edildiği bir diğer din de islam’dır. islam dinine göre isa, mesih, peygamber ve resuldür. peygamberlere gösterilen saygı ifadesi ile hz. isa olarak anılır. islam’a göre isa allah tarafından bildirilmiştir (al-i imran suresi). fakat, müslümanlar isa’nın çarmıha gerilmesini ve isa’nın tanrılığını benimsemez, kabul etmezler.isa, museviliğe göre "sahte peygamber"dir. bununla beraber modern yahudilerin bir kısmı isa’nın aziz veya peygamber olabileceğini ancak kesinlikle mesih olmadığını düşünürler.
gosterdigi mucizelerden bazıları.öluyu diriltmek/kor bir adamı ıyılestırmek/babasız bakıre bir kadından dogmak/besikte iken konusmak tır.
seeyouindisneyland
ve isa onlara dedi ki ;
+ sizce ben kimim ?
onlar dediler ki ;
- sen varoluşun kökeninin eskatalojik manifestosu , varlıkları bulduğumuz kökenin simgesisin.
ve isa onlara şöyle dedi ;
+ hııı ?
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol