boykot

seyhmerat
bazi durumlarda son derece etkili hatta ve hatta siyasi etkiler yaratabilecek bir yontem ancak bizim halkimiz bir turlu yapmamaktadir..amerikan mallarini boykot bugun dunya icin cok onemli cunku satilan her sigara her kola masum insanlarin basina mermi olarak inmekte...
deep driver
bir mal ya da hizmetin alımını ya da kullanımını reddetme. aynı zamanda işçilerin ya da işverenlerin iş mücadelerinde kullandıkları eylem biçimlerinden biri.

boykot deyimi,ingiltere’de meydana gelmiş bir olayla ilgilidir. londra’da lord erne’e ait arazilerde kahyalık yapan james boycott,işçilere çok sert ve merhametsiz davrandığı için toprak birliği yöneticileri bu kişiye cephe aldılar, çobanlar sürüleri başıboş bıraktı, dükkan sahipleri kendisne mal satmadı ve kendisiyle bunun gibi tüm toplumsal iletişimi kesilerek tecrit edildi. bu tecridin sonucunda orada barınamayacağını anlayan boycott, amerika’ya göç etmek zorunda kaldı ve bu direnmenin sonucu olarak boykot kelimesi bu tip eylemleri nitelendiren terim oldu.
esrakesh
milletçe tek tepki şeklimiz tabi onu da yanlış anlamışız orası ayrı. israil’i boykot edelim diyorlar tamam edelim de hayatında kullandığın ürünlerin yarısından fazlasını kapsıyor o boykot farkındaysan. yani ben burda oturur sorarım kendime ulan biz ne bizim ülkeyiz insanlarız hiç bir şey üretmiyoruz diye.ya da evet boykot edelim israil’i. mesela coca cola içmeyelim de cola turka içelim, biraz da yeşil sermaye kazansın.


pardon da bir şeyleri boykot edebilmemiz için önce üretmemiz lazımdı di mi sanırsam galiba??
lost kidy
bir işi, bir şeyi yapmama, bir ülkeyi, markayı vs vs kınama anlamlarına gelen sözcük.
akıllıca yapılması gereken eylem. bir markayı ya da bir ülkeyi boykot edecek ülke iyi düşünmelidir. günümüz dünyasında artık pek çok marka üretimini kurulduğu ülkede yapmıyor. satacağı ülkede yapıyor. diyelim bir x markayı boykot ettik. ne oluyor, adamlar kendi ülkelerinden mi getirdiler çalışanlarını, yoo kurdular fabrikayı, senin ülkenin insanına iş olanagı sundular, daha yetmedi mağazalar açtılar, bir yerden bir yere taşıdılar hep senin ülkenin insanına iş imkanı. hı kendileri kazanmadılar mı? pastanın büyük payını kendileri yediler. ona lafım yok.
ama boykot önemli mesele. öyle 2 gün boykot edelim 3. gün unutalım da zaten boykot değil. ancak duygusallığımızın göstergesi. ama sen çok güçlü bir ülkeysen, boykotunu ciddi ciddi yapıp fabrikaların magazaların kapanmasına kadar götüreceksen işi, hatta hatta o ülkelere ambargo koyacak kadar ciddiysen, ama sonuçlarına da katlanacaksan, işsiz kalan her vatandaşına ya iş imkanı ya da doğru düzgün bir işsizlik parası vereceksen, haydi boykot edelim israil’i, fransa’yı, italya’yı... ve bizi kızdıran her ülkeyi. ama olmuyorsa bunlar, halk boykot ederken hükümet mensupları bu ülkelere sürekli geziler düzenliyorsa, evlerinde hollanda peynirleri, fransız şarapları, üstlerinde italyan markaları varsa.... bu yapılan şeyin adı boykot değil, duygusal bir tepkiden öte birşey değildir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol