eşkiya

0 /
sipsi
berfo’nun keje’ye aşkı bambaşkadır. baran’ınki falan hikayedir gözümde.

berfo: demek sen benim yaptıklarıma ihanet diyorsun ha! iyi, peki öyle olsun. peki şimdi ben sana şöyle desem: ben bunları yaptım, çünkü aşıktım ben, yani vurulmuştum, ölüyordum aşkımdan.. bunun üzerine kim bana ne diyebilir ha?! ihanet mi? aşkım için yaptım ulan!! ahlaksızlık mı? evet yaptım. ben en yakın arkadaşımı, seni, jandarmaya ihbar etmiş adamım... sen yapabilir miydin benim yaptığımı? ha?! en sevgili arkadaşına ihanet edebilir miydin? onu jandarmaya ihbar edebilir miydin? arkadaşının altınlarını çalabilir miydin? o altınlarla arkadaşının sevdiği kadını anasından babasından satın alabilir miydin? arkadaşını ölüme gönderebilir miydin? ama ben yaptım.. aşkım için ulan! şimdi söyle bana, hangimizin aşkı keje ye daha büyük ha? hangimizin? hangimiz keje için böyle büyük bir günaha girmeyi göze alabildik? ben bu aşk için cehennemde yanmaya hazırım. ya sen?..
baget
şener şen ve uğur yücel in muhteşem oyunculuklarıyla hafızalarımızda yer alan, yeşilçam bitti denilen bir dönemde bitmediğini bitmeyeceğini herkese gösteren film.
scaremonger
almanya ve portekiz’de oduller almis turk filmi. her izleyisimde filmin taaa en basinda bir eskiya yazisi belirir, o yazida bile urperir, "ne filmdi be" derim istemeden.

---------spoiler----------

istanbul ha...
burdan gorunusu bizim oralara benzir.
cudi’nin tepesindeyim sanki!

---------spoiler----------
shevek
gerçekten ağlatır. hayır, izlemek değil hatırlamak bile yeterli. başlığının altına yazılan entryleri okumak bile insanın tüylerini ürpertebiliyor, gözlerden aptal yaşlar süzülüyor.
shevek
ağlatır.

*

korkma. sadece toprağa gideceksin. sonra, toprak olacaksın. sonra, sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin. oradan özüne ulaşacaksın. çiçeğin özüne bir arı konacak. belki... belki, o arı ben olacağım...

(bkz: korkuyorum)
nick nicki nickince
türklerin bir daha yakınından bile geçemeyecekleri kadar başarılı bir film.

- teyze sen de gel şehre, kimse kalmamış köyde, kurda kuşa yem olacaksın buralarda.
+ kurtla kuş bizdendir, esas siz yem olacaksınız.
expert3
- bu kim? sizin ekipten mi?
- hee o mu? o eskiya
- demek eskiyasın hee. artık eskiya yok daglarda dayı, eskiya sehre indi artık...
---------------------------------------------------------------
şimdi söyle bana, hangimizin aşkı keje’ye daha büyük ha? hangimizin? hangimiz keje için bu kadar günaha girmeyi göze alabildi? bu aşk için ben cehennemde yanmaya hazırım. ya sen?
isimsiz kahraman
eşkiya nın kejeye sarfettiği ağlatıcı cümleler evet ağlatıcı cümleler:

keje keje.. beni hapiste vurdular keje ölmedim, hastalandım, bi cigerimi orda bıraktım yine ölmedim, çok dövdüler beni kan kustum ama yine ölmedim, yaşadım; seni bir kez daha görmek için yaşadım, şimdi bana deyilerki kimse sesini duyamıyormuş susmuşsun. benimle demi konuşmayacaksın keje? sesini duyamayacakmıyım?
isimsiz kahraman
bugün uzun zaman sonra hüngür hüngür ağlamama sebep olmuş muhteşem ötesi film. özellikle final kısmına hiç bir gözyaşı dayanamaz ki akmasın...

edit: evet ilk kez bugün izledim.
bloody mary
bazı yonetmenlerce sanatsal unsurların ihlali nedeniyle tepki almış filmdir.


şoyle der bu kişiler:işte efendim insanları batıl inanca yonlendirecek tarzda bir cümle dahi geçse o film estetiğini kaybeder.

hani eşkıya, filmin sonunda kendisini koruduğuna inandığı muskanın yere düşmesinden sonra öluyor ya, işte bunun ustune denmiştir ki insanları bunlara inandırmaya teşvik eder boyle sahneler diye..


bu soylenen saçmadır kanımca..belki tesadufen düştü o muska?
ya da hadi tesadüfen olmasın sonuçta normal yaşantısında boyle şeylere inanan kimseler yok mu?
e bir filmin başarılı olmasındaki baş unsur gerçekçi olması değil midir bazen?
inanmayıversin izleyenler de, senaristin suçu mu bu şimdi?
yapmayın allah aşkına..
eşkıya gibi kaç turk filmi var??
oyle film çekin ben razıyım sanatsallığının olmayışına..
mono
istanbul’ul karaklık yanını gerçekçi bir bakış açısıyla bize yansıtmış,yavuz turgul-şener şen ikilisinin en iyi filmi.aralıklarla izlenir,her seferinde filmin farklı yönleri göze çarpar ve bambaşka duygular yaşanır.
benim ya
sener sen ugur yücel ve yesim salkimin bas rollerini paylasitigi yavuz turgul filmi. film simdiye kadar izledigim turk yapimlari arasinda cok ozel bir yere sahiptir. zira sener senin karekteri baran’nin keje’yle olan ilsikisi cok dramatik bir bicimde anlatilmistir ayrica cumalininde hikayesinin senaryoyu zenginlestirmesiyle tadindan izlenmez bir film cikmistirki gorulmeye deger. tabi bütün bunlar modern bir masal havasinda gelisir. filmde unutulmayan replikler bir hayli coktur.
(bkz: dodo kemal)
goetica
yıllarca kimseyle tek kelime bile konuşmamış susarak yıllarını geçirmiş keje nin eşkiya geldiğinde eşkiya diyişi filmin unutulmazlarından..

"eşkiya ölünce yıldız kayarmış...
geceleri hep gokyuzune baktim,gelecegini biliyordum"..
muque
"..keje.. keje.. beni hapiste vurdular keje.. ölmedim.. hastalandım.. bir ciğerimi orda bıraktım, gene ölmedim.. çok dövdüler beni.. kan kustum, ama ölmedim.. yaşadım.. seni bir kez daha görebilmek için yaşadım.. şimdi bana dediler ki; kimse sesini duyamıyormuş.. susmuşsun.. benimle de konuşmayacak mısın keje.. sesini duyamayacak mıyım..?"

(bkz: aşk)
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol