diyalektik materyalizm

chuck
hegel’in, idealar dunyasinda varligin tez antitez ve sentezlerden olusan sicramalarla ilerledigini gorusunu, idealar yerine maddeyi koyarak degistiren ve marksizmin felsefi temeli kabul edilen ogreti.
oz
bir dunya gorusudur.dogayi ve toplumu dusunmenin ve yorumlamanin bir yontemi olan diyalektik, her seyin surekli olarak bir degisim ve akis halinde oldugu soyler.
the lord of the vajinalar
her şeyin maddeden oluştuğunu ve her maddenin kendi karşıtını doğurarak geliştiğini söyleyen ve bunun bir tarihsel gelişme süreci olduğunu bu gelişme sürecinde insanlığın gün ve gün daha iyiye gideceğini söyleyen yöntemdir. bu yönteme göre madde ile doğanın ilişkisi yeni şeyler ortaya çıkartır ve gün gelecek bu çatışmalar çok iyi bir ürün ortaya çıkaracaktır, tarihi gelişim içinde kapitalizm yerini en iyi sistem olan komunizme bırakacaktır.
mrvai
karl marx bu konuda subjectif davranmistir. hayal attigi son noktanin komunizm degil sosyalizm olmasi daha mantikli idi...
josef k
hegelin idealist diyalektiğini ayakları üstüne oturttuğunu iddiaeden karl marx’ın komünist topluma geçişin nasıl ve hangi dinamiklerle olacağını açıkladığı kuram. bu kurama göre tarihin itici gücü ekonomidir.toplumlar ilkel komünal düzenden feodal düzene ordan da kapitalist düzene geçmiştir.ne varki kapitalizm doğası itibariyle eşitsizlikler üzerine inşa edilmiştir. ekonomik eşitsizlikler üzerinede ilerleyen kapitalizm,tarihe yön verecek iki sınıf oluşturmuştur:burjuvazi,proleterya.bu iki sınıf arasında cereyan eden kavgada proleterya birgün savaşı kazanacaktır. işte bu savaş sonucunda eşitlikçi bir topluma geçilecektir,tarih bu toplumda son bulacaktır.nitel nicele dönüşecektir.
shevek
insanı kesin doğruya, gerçeğe götürmüş, getirmiş, tekrar götüren ve hep götürecek yöntem. hegel’e ait değildir, patenti marx’ındır; hegel yalnızca yardımcı eleman olmuştur kendi diyalektiği ile .

aslında kendi başına materyalizm ve diyalektik de gerçeğe gidip gelebilmektedir, fakat diyalektik materyalizm gerçeğin, doğrunun, tarihin sonunun, geleceğin doğrularının incelenmesinde en iyi yöntemdir.

diyalektik materyalizm, diğer adıyla tarihsel materyalizm kaçınılmaz olanın incelenmesi, yorumlanması ya da yalnızca görülmesinin yöntemidir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol