feminizm

0 /
ups
kadinlarin ezildigini,haklarinin yendigini,toplumda 2. sinif insan muamelesi gorduklerini savunan ve bu olgulara karsi savasan dusunce bicimi..
pergamos
ekonomik,siyasal ve sosyal alanda erkelerle kadinlarin esit olmasi gerektigini savunan bir ideoloji. gunumuzde feminizm olgusu asilmis ve post feminizm evresine gecilmistir
31subat
kadinlarin esitlik degil, ayricalik talep ettigi, kadin yalakasi erkeklerin ve cok satmayi uman dergi editorlerinin destekledigi gudik dusunceler silsilesinin genel adi.
bok bocegi
ülkemizde duygu asenadan ve birkaç sosyetik kadından öğrenilmeye çalışıldığı için hep yanlış anlaşılmış, "ayrıcalık" değil kadının sahip olması gereken "insan hakları" ve "eşitlik" için savaşan düşüncedir..
tiryaki
hepsine bakınız!...

(bkz: islamcı feminizm)
(bkz: ekofeminizm )
(bkz: fransız feminizmi )
(bkz: radikal feminizm )
(bkz: liberal feminizm )
(bkz: lezbiyen feminizm )
(bkz: marksist feminizm )
(bkz: sosyalist feminizm )
(bkz: pop feminizm )
(bkz: ruhsal feminizm )
(bkz: maddi feminizm )
(bkz: postmodern feminizm )
(bkz: varoluşçu feminizm )
(bkz: proseks feminizm)(seksüel açıdan liberal feminizm, seks-pozitif feminizm diye de bilinir)
(bkz: post kolonyal feminizm )
(bkz: amazon feminizm )
(bkz: kültürel feminizm)
(bkz: anarko feminizm )
(bkz: üçüncü dalga feminizm )
(bkz: kadınizm)/(bkz: kadıncılık) (womanism)
fikriminincegulu
ülkemizde kadinlarin ezilmesi ve geri planda tutulmasi sürece herkes tarafindan desteklenmesi gereken düsünce. tabi bazilari asiriya kacip kendilerini farkli lanse ettirebiliyorlar o ayri ama genel olarak ezilenin yaninda olmak bir insanlik onurudur kanimca.
ya basta viva zapatista
feminizm üstünlük amacı kesinlikle gütmeyen ,kadının insan haklarının temini ve toplumsal statüsünün eşitlenmesi mantığını güden bir akımdır.erkek feministler de günümüzde kadınların hakları için savaş verirken bir de pre-feminist erkek hakları savunucuları bu akımın erkeklerin haklarını gaspettiği iddiasını ileri sürmektedirler.kadınların doğal görevleri kesinlikle ataerkil toplumlardaki gibi ev işleri, çocuk bakımı ve sair işleri değildir.kadının erkekten farklı olarak doğal tek görevi çocuğunu emzirme ve hamile kalarak sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmektir .kadınlara uygulanan şiddet, toplumsal önyargılar ve sair ayrımcı ve kötü muamele sürdüğü sürece feminizm için savaşmaya devam edilmelidir.
wish you were beer
hem toplum bilimlerinde hem de özel olarak uluslararası ilişkilerde egemen olan erkekçi yaklaşıma bir başkaldırı biçiminde anlaşılan ve cinsiyet ayırımı, kadın erkek eşitliği ve kadınların toplumsal sorunlardan ve çözüm süreçlerinden dışlanması konularını temel alan yaklaşımdır.
floydiandm
bence yanlış bir düşünce sistemidir.

çünkü, feminizm kelime anlamı olarak kadını üstün görür. eğer bir kişi bütün insanların eşit olduğunu düşünüyorsa, nitekim hümanist olabilir. kaldı ki de doğrusu kadın erkek eşitliğidir.

not: umarım düşüncemi doğru aktarabilmişimdir. bu konuda kesinlikle bütün insanların eşit olduğunu düşünmekteyim, yanlış anlaşılma olmasın.
nick nicki nickince
çok net bir biçimde, adından da anlaşılacağı gibi, kadın erkek eşitliğinden ziyade, kadının erkeğe üstünlüğünü savunan düşünce biçimi.

yine de savunulsun, zaten türkiye’de savundukları şey hiç bir biçimde mümkün olmaz, bari eşitliğe biraz yaklaşılsındır. evettir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol