din kitapta durduğu gibi durmaz

independence
ilk defa bugun bir tarih bilimciden duydudum cumle. aciklamasini yapmadi, bir sohbet esnasinda oyle bir cumle gecti sohbetin icerisinde hepsi bu. daha sonra dusundum anlamini ve ici cok dolu bir cumleymis aslinda.

aciklayalim;

biz insanoglu olarak elimize ne verildiyse muhakkak bokunu cikartmayi basardik.

teknoloji verildi, nukleer silah yaptik insan öldürdük. tıp verildi fizik verildi, kimyasal silah yaptik insan öldürdük. bilimin her alani verildi, kotuye kullandik insan oldurduk.

oysa boyle yapacagimiz binlerce sene onceden belliydi.

dini inanislara gore bedene ruh verildi, hz adem dunyaya geldi, hz havva'dan cocuk yapti, ilk insanin ilk cocugu ilk insanin ikinci cocugunu öldürdü. adem'in oglu kabil kardesi habil'i öldürdü. geleneksellesmis insan öldürme senlikleri de bu sekilde start almis oldu.

e sonra gel zaman git zaman tevrat verildi, insanlar bu sefer yaratici adina öldürülmeye baslandi. yaratan tek kitabin tek dinin kendi yarattigi insanlara yeterli gelmeyecegini dusunmus olacak ki bu sefer incil'i gonderdi, insanlar bu sefer ikinci kez tanri adina insan oldurmeye basladi. yaratici bu sefer de "i ih, bu da olmadi, bu kitapta da bi suru typo var" demis olacak ki kuran'i gonderdi ve sanirim en buyuk katliamlar da kuran'İn inmesinden sonra basladi. insan yine ve alabildigine insan öldürdü. ha bu sefer insanla da sinirli kalinmadi, kurban niyetine her sene ayni gunlerde milyarlarca guzelim hayvan da katledilir oldu.

oysa dinlerin özüne baktiginda öldürmeyi yasaklamistir her din. ancak din kitapta yazili olan kelimelerden cikip insan elinde pratige dokuldugu zaman isin rengi de boyutu da degisti.

en yakin iki ornek;

(bkz: ışid)
(bkz: fetö)

biri allah adina yine ayni allah'a inanan insanlari cocuk yasli kadin hamile demeden katlediyor. bir digeri dini figurleri kendine alet ederek ulkeyi ele gecirmeye calisiyor.

12 sene oncesine donecek olursak bir baska ornek;

(bkz: akp)

yine dini objeleri kullanarak insanlari kendisine baglamaya calisan ve bunda da son derece basarili olan bir siyasi&dini parti.

sözün özü, insanoglu olarak elimize her ne gectiyse bokunu cikartmayi cok iyi bildik, bilmeye de devam ediyoruz. yarin turkiye olarak milli uzay mekigimizi yapsak da aya yollasak, aydan tas toprak ornekleri almayi birakir, astronota ezan okutmaya calisiriz.
simplist
dinin kitapta durduğu gibi durması da beklenmez. gönderildiği topluma bir kılavuz olarak, yol haritası olarak gönderilmiştir. oradaki bilgileri insanlar okur, bakar ve idrak ettiği ölçüde kendi aklı çerçevesinde uygulamaya geçer veya geçmez.
ilk paragrafa binaen aynı benzetmeden yola çıkarsak; dünya haritasının üstüne oturarak dünya turu olmaz, dünya haritasına bakarak rota çizer ve harekete geçilirse mümkün.
ayrıca da bu harita sadece tur rehberlerinde değil,herkesin kullanımına açık. isteyen bireysel seyahat de yapabilir.
herkonudafikrimvar
dinler insan uydurmasıdır.
dinlerin ortaya çıkışı şu şekildedir,
10 binlerce yıl süren avcı-toplayıcılık döneminde kaba güç geçerliydi. kabilenin en güçlüsü, yumruğu vurur istediğini alırdı. burada kafası çalışan insanların bir hükmü yoktu. ayı gibi iri ve kuvvetli olmak yeterliydi. bu nedenle insanlar din'e ihtiyaç duymadı.
insanlar yerleşik hayata geçince her şey kaba güç olmaktan çıktı, artık kafası çalışan insanların toplumda kendisine yer edinmesinin bir yolu açıldı. stratejistler, çiftçiler, siyasetçiler ve tabii ki de dinler ve din adamları ortaya çıktı.
bu şekilde toplumun en üst seviyesinde kaymak tabakada binlerce yıldır hayatlarını sürdürüyorlar ve halen de sürdürmeye devam ediyorlar.

Sonuç: Din diye bir şey olmadığı için kitapta dursa da durmasa da bütün uygulamaları yalan dolandır
kukulak
Gönül Tekin kitapları/videoları , konunun meraklılarına ışık olabilir.

not: cümlede geçen ışık , aydınlanma anlamında kullanılmıştır , ışıklar içinde uyu teraneleri veya Mevlananın fırdöndüleri ile alakası yoktur hele ki nur cemaatperverleri ile hiç alakası yoktur!

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol