herakleitos

isimsiz kahraman
hersey akar" diyordu herakleitos. her sey hareket etmektedir ve hicbir sey kalici degildir.
herakleitos dunyanin surekli zitliklar barindirdigina da isaret ediyordu. hic hasta olmamissak, saglikli olmanin ne anlama geldigini bilemezdik. hic ac kalmamissak, tok olmanin nasil bir mutluluk verdigini bilemezdik. hic savas olmamis olsa, barisin degerini kavrayamaz, hic kis olmasa bahar geldigini anlayamazdik.
hem iyi hem de kotunun butun icerisindr gerekli bir yeri vardi herakleitos’a gore. zitliklar arasinda surekli bi oyun..
maliyeci
sdt hocamin anlattigina bakilirsa ilk neden olarak atesi benimsemis olan herakleitos,suyun zayifligi temsil ettigini dusunmektedir ve vucudundaki sudan kurtulmak icin kendisini bir gubre yigininin arasina gomdurtmustur ve olumu boyle olmustur.
mudo
aynı nehirde iki kez yıkanılamaz ise aynada aynı yüze iki kere bakılmaz da denilebilir o zaman. e o zaman, aynı yastığa iki kere baş da konulamaz lan! bir eve de, aynı kapıdan iki kere girilemeyeceğine göre, ben her akşam kimin evine giriyorum yahu? ve bütün bunlar doğruysa, aynı kadınla iki kere yatılamayac....

amanniiiiiin!
komple teorisyen
üstün amacın bilgelik ve doğruyu bulup ona uygun yaşama olduğunu savunan efesli filozof.bedenin haz odaklı mutluluğunun bedelini ruhun ödediğine inanırmış.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol