balon balığı

Bilgi Sözlük Android Uygulamasını Buradan İndirebilirsiniz..


tacican
akdenizde ender görülebilen bir balık türüdür. eti yarı şeffaf beyazdır. dış derisi turuncu-pembe arası bi tondadır. tadını tavuğa benzetmiştim, hatta direkt bu tavuk mu bize balık diye kakalıyosunuz demiştim tutan komşumuza. kılçık oranı düşüktür, şayet omurgasını kaldırırsanız, didiklemeden afiyetle yiyebilirsiniz bu balığı. ama fugu nedir onu bilmem, bilenede bişey demem...
with all my love
omurgalılar içinde en tehlikeli ikinci hayvan olarak biliniyor. japon balığına benzeyen görüntüsüyle canlılar açısından büyük tehlike yaratıyor. isırdığında canlıları felç ediyor. birçok kurbanı da 24 saat içinde ölüyor.

haberlerde dinledigimiz kadarıyla satışa bile çıkarılmıştı bu yaratıklar bir ara..allah muhafaza.
independence
artik marmara denizinde de gorulebiliyormu$ bu baliklar. asil ya$amasi gereken alan kizildeniz olmasina ragmen, kuresel isinma sebebi ile marmara denizine dogru gelmeye ba$lami$lar ve bu sularda bir hayli bulunur olmu$lar.

balon baligi icerisinde bulunan kimi zehirli maddeler sebebi ile yiyeni felc etmekte, hatta olume kadar goturebilmekteymi$. uzakdoguda kimi luks restaurantlarda usta a$cilar tarafindan ayiklanip servis edilmesine ragmen, oralarda da olum vakasina siklikla rastlaniyormu$ bu balik sebepli.

ozellikle marmara’da balik avi yasagi bittigi zaman balikcilarin aglarinda siklikla bu baliklardan gorebilecegiz.
independence
artik bu balik devlet teşviki ile avlanacak.

tüm deniz türlerine ve balikcilarin malzemelerine verdikleri zarar ve sularimizda bu baligin doğal dusmani olmamasi sebebi ile avlanmasina devlet teşvik verecek artik. baligin kuyrugunun basina 5tl para odenecek.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol