beynelmilel

0 /
fikriminincegulu
1982 yılında adıyaman’da bir grup yerel müzisyenin başına gelen traji-komik olayları ele alan "beynelmilel", 29 aralık’ta vizyonda.senaryosu..
sırrı süreyya önder’e ait olan, yönetmenliğini de önder ile muharrem gülmez’in paylaştığı "beynelmilel"in başrollerinde özgü namal ve cezmi baskın var. baskın ve namal’ın müzisyen bir baba ve kızını canlandırdıkları filmde, umut kurt, bahri beyat, meral okay, nazmi kırık, dilber ay, oktay kaynarca ve kahtalı mıçı da rol aldı.
kahtalı mıçı ve dilber ay’ın şarkılarıyla süslü filmin çekimleri, ilkbaharda tarsus, adana ve mersin’de yapıldı ve 3 bine yakın figüran da görev aldı. adıyaman yöresinde düğünlerde çalgı çalan yerel müzisyenlerin (gevende) başına gelen ilginç olayların konu edildiği film, bkm yapımı.
nihilist
80 darbesini cocuk olarak yasamıs biz 80 kusur dogumlulara korkutmadan darbeyi ve etkilerini anlatmaya calısan, oldukca guzel dilli ile samimi ve sempatik buldugum, takdir edilesi film. oyunculuklar gayet hos, hikaye yormuyor, mesajlar ko goze parmak kıvamında degil sonuc olarak izlenmesi ve izletilmesi farz olan filmlerden...
the cascinian
kendimin bizzat yaşamamış olmasına rağmen darbeyi ve etkilerini objektif olarak anlattığını düşündüğüm film. ki bu düşünceye kapılmamı karşılıklı olarak dinlediğim taraflar sağlamıştır.
kirmizioje
film basta mukemmeldi, final sahnesine kadar.
siyasi dertleri sorunlari anlatiyorsun, mukemmel gidiyorsun, ama film komediyken sonunda aglatma derdinde sicmaya ne gerek var.
koy finale babayi, kizi aglatacagina baba kendi yargilasin finalde, lan ben bu sarki yuzune az dayak yemedim diye.
hadi sonu aglatan komedi cekecen de bari adile nasit ile hulusi kentmen’i de cikar mezardan... tovbe tovbe.

dvdsini alanlar alternatif sonu izlesin, izleyenler de adamlar masanin altindan ciktiginda kapatsin tv yi.

yanlis anlamayin son dakikalar disinda film mukemmeldi, nasreddin hoca zekasi ile guldururken dusundurdu.
zekirbelli
film, oyunculukların takdire şayanlığına başarılı bir senaryo eklenmesiyle tat tuz bulmuş güzel bir film, malum 80 döneminin panaromasının çok ironik bir biçimde anlatıldığı absürd bir yapım kendi kulvarında,ağlatma gailesi demeyelimde bu dönemi baştan sona haralayla anlatmak istemeyerek,en uzak en apolitik topraklarda,çaldığı marşın dahi kimi ağzı salyalıları nasıl korkutabileceğini bilemeyecek kadar "kirlenmemiş"gevendelerin dahi bu katil yıllardan nasıl yaralandığını anlatabilmek adına ağlak bir sonla bitmiştir.
duman
kesinlikle izlenilmeli diye düşündüğüm güzel bir film.oyuncular mükemmel herkes rolüne cuk diye oturmuş,özgü namal evet o muhteşem insan her zaman olduğu gibi bu filmde de çok başarılı.
kirlangirc
o dönemin sadece bir kismini, gayet iyi bir dille, insanlarin o dönemde nasil böylesi bir gercekligin icine oturmus oldukalarini simdiyi korkutmadan anlatan duygusal bir film.. gayet basarili buluyorum.
sercovi
özellikle cezmi baskın ile dilber ay’ın
"-akşama geleceğiiim akşama geeleceğim
anahtarlar nereedee?
-anahtarlar pencerede tavuk da pişer tenceerede..."
şeklinde zikrettikleri düetleriyle hafızalara kazınan başarılı film.
sarkilarbircigligasiginmaksasimdi
cuntalar olmasın...
’’devrimci ölümle nişanlıdır...’’
enternasyonal ; ’’ babamın bestesi...’’

oyuncuların başarılı işlenen konunun da güzel ve anlamlı olduğu yer yer ağlatan yer yer güldüren mükemmmel bir film.’’ beynelmilel bir şey işte ’’...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol