fahir atakoğlu

independence
a.b.d., japonya ve avrulpa’nın da içinde bulunduğu toplam 17 ülkede yayınlanmış olan 14 albümü ile iki milyonun üzerinde bir satış başarısı göstermiş olan türk besteci ve piyanist.
fahir atakoğlu, istanbul kanatlarımın altında’da dünyaya geldi. küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan sanatçı, piyano üzerine eğitim aldı. ilk müzik hocası olan muzaffer uz tarafından tanıştırıldığı türk beşleri grubunun üyesi olan ünlü besteci cemal reşit rey’den, 1977-1979 yılları arasında ders alan atakoğlu, istanbul devlet konservatuarı’nda eğitim gördü.
istanbul devlet konservatuarı’ndan mezun olmasının ardından müzik eğitimi için londra’ya giden atakoğlu, croydon college’de okudu. 1980-1983 yılları arasında londra’da ikamet eden müzisyen, 1983 yılında ülkesine geri döndü.

müziğinde ritmik, melodik ve armonik öğelerin başarılı bir sentezini kullanan sanatçı, türk müzik kültürü ile dünyanın farklı yörelerindeki ezgileri başarılı bir şekilde harmanlaması ile dikkat çekti. ilk albümü olan fahir atakoğlu 1’i 1994 yılında piyasaya çıkartan atakoğlu, çıkarttığı toplam 14 albümle 17 ülkede 14 milyon albüm satışı gerçekleştirerek uluslararası bir başarı kazandı.

1996’dan bu yana pek çok ulusal ve uluslararası yapım için jingle, belgesel ve film müzikleri hazırlayan sanatçı, 2000 yılındaki milano film festivali’nde, büyükada’da sürgün adlı belgesele yaptığı müziklerle birincilik ödülü kazandı. telos-dios-telos adlı single çalışması, sadece yunanistan’da 480.000 kopya sattı ve de mega channel tarafından en iyi şarkı ödülünü kazandı.

jazziz dergisi, fahir atakoğlu’nu gerçek anlamda küresel jazz müziği yaptığı için överken, atlantic records’un kurucusu ahmet ertegün ise başarılı sanatçı için “bugün avrupa’nın en önemli piyanist ve bestecilerinden biridir. müzik dünyasının zirvedeki isimlerinden biridir” diye övgüyle bahsetti.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol