bilgiç

0 /
balkaner78
bilgiç, bilgi sözlük yazarını tanımlamak için kullanılabilecek en uygun sözcüktür. günümüzde doğru, nitelikli bilgiye ve nesnel yorumlara ulaşmak gittikçe zorlaştığı için, bilgi sözlük yazarlarının değerli bilgilerini paylaşırken çok da mütevazı olmaması gerekir. bilgiç güzel sözcük. independence rules.
ladycapulet
bilgiç deyince ukala bir şekilde bildiğini iddia etmek gizli sanki kelimede, hani bir özgüvenle karışık hava atma durumu mu vardır nedir? halbuki gerçek bilen mütevazi olmaz mı? o yüzden de bilgin denmez mi?

bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğim dememiş mi saygıdeğer feylosof.
tasarimharikasi
senin için akrostişle açıklıyorum, benim için ne anlama geldiğini. bilgicim...

bir yaz gecesi rüyasını beklerken kara kışta,
indy sana kucak açar bu kışın kör ayazında,
lavanta çiçeği gezer okuduğun her satırda,
gül bahçeleri açar entryler kucağında,
istersin muhteşem alabilmeyi belki çok daha fazla,
çüküne güveniyorsan yaz entrylerini ve gazla.
yeginoglu
’bilgiçlik taslama atın çocuğu’, ’söz gümüşse sükut altındır’, ’düşün düşün boktur işin’ ’sus gız, herşeye bi cevap verme, sen gızsın az edepli ol’ telkinleriyle büyüyen,öğrenilmiş çaresizlik hastalığıyla sevişen toplumun bireylerine verilebilecek gaz içeren sözcüklerden biri.

- sen bilgiçsin çocuum, bakma babanın öyle dediğine.
% vallaha mı diyon?
nihilist
latince olarak bilgeusnus olan bu sozcuk dilimize fransızcadan gecmistir.

aslen bilen bilgi seven anlamına gelir gunumuzde ise sacmalıyan olup cıkmıstır bu anlam.

nedendir nasıldır gibi sorular kifayetsiz olmakla beraber bizdendir gibi bir cevap kafi gelecektir.

bilgic in kuranda cesitli surelerde de gectigi unlu filologlar tarafından (ironik degil mi?) idiaa olunsada gunumuzde bu idiaa hala kanıtlanamamıstır zir cesitli din bilimciler bu soyleme siddetle karsı cıkmıs; bilen in tanrı uygulayanın kul oldugunu soylemislerdir.

bu nevi bir terminolojik evrim sureci geciren bu kelime artık gunumuzde yaygın olarak bilgi sozluk bunyesinde kullanılmaktadır.

kullanılıs yontemleri anket acmak, laf oyunlu espiri yapmak, turkler uzayda heheh seklinde espriler tuketmek, ole bi cevap yazarımki diyaloga sen degil sulalen guler muhteviyatlı espriler yazmak gibi her kesime (ironik olmaya devam ediyor) hitap eden cesitligine kavusmustur.

bilgiden gelen bu kelimenin bilgi olduren icerigini bu sene alınan bir karar ile bilgisozluk ailesi cesitli organizayonlarla kutlayacaktır.

gelen bilgilere gore en dikkat organizayonlarda buyuk cekisme yaanacak alanlar; en hızlı diyalog yazma ve anket doldurma musabakaları olacaktır.

hep beraber bu dunyevi pislik icinde bu denli sahane batlar oldugumuza gore pek bir nefis gececektir festival...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol