caddebostan

sistematik kedi
bu gün bağdat caddesi adını alan bağdat yolu, anadolu’ya giden kervanların, hacı kafilelerinin ve orduların güzergahıdır.yolun güneyine düşen alan ise ormanlarla kaplı olduğundan 18. yüzyıl ortalarına kadar hırsızların, kaçakların gizlendikleri bir yerdir. bundan dolayı bu semte "cadı bostanı" denir. meşrutiyet dönemi’nde semtin muhtarının günlüğüne yazdığı söylenilen bir rivayete göre, bu bölgede sert mizaçlı, hodbin, halkın tabiriyle "cadı gibi" biri yaşar ve kadın, bostan yetiştiren bir çiftçiye etmediğini bırakmaz. çiftçi, kadının çektirdiklerinden usanır ve kendince, intikam için bostanındaki en büyük karpuza "cadı bostanı" adını verir. 18. yüzyıl sonlarına kadar bu isimle anılan semt sonradan caddebostan ismini alır.
independence
yazin buranin sahilinde insanlar topla$ir, yayilir cimenlere geceleri, paso icerler. ortam oyledir ki aileler de vardir serseriler de. olay cikmasi hemen hemen kacinilmazdir zira icen agzi ile icmiyor. ortam leziz ancak ortamin icine sicmaya yeminli insanlar da fazlasi ile var.
independence
net soyluyorum, allahina kadar al alkolu, dal caddebostan’a arabayla, ne arayan oluor ne soran. cevirme namina hicbir sey yok ustelik cuma gecesi olmasina ragmen. tey tey.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol