epikuros

0 /
xerxes
eski yunan medeniyetinin en önemli filozoflarindan biri. i.ö. 341 yilinda samos adasinda dogdu. gençliginde ögretmenlik yapmak için atina’ya gitti. i.ö. 306 yilinda memleketine döndü ve orada bir okul açti. çogunlugu genç erkeklerden olusan bir okul açti ve genç kadinlari da bu okula kabul etti.

epikuros iyi ve güzel yasamanin nasil olmasi gerektigini arastirmistir. bu konudaki ögretisine epikurosçuluk adi verilmistir.

epikuros insanin ne yoldan mutlu olabilecegini arastirmistir. gerçekten iyi bir yasamin mutluluk getirecegine inaniyordu epikuros. mutsuzlugun hatali davranislardan kaynaklandigini düsünüyordu. pismanlik ve aci verici davranislardan kaçinilmasi gerektigini söylemistir ve insanin, yasamin sundugu güzelliklerin tadina vararak mutlu olabilecegini söylemistir.

epikuros ayni zamanda insanlara azla yetinmeyi salik vermistir. ona göre sahip olamayacagimiz seyler için mutsuz olmaya degmez.

epikuros i.ö. 270 yilinda vefat etmistir.

iyi görüsleri olan bir yunan filozofu...
broken
burda görmekten pek bir mutlu olduğum (zira özlemiştik o güzel entrylerini),havasını bulduğu anda sözlüğün de havasını değiştireceğinden emin olduğum sohbeti güzel, kendi güzel insan ve de disconnectus erectus.
epikuros
öğretisinin temelini ahlaki doktrin oluşturur. insanın yaşamdaki amacının acıdan kaçış ve hazza yöneliş olduğunu savunur. ölüm ve tanrısal baskı gibi yaşama acı, kaygı ve tedirginlik katan olgulara karşı durmuştur. bireysel yaşama önem vermiş, toplumu acı, kaygı ve korkunun kaynağı olarak görmüştür. acıdan kaçmanın bile bir zevk olduğunu belirtmiştir. ölüm varken ben yokum ben varken ölüm yok söylemiyle ölüm korkusunu yenmeyi amaçlamıştır mefta.

görüşleri o dönem oldukça prim yapmış; genci-yaşlısı, kadını-erkeği dönemin bu mutlulukçu buu filozofuna sempati duymuşlardır. atomların birleşmesinin varlığı, ayrılmalarının da ölümü ifade ettiğini, tanrısal müdahalenin olmadığını ileri sürmüştür. "ölünce beden heder olup gidecek, ne varsa bu dünyada var, yiyip içip meşk edelim" düşüncesini topluma aşıladığı bu dönemde, özellikle kadın kesiminde zevke, eğlentiye, sevişgenliğe yönelmede gözle görülür bir artış olduğu geçiyor kaynaklarda. epikür de uyumamış, köpürtmüştür.
agire jiyan
uzun muzun demeyip butun entrylerini okudugum, online degilse bile uye takip $eysini acip hmmmpff ne yazmi$ bakalim diye inceledigim yeni yazar. cok sevdim ben tarzini, ba$kasini bilmem nihayetinde, cok guldum bi de.
broken
doğrucu mahmut olmasından dolayı hiç bir yerde barındırılmayan muhalif bünyeli insan.disconnectus erectus. onuncu köyü en kısa zamanda bulmasını ve beni de yanına aldırmasını talep ediyorum kendisinden.
376
’’ #00000 entrysi ile metabolizmamı sarsıp, gülmekten kıç üstü oturmama sebebiyet vermiş yeni yazardır, süperdir ’’ tarzında yazı yazamayacağım bir bilgiçtir. zira verilecek bir sürü güzel entrysi var, hangi birini örnek versem diye kara kara düşündüren bilgiçtir ayrıca.ve hoşgelenlerdendir.
independence
sabahin 04:24 unde bu ki$inin bir kac entrysini okudum.aslinda gecen haftanin en begenilenlerinde zirveye oturmu$ olmasi sebebi ile dikkatimi cekti bir kac entrysine daha goz atayim istedim.gordum ki anlatmak istediklerini son derece duzgun cumleler icerisinde ve sozluk kurallarina harfiyen uyarak aktarmayi bilen ornek alinasi yazarlarimizdan birisiymi$ kendisi.denk gelip okudugum entrylerini oldukca begendim.bu durumda bize kendisini tebrik etmek du$er.bundan sonra entrylerini inatla takip ettigim nadir ki$iler arasinda yerini almi$tir.
cypris
entrylerinden farklı bir tarzı olduğu anlaşılan yazar. eğlenerek okuyorum. bir şey söylediğinizde dikkate alıp karşılık veriyor ve sohpeti hoş biri.
darkofdirt
epiküros arkadasına su mektubu yazmıştır:
’’bana bir tekerlek peynir gönderde aksam ziyafet cekeyim’’zenginliğin mutluluk getimeyeceğini mutlulugun içsel oldugunu anlatır

kendisi insanın sadece duyularıyla anlayabilceğini savunur ve o dönemde cok farklı ve hatta genel felsefik ögretilere tezat bir düşünce olarak gelsede ögreti anlasıldıgında kendisi gününü gün et demez.mutlulugu formüle eder hatta sunu der:’’insanlar nasıl mutlu olabilceklerini bilmemektedirler!’’

şimdi epikürosun kendi yasantısını düşünelim
kendisi atina dısında arkadaslarıyla komün yasam sürmektedir zengin değildirler bahcelerinde bir seyler ekip onları yerler hayat üzerine düşünür ve tartısırlar
su mükemmel lafı eder’’ düşünmeyen insan gercekten mutlu olamaz’’

(bkz: mutluluk)
stella
epikuros’un (iö 341-270) formülü:

mutluluk = hayat - (bo$ inançlar + kuruntular) + özgürlük

ayrica #187457 no’lu entrysiyle gece gece beni güldüren sözlük yazari.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol