big bang

sempatiksinirsistemi
evrenin yaratılışı, bundan bir asır önce, astronomların önemli bir bölümü tarafından gözardı edilen bir kavramdı. bunun nedeni ise, 19. yüzyıldaki bilim anlayışının, evrenin sonsuzdan beri var olduğu varsayımını benimsemesiydi. evreni inceleyen bilim adamlarının çoğu, zaten sonsuzdan beri var olan bir maddeler bütünüyle karşı karşıya olduklarını sanıyor ve evren için bir "yaratılış", yani başlangıç olduğunu akıllarından bile geçirmiyorlardı
hubble’ın ortaya koyduğu evrenin genişlediği gerçeği, kısa bir süre sonra yeni bir evren modelini doğurdu. .evren genişlediğine göre, zamanda geriye doğru gidildiğinde çok daha küçük bir evren, daha da geriye gittiğimizde "tek bir nokta" ortaya çıkıyordu.
yapılan hesaplamalar, evrenin tüm maddesini içinde barındıran bu "tek nokta"nın, korkunç çekim gücü nedeniyle "sıfır hacme" sahip olacağını gösterdi evren, sıfır hacme sahip bu noktanın patlamasıyla ortaya çıkmıştı. bu patlamaya "big bang" (büyük patlama) dendi ve bu teori de aynı isimle bilindi. big bang’in gösterdiği önemli bir gerçek vardı: sıfır hacim "yokluk" anlamına geldiğine göre, evren "yok" iken "var" hale gelmişti. bu ise, evrenin bir başlangıcı olduğu anlamına geliyor ve böylece materyalizmin "evren sonsuzdan beri vardır" varsayımını geçersiz kılıyordu.
atacamadesert
isviçre-fransa sınırında yer alan avrupa nükleer araştırma konseyi cern de evrenin yeniden oluşumunun canlandıracak deney başarıyla gerçekleştirildi.

büyük hadron çarpıştırıcısı adı verilen 27 kilometrelik oval tünelde ters istikamette 3,5 tev hızına ulaşan protonları bir noktada çarpıştırarak 13,7 milyar yıl önce evrenin oluşmasını tetikleyen big gang sonrasında oluşan enerjinin boyutuna ulaşmak hedeflendi. cevap aranan en önemli soru ise maddenin nasıl kütle kazandığıdır.
independence
13.8 milyar yil once, atomdan daha kucuk bir parcanin patlamasina verilen isim. o atomdan kucuk parcanin patlamasi sonucunda bugunku ucsuz bucaksiz boyutlu evren meydana gelmistir.
herkonudafikrimvar
13.8 milyar yıl önce evrende bulunan tüm maddelerin içerisinde bulunduğu sıkıştırılmış bir atomdan sonsuz küçük bir parçacığın patlamasına verilen ad. bu büyük patlamadan sonra erende bulunan tüm maddeler açığa çıkmış ve patlama yönüne göre serbest bir şekilde yayılmaya başlamıştır. daha sonra soğuyan gaz kütleleriyle beraber galaksiler ve gezegenler oluşmuştur. stephen hawking ve albert einstein bu patlamanın tanrı olmadan gerçekleşebileceğine inanmışlar ancak ispat edecek formülü geliştirememişlerdir.
einstein'ın bu konu üzerinedeki formüllerini roman havasında anlatan tanrı'nın formülü adlı kitap tavsiye edilir. (yazar: jose rodrigues dos santos) pegasus yayınları
ayrıca hawking ise insanların herşeyin teorisi'ni yani büyük patlamaya neyin neden olduğunu ispatlayabileceğini söylemiş ancak henüz ispatlayamamıştır.

edit: büyük patlama gerçeği yansıtmıyorcular geldi. büyük patlamayı tüm dünya bilim adamlarının kabul ettiği gibi kabul edip acaba kim patlattıyı tartışma aşamasına geçmişken bu laf güzeldi.. evet tebrik ederim. diyecek bir söz yok bunlara

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol