bülent somay

seda
1956 dogumlu,suanda bilgi universitesi’nde ders veren dunya tatlisi insan. romantizim,structural fabulation ve psikanaliz gibi dersler verir. ayrica iyi bir muzisyendir ve sesi cok guzeldir. talot fali da baktigi soylenir ama bakildigi daha gorulmemistir. ailesi eski bakirkoyludur,babasini sik sik televizyonda gorebilirsiniz. uzun saclari ve sakali,minyon goruntusu ve samimi tavirlariyla herkesin gonlunu calmis sevimli biridir.
redfloyd
bülent somay

1956’da istanbul’da doğdu. 1972’de girdiği boğaziçi üniversitesinden 1981 yılında, ingiliz edebiyatı dalında lisansüstü derecesiyle ayrıldı. 1982-83 yıllarında montréal mcgill üniversitesinde bilimkurgu alanında doktora çalışması yaptı, ancak doktora derecesini almadan istanbul’a döndü. 1983’ten bu yana akıntıya karşı, zemin, birikim, demokrat ve defter dergilerinde deneme ve makaleleri yayımlandı. 1984-1995 yılları arasında mozaik müzik topluluğunun bir üyesi olarak, 1995’ten sonra ise bağımsız olarak müzik çalışmalarını sürdürdü. metis yayınları’nda fantazi ve bilimkurgu dizilerinin editörlüğünü yaptı. 1986-94 yılları arasında yazdığı siyasi makalelerini geriye kalan devrimdir (metis, 1997) adlı kitabında, sevdiği şarkıların sözlerinden hareketle yazdığı denemelerini şarkı okuma kitabı’nda (metis, 2000) topladı. 2002’den beri bilgi üniversitesi karşılaştırmalı edebiyat bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.
independence
geriye kalan devrimdir, bir şeyler eksik romanlarının yazarı, metis yayınevi’nin yayınladığı metis bilimkurgu serisinin editörlü ve bilgi üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan türk yazar, eğitimci ve editör.


bülent somay, 1956 yılında, istanbul’da dünyaya geldi. üniversite eğitimi için tercih ettiği boğaziçi üniversitesi’nin ingiliz edebiyatı bölümünü, 1981 yılında yüksek lisans derecesi ile bitirdi.
1982-1983 yılları arasında, montreal mcgill üniversitesi’nde bilimkurgu alanında doktora çalışması yapan somay, çalışmasını sonlandırmadan türkiye’ye dönüş yaptı. 1983 yılından itibaren, defter, birikim, demokrat gibi dergilerde makale ve deneme yazıları yazan somay, 1984-1995 yılları arasında mozaik müzik topluluğu’nun üyeliğinde bulundu; daha sonra ise solo projelerini gerçekleştirerek müzik hayatından kopmadı.

bilimkurgu ile olan ilgisini kaybetmeyen somay, metis yayınlarından çıkan ve biri türk bilimkurgu yazarı müfit özdeş’e ait olan toplam 36 kitaplık metis bilimkurgu serisi’nin editörlüğünü yaptı.

1986-1994 yılları arasında kaleme aldığı makaleleri, geriye kalan devrimdir adı altında kitaplaştıran somay, 2000 yılında ise şarkı sözlerini temel alarak yazdığı deneme yazılarından oluşan şarkı okuma kitabı’nı yayınladı.

bülent somay, 2002 yılından beri istanbul bilgi üniversitesi’nde, karşılaştırmalı edebiyat bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır ve de aynı üniversitenin kültürel incelemeler yüksek lisans program direktörü’dür.

eserleri

geriye kalan devrimdir, 1997

şarkı okuma kitabı, 2000

tarihin bilinçdışı, 2004

bir şeyler eksik, 2007

çokbilmiş özne, 2008

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol