clexane

fofay
kan sulandırıcı bir ilaç,10 adet kullanıma hazır enjektör şeklinde satılmaktadır.genelde hamile olan bayanlara ve yatan hastalara verilmektedir. 0.2 ml. 0.4 ml. ve 0.6 ml. dozları mevcuttur.ufacık bir iğnesi vardır,hastanın kendisi yapmaktadır hatta bu iğneyi acıtmaz fakat içindeki ilacı biraz zaman sonra yakabilir.
meekma
heparin türevi bir ilaç

clexane tummy diye google görsellerde aratınca sonuç

https://www.google.com.tr/search?q=clexane+tummy&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiyovDIxtTsAhX1BGMBHW-SCOoQ_AUoAnoECAcQBA&biw=1600&bih=754


bir tane örnek


https://i.ibb.co/N2S1QFb/gb8zgrtxe2ic.jpg

göbeklerde gördüğünüz morarmalar kanama sonucunda oluşuyor.. özellikle ilacı yaptığınız bölgeye fiskeyle vurduğunuzda bile küçük damarlarda kanama oluyor. kan sulandırıcı olarak bilinen heparin veya kumarin gibi ilaçların bir yan etkisi bu. iki ucu keskin bıçak.

benzer şey beyin damarları için de geçerli. 10 yıl kadar önce benim bir tanıdığım 26 yaşında beyin kanamasından gitti bu heparin yüzünden.

clexane (Enoxaparin) ve beyin kanaması ile ilgili bulabileceğiniz pek çok çalışmadan bir tanesi

https://ashpublications.org/blood/article/124/21/348/97768/Risk-of-Intracranial-Hemorrhage-Associated-with

clexane kullanımı sırasında aşırı hareketlerden kaçınman gerekiyor .. halı saha filan yok. yoksa kanama.. yaşlı insanlar için daha da hassas olmak gerekir mi?. muhtemelen.. halı sahayı filan bırak aşırı sinirlenmek bile tehlikeli olabiliyordur.

her neyse.. dün öğrendim ki en azından bir hastanemizde malum hastalığın tedavisinde standart olarak kullanılıyormuş. gerekçesi de şu; bu malum hastalık pıhtı atıyor diye bir efsane var ya .. oymuş sebep..

daha uzun uzun yazmak isterim ama vaktim yok. o arada siz düşünebilirsiniz mesela yaşlı bir hasta su kaybı yaşayıp deliriuma girerse kanında da clexane varsa neler olabilir diye..

(bkz: #1164374)
(bkz: #1164359)

bildiğim kadarıyla malum hastalıktan ölen hastalara otopsi yapılmıyor.. dolayısıyla malum hastalıktan ölen yaşlı bir insanın ölüm sebebinin pıhtı mı yoksa beyin kanaması mı olduğunu nasıl kesin ayırt ediyorlar.. ben bilmiyorum.. siz sorun öğrenin.. ama sorması kolay değil ... çoook büyük bir kibirle karşılaşacaksınız. öyle basit sorulara basit cevaplar almak yok.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol