başbağlar katliamı

sumpago
erzincan ın kemaliye ilçesi’nin başbağlar köyü, 14 yıl önce, 5 temmuz 1993’te 33 kişinin öldürüldüğü katliamdır.
van ness
93 te bir yaz günü... tv de gördüğüm olay. yerde yatan kardeşlerimiz...üzüntü ve keder... ardından operasyonlar...
yorulmaz savasci
pkk gibi kürtçü oluşumların, sadece türk devleti ve ordusuyla değil,türk halkıyla da sorunu olduğunu açık seçik gösteren bir katliamdır.intikamı elbet alınacaktır.
azade
üzerinden 14 yıl geçmiş olmasına rağmen hala daha failleri bulunamayan, gizemini koruyan katliamdır. vahşetin en bariz resmidir. çok planlı ve organize olarak yapılmış bir katliamdır.

tüm başbağlar şehitlerine rahmet, kalanlara ise sabırlar diliyorum. başbağlarda katledilenleri unutmadık, unutulmasına da izin vermemeliyiz.

agıtlar yakılan yureklerde yaralar acan ama gormezden gelınen onemlı bır katlıamdır.

erzincan’dan haber geldi.
dediler: "kanlı borasar!"
gariplere oldu mezar,
vay yigidim, vay mazlumum vay!

oy basþbaglar oy basbaglar!
garip anam basın baglar.
bana da diyemez belli.
yagdı üstüne kursunlar vay!

yakılmıstı tüm evleri,
kan doldurdu dereleri.
söyle bana kanlı testi
kim öldürdü bebeleri vay!

olay idim olay idim
delikanlı olay idim.
elde mavzer, dag basında
zalimleri bulay idim vay!

greyfurt
katliam sonrasi pkk tarafindan köye birakilan bildiri

kamuoyuna duyurulur;

partimizin top yekun savaş ilan ettiği ve ulusal kurtuluş müca­delemizin çok önemli aşamalar kaydettiği bu dönemde sömürgeci, faşist türk devleti’nin yurtsever halkımız üzerindeki katliamları en vahşi biçimde sürdürülmektedir.her alanda bir çıkmazla karşı karşı­ya olan sömürgeci t.c., kürt halkını çağdışı baskı, işkence ve zulüm uygulamalarıyla yıldırmaya, durdurmaya, pasifleştirmeye çalışırken, katliam uygulamalarına sivas’ta bir yenisini daha ekledi.

2 temmuz günü 40’a yakın insanımızın ölümü 60’a yakınının da yaralanmasıyla sonuçlanan olay, devletin bilinçli bir provokasyo­nunun ürünüdür.ve bunun sorumlusu devlettir.geçmişte maraşta, çorum’da, sivas’ta sahte bir alevilik-sünnilik çelişkisi yaratarak halkı­mızı birbirine düşüren ve katleden devlet, bugün de benzer çelişkileri hortlatarak mücadelemizi bastırmak istiyor. bu olay geleneksel osmanlı politikasının bir devamıdır.mücadelemizin kürdistan toprakları olan sivas’a kadar yayılmasını önleyemeyen faşist tc. devleti, bu durumu hazmedememiş, çeşitli tahrik ve provokasyonlarla burada yaşayan alevi kürt halkımıza gözdağı vererek pasivize etmeyi ve sindirmeyi amaçlıyor.

ancak şu çok iyi bilinmeli ki halkımız artık sahipsiz değil-dir.halkımız artık kendisine yapılan bu katliamlara karşı sessiz kalmıyor.sivas’taki halkımıza karşı girişilen bu katliama da gereken ce­vabı verecektir.en ağır biçimde bunun hesabını soracaktır.bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.sivas’ta şehit düşen onlarca masum insanımızın kanı yerde kalmayacaktır.eğer bu yönelimlerini t.c. sür­dürürse en ağır şekilde bunun karşılığı verilecektir.atacağı yanlış bir adımın bedeli çok ağır ödetilecektir.bu hiçbir zaman unutulmasın.bu eylem türk devleti t.c. eğer savaşı kurallarına göre oynamaz, sivil halkımız üzerine katliam provasını sürdürürse çok daha kötü sonuç­lar doğabilir. ve bunun tek sorumlusu da faşist t.c. devleti olacaktır.

yaşasın başkan apo-yaşasın pkk.yaşasın kürdistan ulusal bağımsızlık mücadelesi.kahrolsun sömürgecilik emperyalizm ve ha­in işbirlikçiler.katliamlar halkımızı yıldıramaz.
greyfurt
erzincan `ın kemaliye ilçesine bağlı başbağlar köyü `nde 1993 yılında gerçekleştirilen ve 33 kişinin şehit edildiği katliamı gerçekleştirdiği belirtilen pkk `nın, katliamın faili olduğu yıllar sonra bir örgüt üyesi tarafından da itiraf edildi.
kamil munzur isimli eski bir pkk `lı, örgütün bölge sorumlusu baran isimli kişi ve adamlarının, alevilere sıcak görünmek için sivas olaylarına misilleme olarak başbağlar katliamını gerçekleştirdiğini, ancak olaya bölgedeki halkın tepki göstermesi üzerine örgütün eylemi üstlenmediğini anlattı. söz konusu örgüt üyesi, "x" adlı internet sitesinde yer alan `anladığını anlatmayan alçaktır` başlıklı yazılarında örgütün o dönemdeki bölge sorumlusu olduğu bildirilen baran kod adlı kişiyle yaptığı konuşmaları aktardı. sivas `a misilleme gibi gösterildi.

konuşmalar arasında bölge sorumlusu olduğu bildirilen kişinin yaptığı eylemlerden bahseden örgüt üyesi, örgütün hatalarına yönelik eleştirilerini sıralarken başbağlar `da gerçekleştirilen katliama da değindi.

kamil munzur ismini kullanan kişi şu itiraflarda bulundu: `bir buçuk ay önce başbağlar köyü katliamı olmuştu. kırka yakın yoksul, fakir ve günahsız dağlı türkler topluca katledilmiş, köyleri ateşe verilmiş ve tüm mal varlığı savaş ganimeti adı altında el konulmuştu. başbağlıların topluca kurşuna dizilmeleri (kadın, kız, ihtiyar, genç ve çocuk) bir yana, evlerinin ve köylerinin yakılmasını da bir anlık bir yana bırakalım.

pekiyi adına savaş ganimeti denilen talana, hangi ahlaki ve hukuki kuralla açıklanılabilinir? insanlığın terk ettiği bu kirli ve ahlaksız tutumu neyle açıklanacak?.sözümona sivas katliamı `nın intikamını almak amacıyla gerçekleştirilen katliam, bilinçli ve planlı olarak yapıldı. alevilerin olumlu tepkisini ardına almayı hedefleyen bu girişim, sonuç almayıp tam tersine dersimli aleviler başta olmak üzeri yöredeki halktan tepki alınca da, önce bildiriyle üstlenilen katiam, daha sonra kont -gerilla eylemi olarak lanse edilmeye çalışıldı ve en son halkada da yine apo `nun başta olduğu merkez, suçu bölgesel çeteciliğe bağlayarak işin içinde sıyrıldı.

caniler hayvanları bile katletti katliam günü yaklaşık 100 kişilik terörist grubu, kadın, erkek ve çocuk demeden vatandaşları köy meydanında topladı. köylünün çoğu yatsı namazındaydı. bunun üzerine camiye giren bir grup, insanların namazlarını bozarak köyün yüz metre dışında bulunan alana götürdü. köyün bütün erkeklerini bir araya toplayan örgüt üyeleri, yaklaşık 1,5 saat propaganda yaptıktan sonra onları kurşuna dizdi. ardından da bütün evleri ateşe verdiler.

katliamda 29 kişi şehit edilirken, biri çocuk biri bayan 4 kişi de yakılan evlerde diri diri yanarak can verdi. 191 hane, cami, okul ve 4 araç yakıldı; hayvanlar telef edildi. failler ortalıkta dolaşıyor itiraflar, 5 temmuz 1993`te başbağlar `da gerçekleştirilen ve 33 kişinin şehit edildiği canice katliamın failinin pkk olduğunu tescil etti. o dönemde saldırının, 3 gün önce, 2 temmuz 1993`te sivas `ta 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara misilleme olarak yapıldığı iddia edilmişti.

katliamın ardından failler ve onlara yardım eden 16 kişi yakalanmış, sanıklar, ifadelerinde köyü yaktıklarını itiraf etmişlerdi. erzincan dgm `de hakim karşısına çıkarılan, ancak yeterli üye olmaması sebebiyle tutuklama talebiyle erzincan sulh ceza mahkemesi `ne gönderilen 16 kişi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. daha sonra ise erzincan dgm salonunun dar olması ve sanıkların can güvenliği gerekçesiyle dava izmir dgm `ye nakledildi. dava sürecinde sanıklardan 9`u ortadan kayboldu. olayla ilgili 4 kişi ise hiçbir zaman yakalanamadı. 1993`te erzincan dgm `de başlayan başbağlar davası, 22 eylül 1997`de izmir dgm `de iki mahkumiyetle son buldu. istihbarat servisi / istanbul

2004-07-16 21:00:00 yeni şafak

http://www.tumgazeteler.com/?a=623426

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol