diyarbakır

0 /
altar
sokakta gezerken erkek dahi olsaniz saciniz uzunsa bir sekilde tacize ugradiginiz, orali olmadiginizi anlayinca sizin kaziklamaya calisan saticilarin oldugu, teror destekcisi bir halka sahip, okullarda ataturk resimleri ve turk bayraklarinin tahrip edildigi, sokak ortasinda satir benzeri bicaklarla kavga eden, 2 yilimi zehir etmis sehir..
pariscombo
icinde ata ko$kunu barindiran ve bu ko$kun bahcesinde cay, gozleme, nargile gibi zikkimlanma durumlarina gecilebilir. ayrica ola ki yolunuz duserse nargile icin aroma dusunurken "aa bak delikanliliga sigar mi ne elmasi armudu tonbeki vereyim ben sana" gibi dolduru$lara gelmeyiniz.. tonbeki agir bir tutundur her baba yigidin harci degilmis..
independence
bir elin parmaklarinin ayni olmayacagi gibi, tum diyarbakir halkini terorist yanlisi olarak itham etmek de bir o derece hatalidir.ozellikle yemekleri ile unlu guzel bir dogu $ehrimizdir.gitmesek de gormesek de sevmekle yukumluyuz..sonucta vatan topragidir ve vatanin her kari$ topragi bizimdir..
(bkz: mesaj kaygili entryler)
jurist baran
sadece dogunun bir sehiri olarak genelde bilinen, adi uzun sure uzucu olaylarla birlikte anilmis guney dogu anadolu sehiri.gordugunuz de sizi hayretlere dusuren sekilde gelismis bir sehir.buyuk metropollerde ki benzerlerini aratmyacak guzellikte ve buyuklukte bir cok alis veris merkezi var.kendinizi rusyanin bir sehirinde sanmanizi saglayacak buyuklukte koskocaman bulvarlar.....
kronstadt
seksenli yillarin sonuyla doksanli yillarin basinda yasadigi felaket gunlerden dolayi cok buyuk goc alan, sanayisi olmadigindan dolayi bu nufusu nasil besledigi mechul kalan, satafat ve icler acisi yoksullugun ortaklasa yasam surdugu guneydogu anadolu kenti. plaka kodu 21 telefon kodu 412 dir.

eski diyarbakir surlarin icinden ibarettir. dolayisiyla eski diyarbakir evlerini, kiliseleri, camileri, hanlari gorebileceginiz tarihi yerler sehrin sur ici kisminda yer alir. surlara girisler ise sur kapilarindan saglanmaktadir. baslicalari mardin kapi, urfa kapi, saray kapi, tek kapi ve dag kapidir. bir tek dag kapi tahrif edilmis ve kocaman bir meydan haline getirilmistir dolayisiyla trafik akisinin en yogun oldugu yerdir.
bitos
ailemin bir zamanlar ikamet ettigi(1958-1968)sarkin parisiydi diye andiklari sehir.gecen sene kasim ayin da gitmemle odumun bokunma karistigi yer.bir sokak ileride ki bankaya gitmem icin otelden yanima guvenlik mudurunu vermislerdi.
ozerezgi
dünyanın en eski camiilerden birini,dünyanın en eski kiliselerinden birini bünyesinde barındıran 50 kiloluk karpuzlarıyla (ciddi) ünlü, , önceden kullanılan ismi diyarbekir daha eski adı "amid". olan, dicle nehir havzasinda bulunan şehrin ekonomisi tarım ve hayvancılğa dayanmakla beraber, petrol de çıkarılan. plaka numarasi 21 olan dicle universitesi’nin bulundugu ilimizdir.
isimsiz kahraman
dikkat:burası diyarbakır
ortam sakin,herşey normalken aniden ortam karışabilir ve bu çok doğaldır.etrafta her an poliler,panzerler,özel hareket timleri görürseniz buna da şaşmayın.iş yerleri taşlanabilir ve bombalar patlayabilir.fakülteler basılabilir,heran kaçan bir öğretmen görebilirsiz.çantanız ya da sokakta telefonla konuşurken elinizden telefonunuz çalınabilir.
ankakusu
bir akrabamin okudugu ilimiz. provokasyona en elverisili illerimizden biridir ayrica.
her hafta bir protestonun oldugu, catismanin ciktigi tarihi ve kulturel acidan zengin ilimiz.

tabi sunuda unutmamamiz gerekir ne yazik ki burada is yok as yok. devletimiz her bir yatirimi bok varmis gibi istanbula yapacagina birazda doguya yapmali. hos gap, map gaptirdik gidiyoruz ama bu goruldugu uzere yeterli gibi gorunmuyor.

simdi neden pkk tekrar hortladi sorusuna mantikli cevap iraktaki pkklilardir. ha bu cevap tatmin edici mi? hayir!!!
cuvaldizi bir turk olarak kendime ve milletime batirmak istiyorum...
biz doguyu hele hele guneydoguyu cok ama cok ihmal ettik. ve bunun sonucu olarakta oralardan ters bir sey cikmasi, gelmesi normaldir.
ha devletimizin yaptigi bu yanlislar o gotu kalkik teroristlere masumlari oldurmek gibi, vatan hainligini yapmalarina bir hak olarak doner mi? asla!!!

sunuda unutmamak gerekir pkk ile baglantisi olmayan kurt kardeslerimizde iki arada bir derede kalmislardir. daha oncede dedigim gibi basta diyarbakir olmak uzere guneydogu ve pkk hususunda devletimiz bilmeyerek hatalar yapmistir. ve belkide bu hatalar hala devam etmektedir.
syndromex
dünyanın en büyük açık hava müzesi özelliğini elinde tutan, oldukça sakin, sakinliğiyle orantılı yırtıcı, gelmiş geçmiş en büyük medeniyetlerin izlerini bağrında taşıyan, gördüğü acılardan olgunluk abidesi olmuş bir ruh taşıyan, kendini seveni seven, sevmeyeni yutan baba şehir.
lord of the swords
kendi şehirleri içinde herkes birbirinden korkar ama diğer şehirlere gittiğinde kendini kral olarak görür allahtan başka kimseden korkmazlar buda o yöreye ait gerçek bir olaydır.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol