colosseum

angelus
1. yuzyilda roma’da yapilmis olan bir buyuk amfi tiyatrodur bu devasa yapi. lakin her ne kadar gonul sahane tiyatro oyunlari sergilensin, turlu gosteriler sunulsun istede kismet bu tiyatroyu gladiatorlerin dovusmesine, olmesine, oldurmesine olanak saglamistir.
xerxes
madem ben bir arkeologum, o halde colosseum hakkindaki malumatimizi aktaralim degil mi?

roma’daki o meshur colosseum m.s 72-80 yillari arasinda insa edilmistir. insasina imparator vespasianus zamaninda baslanmis olup, titus zamaninda bitirilmistir.

oval planli bir yapidir. yaklasik 55,000 kisilik bir kapasitesi vardir. roma mimarisinin en guzel orneklerini barindirmaktadir cunku cok saglam insa edilmistir. tribunler arasi gecislerde tonozlu tavanlari ve gecit yollari vardir bu colosseumun. tonozlu tavan roma mimarisinin basarisi demektir, dolayisiyla bu ozelligi colosseumda gorebilmekteyiz.

yaklasik olarak 9000 vahsi hayvan ve 2000 gladyatorun burada can verdigi bilinmektedir. arenanin orta kisminda bir yer alti geciti vardir ve burada aslanlar bulundurulmaktaydi.

sonuc olarak roma mimarisinin en basarili orneklerinden biridir colosseum.

biline...
zehnterdorf
roman’nın en büyük amfi tiyatrosudur. şu anda romadaki yeri eski forum denilen turistik, tarihi bölgenin içindedir. colosseumun 55.000 izleyici alacak biçimde tasarlanmış nefis bir mimarisi vardır.

19.yüzyılda bakımsızlıktan ve diğer faktörlerinde etkisiyle colloseum’un birkilerle kaplandiğı söylenir. yapılan incelemelerde burada çalışan botanikçiler bir bitki, ot ve yabani çiçek zenginliği keşfettiler. bu yeni bitki türlerini sınıflayarak, colosseum üzeirine iki kitap yazdılar. birinde bitki türü ismi olarak tam 420 çeşit sayılmaktadır.
camurhan
mimariden ve arkeolojinden anlamayan bendenizi ne yazik ki büyüklügü disinda etkileyememis yapi. onun yerine bir vatikan müzeleri, piazza navona, ara sokaklar, dondurmacilar, pizzacilar ve makarnalar cok daha ilgimi cekmisti.
angelus
girişi 11 € olan tiyatrodur.

ps: "ben yarın roma ya gidiyorum" diyenler için bir bilgidir. yoksa oturduğu yerde kimsenin bi işine yaramaz. gerçi roma ya gidenelrin de bir işine yaramaz nasıl olsa colosseum un kapısında yazmaktadır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol