darbe

0 /
uc nokta
ordunun devletin birimlerine gecici bir sureligine el koymasi.
ilk olarak 1960’da yapildigini duydugum.
12 eylul 1980’de tekrarlanan her seferinde ulkenin geriye gitmesine sebep oldugunu dusundugum olgu.
sinirsahibi
asil 1960 yilindaki ihtilal niteliginde oldugu halde ki bu darbe ulkeyi secime goturmek icin yapilmistir. 1980dekine ihtilal denen netekim sag gosterilip sol vurularak yuzlerce gencin geleceginin karardigi siyasi hede. darbe sadece ordu tarafindan yapilmaz, asil kuvvet silahli kuvvetleri yonetme erkine sahip olan tabakanindir ki tarihin hic bir doneminde rutbesi ne olursa olsun askerler emir almadan hareket etmemislerdir.
ozerezgi
ne için yapıldığını saklamalarına rağmen sonradan herşeyin ortaya çıktığı ama koyunların hala peşinden gittiği karşı çıkanlarında başka çobanlara koştuğu ülkelerde yapılan girişimcilik ruhu.
tiryaki
ülkemizde artık gayet sıradan karşılanan bir durumdur bu.her canı sıkılan yapıyor nasıl olsa.başbakanlar asılıyor,halk kurşunlanıyor,sokağa çıkma yasağı,gözaltı,tutukluluk,sömürü ne arasanız var.kimsenin ses çıkardığı da yok nasıl olsa.’’oh ne güzel’’ tepki gösterene de anında vatan haini etketi yapıştırılıyor bi güzel.
darbe yapası geliyor pa$aların,darbesi geliyor.
bilim adamlarına burdan seslenmek istiyorum.buna da bir çare bulsunlar artık,hastalik gibi bişey bu.mantar gibi türüyor böyle ,evrimleşiyor.
djemba djemba
insanların özgürlüğünün elinden alındığı, sırf farklı düşünüyorlar diye yargılanıp idam edildiği dünyanın her yerinde toplumların gerilemesine neden olan vahim ve kabul edilemez olgu.
walide sultan
ilk darbede dogan bir ikincisinde ilerde evlenecegi insanla tanisan ucuncu darbenin de kendisine olum getireceginden korkan ...darbe lafi duydugunda azrail gelecekmiscesine urken bir insan tanimistim bir zamanlar...aslinda korkunun ecele bir faydasi yoktur muhakkak...lakin ’darbe’ de ’olum’ kadar soguk anlam ifade etmektedir... ’yapilan her darbe de demokrasi yara alir fasizm palazlanir’demisti bir aydin kisi...adini vermege gerek yok onu da astilar cunku...
niphredil
çok anlamlı mor ve ötesi şarkısı.sözleri de:

evreni gördüm
sıkı olaydı
binlerce insan
ölürken "netekim"
bir şey yapmazdı
sadece bakardı
bu kadar kaos
bize fazlaydı ki

bir darbe
geldi başıma
bir darbe

erdal’ı gördüm
darağacında
onaltı yaşında
ölürken "netekim"
bir şey yapmazdı
sadece bakardı
sonrası serbest
sonrası pazar

bir darbe
geldi başıma
bir darbe
ben gitmeden
divanıharbe
sen gitmeden
bir darbe

sakla kendini
sağlam bir rövanş için
asmayalım da besleyelim mi?
ankakusu
belirtilmis anlami disinda su anlamlarada gelen kelime:
1 . vuruş, çarpış:
2 . mecaz birini kötü duruma düşüren, sarsan olay:

tdk.
zipaydirmen
yeniden olursa gericilere dur demiş olsa bile ülkeyi ileriye taşımayacak olan anti demokrat eylemdir. aklı başında hiç kimse bunu destekleyemez çağ dışı olduğunu tsk’nın bile kabul ettiği düşünülebilir. ayrıca ab’nin uyarısı yönünde anlatılmak istenen tsk "sivillerin işini sivillere bırakmalıdır". bu pencereden bakıldığında gerçekçi bir uyarıdır darbe son çaremiz bile olamaz nitelikte niteliksizdir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol