anorexia nervosa

akhillius
anorexia insanların kendilerini açlıktan ölmelerine yol açabilecek derecede aç bıraktıkları bir yemek yeme alışkanlığı bozukluğudur.anorexia genellikle genç insanlarda ergenlik döneminde başlar.anorexia rahatsızlığı olan insanlar aşırı derecede kilo kaybederler.bu kişiler çok aşırı zayıf olmalarına rağmen kendilerinin çok kilolu olduklarına inanırlar ve çeşitli yollarla kilo vermeye çalışırlar.genelde kullandıkları teknikler aşırı egzersiz yapma,ishal yapıcı ilaç kullanma ve yemek yememektir.
anorexia olan kişiler şişmanlamaktan çok aşırı derecede korkarlar.bu kişilerin diyet yapma alışkanlıkları bu korkudan kaynaklanır.anorexia özellikle ergenlik çağındaki genç kızları etkiler. anorexia rahatsızlığı olan kişiler çok aşırı derecede zayıf olmalarına rağmen kendilerinin çok şişman olduklarını düşünürler.genellikle başkalarının önünde yemek yemekten kaçınmak gibi ilginç alışkanlıklar geliştirirler.bazı durumlarda başkaları için çok güzel yemekler yapmalarına rağmen kendileri o yemekten hic yemezler. hastalığın genelde yüksek sosyo-ekonomik sınıftaki kişilerde ve dans,uzun mesafeli koşu,tiyatro gibi zayıflığın ön planda olduğu aktivitelere katılan kişilerde olduğu düşünülmektedir. eğer ailenizden birisinde böyle bir yemek yeme alışkanlığı bozukluğu varsa o kişinin gerçekten desteğinize çok ihtiyacı vardır.onu bir doktora görünmesi konusunda ikna edin.bu arada muhtemel tepkilerine(karşı koyma,direnme, hatta bazen öfkelenme gibi) karşı hazırlıklı olun.
akhillius
anorexia belirtileri
kilo kaybı için aşırı uğraşma.
kilo almaktan çok korkma.
kadınlarda en az 3 kez regl atlama.
toplum içinde yemek yememek.
endişe,halsizlik,nefes darlığı,kalori alma ile ilgili sürekli endişe.
cildin çok aşırı derecede kuruması.
yaşıyla ve boyu ile orantısız bir kilo.
stella
bu hastalık hafife alınmamalıdır. anoreksik kişiler de "moda kurbanı" diyerek küçümsenmemelidir. bu aslında bir irade sorunudur. safha atlamadan psikolojik tedaviyle yok edilmelidir, çünkü bir süre sonra vücut hiçbir besin maddesi kabul edemeyecek hale gelir.

ayrıca bkz;http://www.genciencia.com/images/anorexia.jpg
böyle bir şey.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol