erdal inönü

0 /
seyhmerat
1991’de pkk’nin en saglam eylemlerine basladigi yillarda hukumet ortagi demirel ile buna goz yummus partisinin elemanlari olan leyla zana ve ekibinin kurtce yemin etmelerine ses cikarmamis ve hicbir irade ortaya koyamamis babasinin oglu...
evrendeki en mutevazi insanim
pkkyi siyasallastirip sistem icinde eritmek amaciyla deplileri meclise sokan lider. bir terör örgütü siyasalla?ynca giderek sivri uçlary törpülenir, içindeki ?iddet yanlylary ya zamanla tasfiye olur ya da onlar da siyasalla?yr; sonunda bir bakmy?ynyz ki ortada ciddiye alynacak bir terör örgütü kalmamy?. ne yazyk ki bu türkiye’de ba?arylamady. hyzlaryny alamayan dep’liler kürtçe yemin etmeye kalktylar. devlette onlary 10 yyl hapiste tutup tahliye etti.
bu isi ispanyollar etaya karsi, ingilizler iraya karsi uygulayip olumlu sonuc almislar. sonucta bu orgutler kuculup marjinallesmislerdir.
seyhmerat
bir teror orgutu olan pkk’yi siyasallastirmis kendileri.irlandaly ira teror orgutu amerika tarafindan desteklenmekteydi ancak korfez savasi oncesi amerikanin cikarlari ingiltere ile tekrardan muttefik olmayi gerektirince ira’ya verilen destek kesilmis ve ortadan kalkmistir..eta teror orgutuyse fransa tarafindan buyuk destek gormekteydi,ancak ispanyollar milis gucler olusturup aynisini fransa’ya yapinca fransa eta’nin butun kaynaklarini kesmistir,bugun yok olmaya yuz tutmus bir orguttur..ancak erdal inonu hem pkk’yi siyasallastirmistir hem de bu serefsiz davarlara destek veren amerika ve avrupa ulkelerine karsi hicbir yaptirim yapmamistir,dolayisiyla pkk’nin kaynaklari kesilmedigi icinde istediginiz kadar siyasallastirin bu onlarin isine gelecektir..bir teror orgutunun ortadan kalkmasi icin kaynaklarinin kesilmesi gerekir...
wilson
yaptiklari konusunda turk milletinin pek fikir sahibi olamadigi, sosyaldemokrasi kavramini tam manasiyla calistirmak icin elinden geleni yapmis siyasi profesor kisilik. an itibariyle tum destegini murat karayalcin’a ve shp’ye yonlendirmis, shp’nin 2. olagan genel kurulu’na katilarak bu destegini ayan beyan cumle aleme gostermistir. ozel soforlu arabasini hicbir zaman kirmizi isikta gecirmemekle beraber, mumkun oldugu kadar korumasiz ve korunmasiz gezmistir ki bu da halk adami inonu imajini pekistirmektedir.
independence
prof. erdal inönü (d. 1926, ankara), türk bilimadamı ve siyasetçi.

ismet inönü ve mevhibe inönü’nün oğlu olarak dünyaya geldi. 1947’de ankara üniversitesi’nden fizik lisans diplomasını aldı. abd’de kaliforniya teknik üniversitesi’nde 1951’de doktorasını tamamladıktan sonra ankara üniversitesi fizik bölümü’nde asistan olarak görev yapmaya başladı. 1964-1974 arası odtü’de profesör unvanıyla görev yaptı.

bu üniversitede rektörlük de yaptıktan sonra 1974’te boğaziçi üniversitesi’ne geçti. 1983’te sodep’in kurucu genel başkanı olarak siyasete atılıncaya dek bu üniversitede görev yaptı. sodep ile halkçı parti’nin birleşmesi ile kurulan shp’nin genel başkanı seçildi. 1993’e dek bu görevini sürdürdü. dyp-shp koalisyon hükümeti’nde başbakan yardımcılığı ve dışişleri bakanlığı görevlerinde bulundu (1991-1995).

2004’ten beridir sabancı üniversitesi ve tübitak feza gürsey enstitüsü’nde görev yapmaktadır.

cyranonunburnu
an itibari ile vefat ettiğini öğrendiğim özlemle anılan efsanevi bir neslin son temsilcilerinden. su anda boğazımda oluşmuş düğümün oznesi.
forlindon
’’siyaset senin neyine,sen paşa paşa fizik profesörlüğüne devam edeceğine,odtüde harikalar yaratacağına,gire gire politikaya mı girdin,siyaset için aşırı sade ve namuslusun,en azından babanın yaptığı hataları niye devam ettirdin’’diyebileceğim, türkiyede sosyal demokrasi adı altında solun önünü defalarca tıkamış, babasının statikocu zihniyetinin üstüne aydınlanma yolunda birşey koyamamış,daha da bu düzen içinde aydınlığın geleceğini kendinden sonra deniz baykal’a bırakmış,ne dediği ne konuştuğu,anlatmak istediği ve yapmak istedikleri belirsizliklerle kuşatılmış pasif siyasetçi kuşağının aktif siması...
independence
siyaset konusunda cok yetersizdi ama durusttu.hicbir skandalina denk gelinmemi$tir bu gune degin hatirladigim kadari ile.ancak siyasette durustluk yeterli degil i$te.politikaci ruhu yoktu erdal inonu’de, fizikci ruhu vardi.

ba$imiz sagolsun, topragi bol olsun.
artemisia
"alemden maksat ademdir, ademden maksat o demdir."

hani adam gibi adam’dı derler ya... işte erdal inönü buydu. yaşamımızdaki "o dem"lerden bir güzel insandı sayın inönü. başımız sağ olsun...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol