harakiri

0 /
die hard
japon kulturunde gurura aykiri bir davranisin ortaya cikmasi sonucu bireyin karin bolgesine kilici sokarak intihar etmesi durumuna verilen ad.
(bkz: suicide)
expert3
- olum hasan kilicla saka olmaz, hem zaten canim sikkin, yengen beni boynuzluyo...
+ abi bak simdi... haytttttttttttt....osman abi sii ne oldu yaw.
- ahh oluyom, ebeni senin hasan. ahhhh
+ abi tut su kilici ben ambulance cagirayim
* aaa osman abi intihar etmis. evyahhh
/ harakiri kizim o harakiri.
cuizable
anlami japon dilinde "karni kesmek"dir.rezil olmus ya da hakkinda kotu soylentiler cikmis japon devlet gorevlilerinin gecmiste uyguladiklari bir intihar yontemi.buna gore karna saplanan bir kilic ic organlari tahrip edecek sekilde iceride hareket ettirilmektedir.
devede kulak
yalnızca gururları için yaşayan japonların gururlarına yediremeyek bi durum olduğu zaman kılıcını soldan sağa doğru tüm iç organları parçalamak suretiyle yaptıkları intihar şeklidir.
mad
seppuku iç organların dışarı çıkmasını sağlayan bir tür japon intihar ritüelidir.

seppuku ayrıca hara-kiri olarak bilinir. seppuku ile aynı kanji ile yazılır ancak ters dizilimdedir. japonca’da hara-kiri konuşma dilinde, seppuku ise resmi bir terim olarak kullanılır. samuraylar seppuku kelimesini kullanırken, sıradan japon’lar hara-kiri kelimseini kullanmaktaydı. günümüzde hara-kiri daha yaygın olarak bilinmektedir.

efendisinin ölümünden sonra seppuku yapmak oyibara olarak adlandırılır. ritüel aynıdır.

seppuku, feodal japonya’ da özellikle samuray sınıfının savaşta yenilgi sonucunda hayatta kaldıysa yapması gereken intihar olarak adlandırılmaktadır. gerçekte ise savaşta yenilen samurayın böyle bir zorunluluğu olmadığı gibi, bu sadece samuraylara has bir davranış da değildir. genellikle efendisine doğru hizmet edememiş samuraylara edo hanedanı döneminde bir nevi onurlandırma amaçlı cezalandırma yöntemidir.

seppukuda esas olan, samurayın yaşamı boyunca her an beklediği ölüme kendi eli fakat korkunç acılar içerisinde kavuşmasıdır. zaman içerisinde harakiri "seppuku" yapmanın verdiği acıyı önlemek için intihar eden samurayın en yakın arkadaşına karnı kesme işlemini takiben kafasını kesme görevi verilmiştir, bu kişilere "kaishikunin" denilir ve genellikle samurayın en yakın ya da en güvendiği kişilerden seçilirdi.

seppuku yapmak bir süre sonra yasaklanmış olmasına rağmen günümüze kadar var olmayı başarmıştır. japon toplumunda kabahatli olmak ve bu kabahatin toplumca bilinir hale gelmesi çok büyük utanç sayıldığından zaman zaman uygulayanlar görülmektedir.

0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol