hasan cemal

devourthedamned
cemal pasanin torunu,cumhuriyet gazetesinin eski genel yayin yonetmeni.cok sayida gazetede kose yazarligindan sonra simdilerde milliyet’te yaziyor.kurtler isimli kitabinda konu hep ayni dolandirip dolandirip ayni seyleri farkli sekillerde anlatmis kendisi.
camurhan
düz mantikla kafasi calisan, her durumda abd’nin yaninda olabilen, yazdigi kitaplarla eskiden yemek yedigi taslara bile pisleyebilen, patron kölesi yazarimsi.
schumi
efenim bu şahıs kafamı fena halde karıştırmış kişidir. zamanında kemalist güruhun sözcülüğünü yapan bu şahıs, şimdilerde milliyet gazetesinde yazmaktadır. gerçek bir demokrat imajı çizmektedir. hatasını anlamıştır, helal olsundur. mülkiyelidir kendisi aynı zamanda.

bir de kürtler isimli kalın bir kitabı vardır. okumaya değerdir.
yasinist
zamanında doğan avcıoğlu ve etrafındaki ekip ile devrim dergisi yazı işleri müdürüdür.devrim dergisi 12 mart muhtırası ile kapatılınca cumhuriyet’e geçmiştir.cemal paşanın torunudur.mülkiyelidir.1944 doğumludur.anılarını ve geçmişiyle hesaplaşmasını yazdığı kimse kızmasın kendimi yazdım adlı kitabı çok güzeldir şu an onu okuyorum.o kitabın resimler sayfasında deniz’ler bankayı soymuştu biliyorduk ama devrim’in manşetini deniz’lerin banka soymayla ilgisi yok tarzı bir manşet atmıştır.eğer o dönemler hakkında bilgi sahibi olmak için muhakkak okunmalıdır.kimse kızmasın kendimi yazdım.yarın da tank sesiyle uyanmak’ı alacağım.
aello
etrafa nifak tohumları serpmekte üstüne yoktur bu zatın. ortalığı habire çıkardığı kitaplarla karıştırır. cumhuriyetten atılmasını da bir türlü kendine yediremeyen bu kimse, içinde biriktirdiği gazdan mütevellit olsa gerek, ilhan selçuk’ a faşist demiştir cumhuriyeti çok sevmiştim adlı kitabında. dönektir, dönerken de kendini aşmıştır hatta. aydın maydın da değildir, aydın olan aydına faşist demez, unutulacaklar listesindedir.
bir gece ansizin gelebilirim
okumadım, bilmiyorum, tipini görsem tanımam belki. (insan hasan cemal’i tanımaz mı ya, utandım kendimden) her neyse.. ne yazarsa yazsın, "batsın böyle gazetecilik"in batırdıklarındandır. daha fazla konuşmayayım yoksa mübarek ağzım kir tutacak.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol