akp ye kapatma davası

0 /
ludingirra
yapılan açıklamaya göre, akp’nin bir savunma yapacağı, bu savunmanın anayasa mahkemesine gideceği ve sürecin başlayacağı belirtildi.
independence
turban ile alakali sivri ciki$lari ile ba$layan surec, bu noktaya kadar ta$indi.cok gec ama cok yerinde alinan bir karar.ha sonucunda bir $ey olacagini zannetmiyorum, hatta akp tabaninin daha bile geni$lemesine sebep olabilir, ancak ote yandan hala bu tur $eylerin uzerine korkusuzca giden savcilarin oldugunu du$unmek bu ulkeye dair olan umutlarimi daha bir ye$illendiriyor.bilindigi gibi refah partisi’de iktidar konumundayken kapatilmi$ti, ayni $ey akp’nin de ba$ina bir ihtimal gelebilir.ama dedigim gibi hic zannetmiyorum.
isyankarmuhabir
hayatım boyunca neye karsı olduysam bu adamlar yuzunden savunmak zorunda kaldım ama bu kapatma davasının hic birseyi cozmeyecegini cok ıyı bılıyorum, ıkı ıhıtmal doguracaktır bu dava. 1-eger kapatılmaz ise akp bır cepheden daha guclenmıs olarak cıkacak ve onumuzdekı yerel secımler ıcın guzel bır yatırım yapmıs olacaktır 2- eger kapatılırsa mazlum roulunu oynamak ıcın beklenen uygun fırsat yakalanacaktır ve yerel secımlerde baska ısımler ve baska yonetıcılerle zıhnıyetın devamına olanak saglanacaktır.

edit: ne bela adamlarmıs ya bu adamlar yuzunden toplum olarak, siyaset uzmanı, stratejist, felsefeci olduk adamların dusunce tarzını cozucez diye
ludingirra
abdullah gül için de siyaset yasağı istenmektedir.akp’yi acıtmayacağı bilinen bir dava olmasıyla birlikte, "akp rejimi alt edeyim derken rejim akp’yi alt etti, budur" dedirten davadır.

keşke.

ancak şöyle ki;

o gider başkası gelir.fazla üzerinde durmamak gerek.
çünkü onlarda durmak yok, mağduru oynamaya devam.

edit: o gider başkası gelir derken durum o kadar basit değil tabii. kapatılmanın gerçekleşeceği kabul edilirse, aynı kişilerin yeni bir oluşumla bu kadar küstah olamayacağı aşikardır.
geçmişten gelen edit: ne kadar düşünüldü bu dava açılırken bilmiyorum ama aleyhine açılan davayı lehine çevirmeyi çok güzel becerebilen insanlar var orada. geçmişte çok parti kapatıldı, görüldü ki işe yaramadı.parti kapatmak değilmiş demek ki olay, erbakan formülü gerek artık, tam da iş işten geçmek üzereyken.

independence
akp’nin kapatilma davasi daha once de soyledigim gibi gecikmi$ ancak yerinde bir karardir.

ote yandan bunun bir de gerek ulke icinde gerekse ulke di$indaki getirileri ve goturuleri de cok iyi hesaplanmali.bugun cuma, hafta sonu ve saat 19:03.eger ki bu karar $u dakikalarda degil de ogleden once ya da sabah aciklanmi$ olsaydi borsa hayatinda nadir gordugu bir du$u$e gecer, bunun kar$iligi olarak da dolar cok nadir rastlanabilecek bir tirmani$a gecerdi.kisacasi ekonomi bir anda alt ust olur, hisse senetleri tabana vururdu.kaldi ki durum haftasonu bir $ekilde netle$mezse haftaba$i acili$i yukaridaki senaryodan farksiz olacaktir.

bir diger konu, yurtdi$indaki imajimiz.demokrasi diye yirtinan bir ulkenin, yani turkiye’nin hala parti kapatabildigi ya da en azindan parti kapatma davalarinin acilabildigi dunyaya bir kez daha gosterilmi$ olacak, ustelik kapatilma davasi acilan parti ulkenin secmen sayisinin yarisina denk bir oy almi$.bu davanin altindan yuzumuzun aki ile cikamayiz dunyaya kar$i.

yazarin $ahsi fikri: yemi$im dunyasini avrupa birligini.akp kapatilsin meclis biraz rahat nefes alsin da gerisi allah kerim.
valin
parti kapatilir icinden bir kaç milletvekili cikar ve bunlar baska bir parti kurar bir daha ki genel secimlere girip %70 le iktidara gelir.
(bkz: dejavu)
valin
12 aralik 97 de gittigi siirt mitinginde ziya gökalp in asker duasi nin orduyu öven kismini degistirip

minareler süngü
kubbeler migfer
camiler kislamız
müminler asker

diyen rte yine bir 4lük yazip kivirma çalismalarina baslayacaktir en kisa zamanda.
elma sekeriiii
yahu anladık çok ileriye gitti akp bazı politikalarında, misal sosyal güvence vesaire... ancak $uanda %47 oy oranıyla ba$a gelmi$ olan bir partiyi demokratik türkiye sıfatı altında kapatmak da neyin nesi?
neden demokratik olamıyoruz bizler?

verilicek bir ceza varsa bu seçim zamanında olmalıdır. böyle hata yapan çocugun kulagından tutup da kenara çekmekle olmaz bu i$..
sonra ne olur?
gider ba$ka parti açarlar, eski yasaklılar perde arkasından partiyi yürütürler, onlar da meclise girerler bir $ekilde. bizler de hırs manyagı olan deniz baykalın eline kalırız...

ne oluruz sonra, otoriterlikten ba$ka nedir bu.
ha ben akp yi çok mu seviyorum? hayır... islamın araç olarak kullanıdıgı bir türkiyeden ben de memnun degilim ama, ileriyi dü$ünmeden atılan bir adım bu!

borsalar ne hale gelecek biliyor musunuz? ya kim gelecek iktidara?

yapmayın allah a$kına, ne hale geldik biz...

nickten yana sansim yok
barolar birliği başkanından tutun çoğu anti-akp gazete yazarlarının bile memnun olmadığı durumdur.

son yapılan anayasa değişikliklerinde parti kapatmanın zorlaştırılması akp nin bu olayı tahmin etmesinden kaynaklanabilir.

abdullah gül’e siyaset yasağı konulması isteminin de yurtdışındaki fethullah gülen okullarına destek vermesiymiş.

istedikleri kadar kapatsınlar. "ak" olmasa da kara olur. yine olur.
john maynard keynes
turkiye bir hukuk devletidir,anayasamizin 2.maddesi uyarinca.

turkiye’de kuvvetler ayriligi vardir; yasama - yurutme - yargi.

yasama ve yurutme anayasa’ya tabidir,yargi bagimsizdir.al sana hukuk devleti al sana demokrasi al sana kuvvetler ayriligi.

367 ile varligi sorgulanan anayasa mahkemesinin yeni davasi.bir de unutmadan partiler ustu konumda olan birine yani cumhurbaskanina siyasi yasak getirilmesi de var.
el menzile beynel menzileteyn
tatbiki tekamulun en guzel misali..

obsesif ve bir o kadar da istikrarsiz bir tekamul...

evvel zamanin jakobenleri "demokrasimizin ile dustugu buhran ve son muessif hadiseler dolayisiyla" sopayla darbe vururlardi halka ragmen , sonralari aba altindan sopa gostermeye basladilar "ataturk’un bize hedef verdigi cagdas uygarlik seviyesine ulasmak umidini kamuoyunda yitirmek" gerekce gosterilerek ..daha sonra "dis ve ic dusmanlarin tahriki ile, varligina, rejimine ve bagimsizligina yonelik fikri ve fiziki haince saldirilar" gerekcesiyle sopa tekrar gun yuzune cikti ..dedim ya istikrarsiz diye..bitmedi gun geldi sopa abanin altinda gorevine devam etti "turkiye cumhuriyeti devletinin, basta laiklik olmak uzere temel degerlerini asindiran" bir takim cevrelere karsi ...zamane jakoben hukuki kilif giydirmis sopasina acimasin diye mi kimse gormesin diye mi bilinmez ama minarenin kilifindan farksiz gelmedi gozume...

abartmiyorum sayin seyirci.

yuzde 47 oyla iktidara gelmis bir partiye osuruktan sebeplerle dava acmak...ve gorevini ifa ettigini dusundugun koltuga daha az oy alarak atanmis birinden...anayasanin ana mevzuatina eklenen duzenlemelere ragmen uygulamaya alenen karsi cikan rektorler varken...gulmekten cumlemi tamamlayamiyorum sayin seyirci...

dtp’yi kapatin...

akp’yi kapatin...

aman chp’ye ilismeyin gok tengri carpar sonra..

mhp’yi kapatin...

ama ip’yi kapatmayin lazim olur sonra, neme lazim diaspora her ulkeye lazim..

aman anayasa komisyonu baskani’nin "halki kapatin" demesine, lazim size...hem hepsini kapatamazsiniz ya acik oy gizli tasnif yaparsiniz en iyisi...chp var ya "laikligin sovalyesi"


ne diyeyim sayin seyirci jakoben ayni jakoben zihniyet ayni zihniyet...farki abasinda...

ama sayin seyirci hatirlatayim; cumhurbaskani secimlerinde muhtira gelmisti de kahraman olmuslardi ya bunlar...hah! yine aynisi olacak..misal verirken timsal edecekler akp’yi..
igor
demokrasi adina cok kotu, ekonomi adina daha da kotu, akp adina bir firsat, chp adina kisa sureli bayram, mhp adina sessizlik, dtp adina ne oldum demicen ne olucam dicemlik bir durumdur.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol