fil

0 /
quantitatif
20 nisan 1999 columbine lisesinde meydana gelen katliam;okulun iki ogrencisi tarafindan gerceklestirilen bir vahset.filmin konusunda boylesi bir durum.yonetmen cok siradan gecen bir gunun nasil vahsetle sona erebilecegni gosteriyor.belli bir senaryonun olmadigi kameranin cocuklarin gerinsinde durdugu ve onlarin uzun koridorlarda nereye giderlerse gittigi minimalist bir konu.ve kamera her defasinda koridordan gecen diger karakterlerin gozunden de onceki goruntunun nasil gorundugnu gosterir.her defasinda ayni sahne baska oyuncularin gozunden tekrarlanir.yonetmen bununla az sonra ne olacagni bilmeyen ogrencilere empati duymamizi saglamak istemistir.filmde homoseksuellikte ilginc sahnelerle gondermeler yapilan konulardan.filmden ilginc bir not;filmde ki kisilerin daha evvelden oyuncalikla ilgili bir deneyimi yok.film cannes film festivalinde altin palmiye odulunu kazandi.
angelus
doğada zıplayamayan tek memelidir efendim. entry olarak girilmesi esasen o kadar ilginç değildir zira zıplaması oldukca ilginç karşılanabilirdi diye düşünmekteyim.
ithilquessir
satrancin siyah ve beyaz olarak ikiye ayrilmis irkci taslari. ozellikle acilis bolumlerinde iyi yerler tutmalari oyunun kalani icin hayati onem tasimaktadir.
kan ve toprak
bereket sembolü tanrının şekli.
fil ya da peşpese sıralanmış filler bereket manasına gelirdi. düğünlerde gelin ve damada tahta fil verilirdi.
peşpeşe dizilmiş filler müslüman kültürlerde de oldukça sık görülür, ve bunun hint kültüründen dahası reenkarnasyondan geldiği hiç bilinmez.
huni delisi
satrançda çapraz harektli bir taştır.iki adettir ve farklı renkli karelerde bulunur.en dikkat edilmesi gereken taşların başında gelir.çapraz hareketi sebebiyle tahta üzerinde kendini unutturabilir.piyondan sonra en çok feda edilen taşlar arasında olmasına rağmen gücünü hafife almak oyunu zora sokabilir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol