baltaci mehmet paşa

wilson
katarina dudukleme yalaniyla yillardir beynimize sikici bir karakter olarak islenen, son yillarda yapilan arastirmalarda ise bu duduk tezi yavas yavas curumeye baslamis olan, belki de katarina’yi hic duduklememis ama kahvede gaza gelip anlatmis olan, muhtemelen masturbasyondan vefat etmis sag eli nasirli turk buyugu.
goretomb
yaptigi siki$ soku$ hadiseleri ile akillara kazinmi$ osmanli sadrazami.
bunu yapmasi bir yana rus topraklarini fethetmek raddesine gelip bundan vazgecmesi baska bir sorundur.kimilerinin goruslerine gore eger o topraklari alsaydi bugun rusyanin buyuk kismi turk topraklarina dahil olucak ve butun cici rus kizlari default turk kimlikleri ile dunyaya gelicek ve yagiz turk gencleri bu durumdan doyasiya istifade edicekti.ancak katerina’nin yuzu hurmetine baltaci pasa’nin bundan vazgecmesi torunlarini sikintiya sokmu$ ve skor yapmasini engellemistir.bu durumda baltaci sikca beddua alan genclerin istikbali ile oynayan adam oluvermistir..
deathless
yeni topraklar yerine katarina nin verdikleriyle yetinen bi acidan devlete ihanet eden pasamizdir.katarinadan sonra seferden donerken padisah emriyle kafasi ucurulmustur bi kuku icin kafasi gitmistir.
seyhmerat
kafasi ucuralacagini bile bile katarina’ya dayanamamis ve atin olumu arpadan olsun mantigiyla deli petro’nun karisina girmistir.mevzuyu kisisellestirip deli petro’ya topraklari degil karini aldim demek istemistir.ama ruslarin kadinlara hic deger vermedigini bilmediginden olsa gerek buyuk faka basmistir,kellesi ucurulmustur.
maliyeci
baltaci mehmed pasa, osmancik’ta dogdu. genc yasta ilim meraki ile trablus, tunus ve cezayir’e kadar gitti. daha sonra istanbul’a dondu ve akrabalarindan haci sefer aga vasitasi ile saraya girdi. burada once baltaci oldu. guzel sesli oldugundan musikiye heveslendi ve muezzin olup "mehmed halife" namini kazandi.

katiplige heveslenen baltaci mehmed pasa, yaziciliga ve 1703 aralik ayinda mirahurluga tayin edildi. 1704 yilinin kasim ayinda kaptan-i derya, 21 aralik 1704’te de sadrazam oldu. 3 mayis 1706’ta azledilip sakiz’a suruldu. daha sonra erzurum valiligine ve sakiz muhafizligina getirildi.1709 yilinin ocak ayinda halep valiligine atanan baltaci mehmed pasa, 18 agustos 1710’da tekrar sadrazam oldu. serdar-i ekrem olarak rus seferine cikti.

prut savasi sirasinda, deli petro’nun etrafini sarmisken, carice birinci katarina’nin araya girmesi uzerine barisi kabul etti. donuste azledilerek (kasim 1711) once midilli’ye, daha sonra ise limni adasina suruldu. 1712 yilinda limni adasinda vefat ettiginde 50 yasindaydi.

http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=203


maliyeci
her okudugumuza,izledigimize inanan bir toplum oldugumuzu gosteren bir ba$lik.bir kere ortada bir siki$ soku$ hadisesi yoktur,$imdi size sorarim,siz baltaci’nin yerinde olsaydiniz ki kendisi donemim sadrazamlarindan,istediginiz kariyi alip duzecek guc elinizde olmaz miydi? kim istemez ki bir sadrazamla evlenmeyi o donemde? istemeyen olsa da adam istese zorla yapar bu i$i.tum bunlari soyluyorum ama baltaci mehmet pa$a boyle $erefsiz,a$agilik $eyler du$unecek bir adam da degildir esasen.kendisi katerina ile yuzyuze bile gelmemi$tir,onu bari$ yapmaya yardimcisi osman aga ikna etmistir,sonradan da anla$ilmi$tir ki katerina’nin kendisi ve subay karilarinda topladigi mucevherati ru$vet olarak almi$tir.baltacinin katerina ile bir ili$kisi olmami$tir dolayisiyla.ne kadar da seviyoruz tarihimize bok atmayi ben bir turlu bunu anlayamadim.
made in heaven
katerina isimli hatunu birakin becermeyi,yuzunu gormemis olmasina ragmen namik kemal misali binbir seks fantezisine adi karismis pasa bir insandir kendisi.
cocabora
adam türk halkı için türlü kahramanlıklar yaptığı,onlarca savaşa girdiği,hatta koskoca paşa olduğu halde gel gelelim bizim türk milleti onu sadece erotik ictaatlarınla hatırlaması biraz acı biraz da komik.
ankakusu
prut savasinda ruslari felc edebilecek durumu yakalamisken, rus ordusunu perisan etmekten vazgecmistir. ve buda turlu iddialara yol acmistir.
korsikali
katerina’nın cazibesine dayanamayıp koskoca rus ordusunu yoketmekten vazgeçmiştir. baltacı rahat uyu yerinde kim olsa aynı şeyi yapardı. malum rus hatunlarının güzelliği ve cazibesine karşı koyabilecek hiçbir erkek yoktur şu dünyada.
arutha
kapıkulu ordusunda, tüm orduya lojistik destek veren çeşitli sınıflar bulunurdu. işte bu sınıflardan birisi de, ordu yol alırken, ağaç kesmekle görevli olan baltacılardı. tabiî ki savaşta da baltaları ile muharip görevlerde de bulunurlardı. ama diğer orduların baltacılarından farklı olarak, yol açmak gibi konularda da eğitilirlerdi. baltacı mehmet paşa da, eskiden bu sınıftan çıktığı için, baltacı lakabını almıştır.
gizemliyabanci
rus çarının karısı katerinayla bir gece için osmanlı tarihinin akışını değiştirdiği söylenen şahıs.söylenir de ne derece doğrudur bilinmez.ateş olmayan yerden duman çıkmaz felsefesiyle olayın doğru olduğunu kabul edecek olursak katerina isimli hatunu tanımak isterdim doğrusu.ne kadınmış ki onunla bir gece için insan alemi cihanı feda edebiliyor.vay be!

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol