ansiklopedi

serco
ansiklopedi, yunanca bir sozcuktur. turkce karsiligi "bilgilik"tir. butun bilim ve sanat dallarinda, tek tek ya da toplu olarak belli bir yonteme gore bilgi veren yapittir. ansiklopedide bilgiler, cogu kez alfabetik sira ile kimi zaman da konu butunlugu icinde verilir.

ansiklopediler, cok sayfali ve cok ciltli, icerigine guvenilir kitaplardir. konularina gore temelde ikiye ayrilir: meslek ansiklopedileri ve genel ansiklopediler. ulkemizde, turk edebiyati ansiklopedisi, sanat ansiklopedisi, saglik ansiklopedisi, sofra ansiklopedisi gibi cesitli konularda meslek ansiklopedileri yayinlanmistir. meydan larousse, buyuk larousse, hayat ansiklopedisi, ana britanicca, gelisim ansiklopedisi, thema larousse, yayimlanan genel bilgi ansiklopedilerinden bazilaridir.
akasha
en cyclo pedia
bilgi döngüsünün sürmesi için yaratılan eser bir nevi. aydınlanma dönemi düşünürlerine göre herkes tüm bilgi birikimini birleştirirse ve bu süregelen bir eylem olursa bilgi devinimi gerçekleşir, bireylerin daha bilgili olması sağlanır. diderot u hatırlıyorum sadece, ama başka bir sürü adam vardı konsepti yaratan.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol