dil

0 /
spoiled
gunumuz dunyasinin en tesirli silahi..bu silahi kullananin kabiliyeti,becerisi ve gayesine gore olumlu veya olumsuz yinde degisen hede.
ups
dogru sekilde kullanildiginda partnerde cok az seyin basarabildigi etkiyi birakabilecek vucut aleti...
seyhmerat
ayni zamanda dil bir toplumda yasanilan tarihsellikle her zaman bagimlidir.toplumlarin gecmisten gunumuze yasadiklariyla kelimelere verdikleri anlamlar farklidir.ornegin bayrak kelimesi bir fransiz icin cok onemli olmayabilir,bayragindan yapilmis bir mendile burnunu silebilir.ancak turkler icin bayrak tarihsel anlamlar tasimaktadir,bayrak turkler icin yuce bir olgudur.bu yuzden dil tarihsellikle her zaman butunluk icindedir.
louandreassalome
dil,iletişim kurduğumuz bir sinyaller sistemidir.istek,düşünce ve duygularımızı ifade etmek için isteyerek yaratılmıştır.iletişim dilin tek özelliği değildir.çünkü insan,doğadaki tek iletişim kuran varlık değildir.arılar,maymunlar ve yunuslar da iletişim kurarlar.örneğin,bal arılarının,yiyeceklerinin kaynağını kovanın diğer üyelerine göstermek için iki çeşit dans yaptıkları bilinmektedir.bunlardan bir tanesi arının çember şeklindeki dans hareketidir ki bu,yiyecek kaynağının kovana yakın olduğunu gösterir;diğer dans hareketi ise düz bir çizgi oluşturur ve bu çizgi yiyecek kaynağının uzak olduğunu ve yönün gösterir.

dil konuşmayı saptayan bir süreçtir aynı zamanda.bir bilgisayar benzetmesiyle açıklarsak;bilgisayarın üç temel bölümü vardır.birincisi software dediğimiz program bölümü,hardware makinanın kendisi ve üçüncüsü de bunların ortaya çıkarttığı üründür.bu benzetmeye göre konuşma bilgisayarın ürünüdür.bu benzetmeye göre konuşma bilgisayarın ürünüdür,konuşma sistemi yani ağız,yutak,ses telleri vs makinanaın kendisi,dil de programıdır.
yavuzhan
her insanda parmak izi gibi dil üzerindeki izlerde farklıdır ve parmakla beraber vucudumuzun en hassas algılama organıdır.
independence
her insanda parmak izi gibi farkli izlere sahip organdir.

hani bir gun necla’yi yalarsin da necla seni $ikayet eder, "bu adam beni ben istemeden yaladi" falan der, sen de inkar edersin ya. yemez i$te. o dil izi sana aitse sictin. yalama o yuzden arzusu di$inda kimseyi.
aello
epikuros’ a göre, dil uzlaşımların bir ürünü değildir. görme, işitme, hazzetme, acı çekme gibi linsan da insanda doğuştan vardır. karşılıklı anlaşmaya yarayan çeşitli sesler gelişir, sonucunda farklı söz ve dil tipleri doğar.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol