arsenik

chaconne
simgesi: as
grubu: 5a (ametal)
atom numarasi: 33
bagil atom kutlesi: 74,92159
oda sicakliginda: kati
erime noktasi: 808°c
kaynama noktasi: 603°c
yogunlugu: 5,72 g/cc
kesfi: 1250 - alberts magna
atom capi: 1,33 å
elektronegatifligi: 2,18
elektron dizilimi: 1s22s2p63s2p6d104s2p3
yukseltgenme basamagi (sayisi): ±3, 5
goetica
arsenik ile zehirlenen kişinin zehirlendiği saç telinden anlaşılabilir bu yuzden kaynana öldürme yöntemi olarak tavsiye edilmemektedir.
aysemayse
bir ağır metal olan arseniğin oluşturduğu tuzlar toksiktir.arseniğin yarattığı etkiye karşı damarlardaki hücreler çok hassatır, geçirgenlik artışı ve kanamalar oluşur. otopside midede kırmızı kadife görünümü saptanır. 200-300 mg kadar arsenik alımı akut arsenik zehirlenmesi oluşturmak için yeterlidir. ağızda yanma hissini izleyen kısa bir şiddetli karın ağrısı, kanlı-sulu ishal, bulantı, kusma görülür. kronik arsenik zehirlenmesinde, iştahsızlık, hafif bulantı, saç dökülmesi, el ve ayak tabanlarında hiperkeratoz, tırnakların kırılganlaşması, kaşıntılar, ağrılı şişlikler görülebilir.arsenik zehirlenmesinden kuşkulanılan ölüm olgularında kökleri ile birlikte alınmış bir tutam saç ve birkaç tırnak incelenmelidir.

alextrux
eski cinayet romanlarının vazgeçilmez zehiridir. yavaş yavaş ölüme sürükler. bir anda yüksek dozda verildiğinde ölüme sebep vermediği ve kusma yolu ile atıldığı söylenir.
angelus
eski dönemlerde ölmesine karar verilmiş kişilerin suikastinde kullanılan, bugün ise kimi ülkelerin, kimi şehirlerinde bulunan hanelerin musluklarından akabilecek kıvama gelmiş olan maddedir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol