ahzab suresi 37. ayet

herkonudafikrimvar
Hani sen Allah'ın kendisine nimet verdiği, senin de (azat etmek suretiyle) iyilikte bulunduğun kimseye, “Eşini nikâhında tut (onu boşama) ve Allah'tan sakın” diyordun. İçinde, Allah'ın ortaya çıkaracağı bir şeyi gizliyor ve insanlardan çekiniyordun. Oysa kendisinden çekinmene Allah daha lâyıktı. Zeyd, eşinden yana isteğini yerine getirince (eşini boşayınca), onu seninle evlendirdik ki, eşlerinden yana isteklerini yerine getirdiklerinde (onları boşadıklarında), evlatlıklarının eşleriyle evlenmeleri konusunda mü'minlere bir zorluk olmasın. Allah'ın emri mutlaka yerine getirilmiştir.

Kaynak: Kuran-ı Kerim
Link :http://www.kuranmeali.org/33/ahzab_suresi/37.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
Not: Zeyd, Hz. Muhammed'İn evlatlığıdır. Allah emrettiği için Zeyd, karısını boşamıştır. Zeyd karısından boşanır boşanmaz Hz.Muhammed evlenmiştir.
mucadele
bir gün evlatlığı zeydin karısını çıplak gören muhammedin, zeydin karısına göz dikip, o devrin araplarının bile evlatlığın eşiyle evlenmeyi etik bulmaması sebebiyle durumu meşru kılmak için yazdığı ayet.

adam kimi sikeceğini şaşırmış.
hanniballecter
Kuranın yaratılış olayı Adem ve Havva ile başlar yani kardeşler birbirleriyle ilişki içinde bulunması anlamına gelir.dayı,teyzeleri geçtim.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol